www.torun.pl

Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych

To jedna z toruńskich imprez o najdłuższej tradycji. Na scenie amfiteatru Muzeum Etnograficznego wystąpiło ponad 250 zespołów z Polski i zagranicy. Podczas widowiskowych koncertów polskich kapel na muzealnej scenie publiczność poznaje istotę tradycyjnego muzykowania i tańca - tancerze i śpiewacy występują „przy muzyce”, jak to dawniej bywało w wiejskich izbach czy karczmach. Jest to też okazja do poznania zwyczajów związanych z muzykowaniem ludowym różnych regionów świata.

Spotkanie Kapel Ludowych  nie jest konkursem. To publiczność poprzez plebiscyt wybiera najsympatyczniejszą kapelę i solistów.

Ważną rolę podczas koncertów spełnia prowadzący. Objaśnia zróżnicowany regionalnie skład instrumentalny kapeli, zwraca uwagę na cechy repertuaru, komentuje charakterystyczne elementy stroju regionalnego.

Szczególną cechą toruńskich spotkań jest to, że mało kto spośród widzów jest w stanie usiedzieć na miejscu podczas występów zespołów. Tu i tam co rusz widzi się podrygujących w rytm muzyki, a nawet tańczące pary. Warto więc ruszyć z korowodem, który co roku przechodzi ulicami starówki do Muzeum Etnograficznego, by posłuchać, świetnie się bawić i poznać lepiej naszą kulturę i zwyczaje naszych sąsiadów.

Bieżące informacje na stronie: www.etnomuzeum.pl

O Spotkanaich Kapel Ludowych czytaj w serwisie torun.pl:

Po raz 28. od 6 do 8 czerwca odbędzie się Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych. To okazja do zapoznania z rodzimym i zagranicznym folklorem oraz do wspaniałej zabawy...

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.