Młyn Kultury już się kręci | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Kultury już się kręci

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów

Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

9 grudnia 2023 r. nowe miejsce na mapie Torunia – Młyn Kultury tętniło życiem. Z okazji oficjalnego otwarcia od rana odbywało się tam szereg wydarzeń i warsztatów dla całych rodzin. Była to też okazja, by z bliska zobaczyć najnowszą inwestycję zrealizowaną przez Urząd Marszałkowski.

- Powstał bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społecznościpowiedział marszałek Piotr Całbecki. Całkowity koszt realizacji projektu przebudowy dawnych młynów Richtera to ponad 31,5 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace nad projektem zajęły cztery lata – jak przypomniał Piotr Całbecki akt erekcyjny wmurowany został 3 grudnia 2019 roku.

- Z perspektywy lat i wobec inwestorskiego sukcesu należy pozytywnie oceniać decyzję Rady Miasta Torunia z lipca 2014 r. o przekazaniu samorządowi wojewódzkiemu w formie darowizny stosownej nieruchomości, w której Młyn Kultury rozpoczyna obecnie swoją działalność. Pozdrawiam dyrektorów i pracowników trzech instytucji kulturalnych, dla których Młyn Kultury będzie przestrzenią kreatywnej pracy. Życzę, by szybko stała się ona miejscem rozpoznawalnym, lubianym oraz chętnie odwiedzanymmówił prezydent Michał Zaleski.

Stan przekazanego budynku nie pozwalał na jego remont, zatem konieczne było wyburzenie i zbudowanie obiektu od podstaw według projektu pracowni Home of Houses z Poznania. W budynku na sześciu kondygnacjach o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych nowe siedziby zyskała mediateka Książnicy Kopernikańskiej, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

– W sąsiedztwie znajdują się doskonale już znane i cenione Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży. Młyn Kultury będzie znakomicie uzupełniał ten projekt o wydarzenia i imprezy związane z kulturą – dodał prezydent Michał Zaleski.

Parter obiektu stanowi strefę ogólnodostępną, z kawiarnią, przestrzenią wystawienniczą i szatnią. Pierwsze piętro należy do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i bogatych zbiorów tej instytucji. Jest tam też miejsce na prowadzenie warsztatów plastycznych dla najmłodszych oraz sala wystawowa. Drugie i trzecie piętro zajmuje Książnica Kopernikańska, która ulokowała tu dwie filie, wcześniej znajdujące się przy ul. Kościuszki i ul. Lubickiej, i utworzyła mediatekę z księgozbiorem tradycyjnym, wypożyczalnią audiobooków i ebooków, strefą relaksu, wypożyczalnią dla dzieci i domem komiksów, a także salami warsztatowymi. Ostatnie trzy piętra należą do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Znajduje się tam jego główna siedziba z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na biura. Dzięki tej przestrzeni swoje miejsce znalazło tu kilkanaście grup artystycznych, takich jak: Orkiestra Vabank, Chór Męski Copernicus, Młody Teatr, Grupa filmowa Miniatura, Grupa fotograficzna FLESZ, Free Improvisation Orchestra, Recykling umysłu – Teatr Wyobraźni, Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek, Grupa Teatru Tańca.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.