Dr Julius Bergenroth (1883) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr Julius Bergenroth (1883)

Julius Adolf Bergenroth
(1817-1895), profesor Gimnazjum Toruńskiego

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. 10 VI w Olecku w Prusach Wschodnich jako syn Johanna Friedricha (zm. 1837) i Johanny Dork (Doerk, Doerkin). Miał sześcioro rodzeństwa, w tym jedną siostrę. Ojciec był prawnikiem, kierował sądem w Olecku, cechowały go liberalne przekonania. Dla zapewnienia wykształcenia synom zdecydował się przenieść na analogiczne stanowisko do Ełku ze względu na działające tam gimnazjum. Bergenroth podjął w nim naukę i po złożeniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na uniwersytecie w Królewcu. Po zdaniu egzaminu państwowego pro facultate docendi w 1846 nauczał początkowo w Kneiphfisches Gymnasium w Królewcu, a następnie w gimnazjum w Gąbinie.

Od 8 IV 1850 podjął pracę w Gimnazjum Toruńskim jako nauczyciel pomocniczy, a od 1854 jako nauczyciel (I. ordentlicher Lehrer). Na mocy rozporządzenia ministerialnego z 5 I 1860 otrzymał nominację jako wyższy nauczyciel (Oberlehrer). Brał aktywny udział w życiu miasta, przede wszystkim jako członek Rady Miejskiej. Został wybrany w 1856; w latach 70. był jej przewodniczącym przez 8 lat. Był także przedstawicielem miasta w sejmiku powiatu toruńskiego. W 1872 zwyciężył w okręgu toruńsko-chełmińskim w wyborach do landtagu pruskiego i zasiadał w nim w kolejnych kadencjach do 1885.

W związku z obciążeniami wynikającymi z funkcji poselskiej zdecydował się przejść na emeryturę od X 1879, a w 1882 przeniósł się na stałe do Berlina. 29 IX 1883 Rada Miejska przyznała mu tytuł honorowego obywatela Torunia. Zmarł w Berli¬nie 24 II 1895. Był bratem Gustava Adolfa Bergenrotha (1813-1869), prawnika z wykształcenia, wybitnego niemieckiego działacza demokratycznego w latach 40. i w okresie rewolucji 1848, a później historyka.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strona 31. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.