Ulgowi torunianie | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Ulgowi torunianie

Około 60 proc. torunian jest uprawnionych do ulg na przejazdy w komunikacji miejskiej.

Połowa za połowę

Wiadomo, że ponad połowa (52 proc.) sprzedawanych biletów toruńskiej komunikacji miejskiej to biletu ulgowe, z czego największą część stanowią bilety jednoprzejazdowe/czasowe – aż 49%. Niewielki procent stanowią ulgowe karnety (1,70%), bilety krótkookresowe (0,17%) i okresowe imiennie (1,41%).

Kto z nich może korzystać? Najliczniejszą grupą są dzieci i młodzież uczący się – powyżej 4. (również przed rozpoczęciem edukacji) i do 24. roku życia, a także studenci i doktoranci. Dalej uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych: osoby upośledzone umysłowo (bez ograniczenia wieku), kombatanci, weterani pobierający rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa, absolwenci szkół specjalnych  i osoby posiadające umiarkowany stopnień niepełnosprawności, emeryci pobierający świadczenia emerytalne oraz renciści pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, studenci i uczniowie szkół zagranicznych (do 26. roku życia) oraz inwalidzi słuchu (członkowie Polskiego Związku Głuchych).

Funkcjonują także bilety ulgowe specjalne, z których korzystać mogą dzieci i młodzież mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń, realizujący edukację na różnych poziomach, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, a dodatkowo na trasie dom-szkoła-dom także dzieci i młodzież posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniowie klas terapeutycznych, a także ich pełnoletni opiekunowie. Takie bilety mogą nabywać także czynni honorowi krwiodawcy i zasłużeni krwiodawcy, siostry ze zgromadzenia Sióstr Elżbietanek i dzieci, uczniowie i studenci (do 24. roku życia) z rodzin, w których jest czworo i więcej dzieci na utrzymaniu rodziców, mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń.

Kto decyduje o ulgach

Sprawy lokalnego transportu zbiorowego w myśl art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) należą do zadań własnych gminy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z  2016 r. poz. 1867) właściwa jednostka samorządu terytorialnego jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Zadaniem organizatora jest organizowanie publicznego transportu, polegające m.in. na ustalaniu opłat za przewóz, o których mowa w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915 z późn. zm.) oraz uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów.

Na podstawie powyższej delegacji ustanawiane są ulgi fakultatywne. Uchwala je Rada Miasta, biorąc pod uwagę możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego.

Przykładem uchwał miejskich wprowadzających dodatkowe ulgi dla mieszkańców jest Warszawa, gdzie wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zamieszkujących na terenie stolicy. Ulga ta obowiązują od 1 września 2017 roku, a jej roczny koszt szacuje się na 13 milionów zł. Łącznie z darmowej komunikacji w Warszawie może skorzystać 150 tys. uczniów (107 tys. z podstawówek i 44 tys. z gimnazjów). Dowodem na posiadanie tego uprawnienia jest spersonalizowana karta zbliżeniowa, wydawana przez Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.

Skąd taki pomysł w Warszawie? Takie rozwiązanie zaproponowali rok wcześniej urzędnicy ze stołecznego magistratu. W związku z tym m.in. przeprowadzono wśród rodziców dzieci uczęszczających do szkół podstawowych ankiety, w których 80% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z odwożenia dzieci samochodem do szkoły w przypadku wprowadzenia darmowej komunikacji.

Toruńskie ulgi fakultatywne i ustawowe

W naszym mieście jest spore grono osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów. W ramach ulg fakultatywnych są to:
•    osoby, które ukończyły 65. rok życia,
•    dzieci w wieku do ukończenia 4 lat,
•    osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby traktowane na równi z nimi na podstawie odrębnych przepisów prawa oraz przewodnicy tych osób(przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat),
•    niewidomi i ich przewodnicy (przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies – przewodnik),
•    Honorowi Obywatele Miasta Torunia,
•    umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta sztabowego włącznie i umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej,
•    osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych – w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu,
•    wolontariusze Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w dniu finału WOŚP,
•    studenci – w czasie trwania Juwenaliów organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. od czwartku od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 6:00.

Niezależnie od ww. ulg w każdym mieście obowiązują też ulgi ustawowe, regulowane przez różne, niezależne od siebie akty prawne, które są przez organizatorów stosowane obligatoryjnie. W tym przypadku z bezpłatnej komunikacji miejskiej korzystają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej (na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r.  poz. 840 z późn. zm.) oraz posłowie i senatorowie (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U.  z 2016 r. poz. 1510 z późn. zm.).

Szczegółowe informacje dot. dokumentów uprawniających do bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacja miejską w Toruniu dostępne są w załączniku do uchwały Nr 367/16 Rady Miasta Torunia z dnia 21 lipca 2016 r. na stronie www.bip.torun.pl.

Wykaz ulg i zwolnień oraz osób uprawnionych do korzystania

SONDA

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto
    27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.