MZK czeka remarszrutyzacja | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

MZK czeka remarszrutyzacja

Jak wygląda tworzenie rozkładów jazdy, jakie szykują się zmiany w taborze miejskim - na te pytania odpowiada Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Rozmowa z Marcinem Kowallkiem ukazała się w magazynie „Nowości”, 6.10.2017 r.

- Co należy uwzględnić przy opracowywaniu rozkładów jazdy komunikacji miejskiej?
Przy projektowaniu rozkładów jazdy przede wszystkim brana jest pod uwagę trasa przejazdu. Uwzględnia się także sygnalizacje świetlne, umiejscowienie przystanków, utrudnienia wynikające z ruchu drogowego, potencjalną liczbę pasażerów, cel podróży - czyli zapotrzebowanie, jakie generują zakłady pracy, szkoły i inne instytucje.

- A jakie jeszcze istotne elementy trzeba brać pod uwagę przy planowaniu rozkładów?
Takim składnikiem jest chociażby dobór czasu przejazdu całej trasy danej linii, uwzględniający powyższe uwarunkowania.  Rozkład jazdy prawie każdej linii w Toruniu zawiera różne czasy przejazdu w zależności od pory dnia – krótsze wczesnym rankiem i wieczorem, a także w dni wolne. Z kolei w godzinach szczytów komunikacyjnych - dłuższe. Czas przejazdu większości linii w Toruniu wynosi od 25 do 35 minut, a różnice w przejazdach pomiędzy najkrótszym przebiegiem a najdłuższym wynoszą od 2 do nawet 7 minut.  Ważnym elementem przy ustalaniu godzin odjazdów i częstotliwości kursów są godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Tak samo jest w przypadku dostosowania rozkładu do zajęć szkolnych czy wykładów na uczelniach. Zaznaczyć trzeba, że wiele linii komunikacyjnych i poszczególnych kursów jest ukierunkowanych na dowóz młodzieży szkolnej i studentów.

- W jaki sposób pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej monitorują sytuację związaną z rozkładem jazdy? Jak wprowadzone są ewentualne korekty do niego?
W wydziale jest wyznaczona do tego specjalna osoba. Sprawdza nie tylko zapełnienie poszczególnych kursów, ale również ich punktualność i proponuje optymalizację zmian w rozkładach jazdy. Na podstawie tych spostrzeżeń, wniosków mieszkańców i przekazywanych uwag, w MZK dokonywane są korekty.

- Czy często następują zmiany w rozkładach w komunikacji miejskiej na terenie Torunia?
Zmiany wprowadzone są w uzasadnionych przypadkach na podstawie wniosków organizatora, mieszkańców oraz MZK. Te uzasadnione przypadki to najczęściej opóźnienia przejazdu autobusów lub zbyt duże napełnienia pojazdów. Każda zmiana rozkładu jazdy wiąże się jednak ze zmianą godziny odjazdu z poszczególnych przystanków, a więc wymusza zmianę, którą zawsze odczuje pasażer, a najbardziej ten niezainteresowany zmianą rozkładu. Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzane są również na czas realizacji robót drogowych i torowych. Obecnie takie sytuacje mamy na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz autobusowych nr 16, 18, 27, 31 i 32 i mają związek odpowiednio z przestawieniem wiat na Alei Solidarności  i z przebudową ul. Szosa Chełmińska.  

-  Kiedy ostatnio przeprowadzono większą rewolucję w rozkładach jazdy? Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo jakieś zmiany?
Komunikacja miejska pełni służebną rolę na rzecz mieszkańców miasta i wprowadzanie rewolucyjnych rozwiązań nie jest wskazane. Zmiany w komunikacji miejskiej muszą być wprowadzane ewolucyjnie, żeby nie pojawił się chaos.  Na przykład wprowadzając nowe linie autobusowe przez most gen. E. Zawackiej, żaden z autobusów  kursujących starym mostem nie  zmienił trasy przejazdu. Obecnie pracujemy nad zmianami w sieci połączeń komunikacyjnych, jakie będziemy stopniowo wprowadzać w związku z tak zwaną remarszrutyzacją.

- Co to oznacza?
Zmiana tras linii autobusowych będzie wypadkową zmian w sieci komunikacji tramwajowej, szczególnie po uruchomieniu trasy w kierunku osiedla zwanego JAR. Wówczas oprócz linii obsługujących obszary pozbawione sieci tramwajowej, powstaną nowe linie dowożące, które będą transportowały mieszkańców. Wprowadzanie zmian będzie konsultowane i rozłożone na okres najbliższych kilku lat.

-  Jakie modernizacje czekają komunikację miejską w Toruniu w najbliższych latach?
Trwają prace projektowe dla budowy trasy tramwajowej do osiedla zwanego  JAR.  Planujemy, że nową trasą pojadą tramwaje dwóch linii, jedna z osiedla Na Skarpie, a druga z Bydgoskiego Przedmieścia. Oprócz nowej trasy przebudujemy istniejące torowiska tramwajowe, sieć trakcyjną m.in. przy ul. Bydgoskiej, Kraszewskiego i Szosie Lubickiej oraz  wybudujemy drugi węzeł przesiadkowy przy Pl. Rapackiego.  Planowany jest zakup kolejnych nowych tramwajów niskopodłogowych do obsługi nowej linii do osiedla zwanego JAR. W najbliższym czasie chcemy także zakupić tabor autobusowy - 12 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych.



Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.