Mieszkańcy Torunia wytwarzają mniej odpadów! | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mieszkańcy Torunia wytwarzają mniej odpadów!

Eko, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
Mieszkańcy Torunia wytwarzają mniej odpadów!

W 2023 r. mieszkaniec Torunia wytworzył średnio 351 kg odpadów. To mniej niż rok wcześniej! Wdrażanie w życie najważniejszej zasady hierarchii sposobów postępowania z odpadami, a więc zapobieganie ich powstawaniu, sprawdza się w przypadku torunian znakomicie. Co ma wpływ na taki postęp, a czego jeszcze nam brakuje, by w pełni realizować gospodarkę obiegu zamkniętego?

Nasza planeta nie jest z gumy, a jej zasoby są ograniczone. Dlatego dzisiaj tak wiele mówi się o dążeniu do gospodarki cyrkularnej. Żeby „zamknąć obieg”, musimy wdrożyć w swoim życiu zasady selektywnej zbiórki odpadów. Do zmiany stylu życia na bardziej ekologiczny i odpowiedzialny zachęca również Michał Zaleski, prezydent Miasta Torunia.

Nasze codzienne wybory powinny skupiać się na hierarchii sposobów postępowania z odpadami. Najważniejsze – to zapobieganie ich powstawaniu. – Jeśli chodzi o postępowanie z odpadami, to muszę tutaj pochwalić naszych mieszkańców. W stosunku do ubiegłego roku spadła bowiem ilość wytwarzanych odpadów. I to o blisko 2,7 tys. ton! Oznacza to, że nasz edukacyjny trud nie idzie na marne i torunianie coraz bardziej świadomie podchodzą do idei less-waste. Powiem więcej: w naszym przypadku ta wzniosła idea jest faktycznie wdrażana w życie, bo w 2022 r. każdy z nas średnio wytwarzał 365 kg odpadów, a w ubiegłym ilość ta spadła o blisko 14 kg! – komentuje Michał Zaleski, prezydent Torunia. Nie jesteśmy jednak w stanie do zera zminimalizować wytwarzania odpadów. Dlatego kolejnym etapem wspomnianej hierarchii jest odzyskiwanie odpadów i poddawanie ich recyklingowi. – W tym aspekcie każdy z nas może dołożyć swoją „cegiełkę” do budowania lepszego świata. Wystarczy dobrze segregować odpady „u źródła”, czyli w naszych domach. Takie postępowanie jest nie tylko ekologiczne, ale również wynika z obowiązującego prawa, zarówno unijnego, jak i krajowego – przypomina Michał Zaleski.

Sens prowadzenia selektywnej zbiórki

Segregacja odpadów to nie tylko moda czy potrzeba chwili. To – jak wspomniano – konieczność wynikająca z prawa. A wymogi w tym zakresie są bardzo wyśrubowane: uzyskanie 45-procentowego poziomu recyklingu całego strumienia odpadów już za ten rok. Za sześć lat będziemy musieli przekazać do recyklingu aż 70% odpadów opakowaniowych (z tworzyw sztucznych, metali, szkła i papieru)! W przeciwnym razie grożą gminom kary, które z pewnością przełożą się na portfele mieszkańców. Ale prowadzenie selektywnej zbiórki ma także sens: zebrane przez torunian odpady trafiają bowiem do zakładu ich zagospodarowania, a większość z nich będzie można poddać recyklingowi! Drogę ku możliwie najlepszemu przetworzeniu odpadów toruje Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. To właśnie do tutejszego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) kierowane są odpady wytworzone przez mieszkańców. Mają oni zatem pewność, że praca, którą wkładają w segregację odpadów w swoich domach, nie idzie na marne, gdyż odpady te zostaną odpowiednio zagospodarowane i poddane recyklingowi.

Niemal wszyscy torunianie deklarują prowadzenie selektywnej zbiórki „u źródła”. I choć spadek ilości wytwarzanych odpadów cieszy, to jednak nadal zbyt dużo wytwarzamy odpadów zmieszanych. Z odebranych od mieszkańców odpadów aż 57% stanowią nadal odpady zmieszane. W stosunku do 2022 r. zebrano ich o ponad 1,4 tys. ton mniej. Spadła też ilość odpadów surowcowych, czyli łącznie plastiku, metalu, szkła i makulatury. A zatem działa zasada less waste – mniej odpadów. Więcej natomiast odebrano od torunian odpadów biodegradowalnych – o 2%. – Optymistycznie zakładamy, że w 2023 r. mieszkańcy skrupulatniej przykładali się do wydzielania bioodpadów. Wcześniej zapewne część tego strumienia trafiała do odpadów zmieszanych. Jesteśmy przekonani, że wpływ na tę sytuację miała ubiegłoroczna kampania ukierunkowana na zbiórkę odpadów bio, ale również pilotaż przeprowadzony w zabudowie wielorodzinnej, w ramach którego rozdawano mieszkańcom bloków pakiet woreczków biodegradowalnych służących do selektywnej zbiórki tej frakcji – mówi prezydent Zaleski.Natomiast aż o ¼ wzrosła ilość zebranych odpadów niebezpiecznych. To również dowodzi, że więcej takich odpadów trafia do systemu gospodarki odpadami, a nie ląduje np. w odpadach zmieszanych albo – co gorsza – jest porzucana w lasach czy przydrożnych rowach. Mamy zatem większą świadomość ekologiczną i bardziej odpowiedzialnie postępujemy z wytworzonymi w gospodarstwach domowych odpadami.

Obieg zamknięty jest w naszych rękach

Rodzi się pytanie, czy potrafimy dobrze wydzielać odpady „u źródła”. Wydaje się nam, że wszystko w tym zakresie już wiemy, ale gdy teoria musi znaleźć upust w praktyce, bywa różnie. – Jeśli chcemy prawidłowo segregować odpady, nie poprzestawajmy jedynie na odwoływaniu się do własnej intuicji i przemyśleń. Segregacja odpadów ma sporo meandrów, które musimy zgłębić przez systematyczną edukację, a nie… spontaniczną dedukcję – doradza prezydent Torunia.W sukurs naszym odpadowym dylematom przyjdą z pewnością materiały, które na bieżąco przygotowujemy dla naszych mieszkańców. Są to poradniki, artykuły, spoty edukacyjne, ulotki i plakaty, ale też wyszukiwarka odpadów czy toruńskie media społecznościowe (@odpadyTorun).

Władze miasta, przy wsparciu lokalnej społeczności, chcą tworzyć zamknięty obieg, prowadzić gospodarkę cyrkularną. Mniejsze ilości wytwarzanych odpadów pokazują, że jest to możliwe. – Dzięki zapobieganiu powstawania odpadów z pewnością możemy wpływać na oszczędność zasobów środowiska. A jeśli odpady powstaną – wystarczy je odpowiednio wydzielić w naszych domach. Resztą zajmie się nasz ZUOK (Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu). Stąd już prosta droga do powstania nowych, potrzebnych nam produktów. Twórzmy razem zamknięty obieg surowców!

fot. Agnieszka Bielecka / mat. graficzne WGK UMT

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.