Meszki będą zwalczane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Meszki będą zwalczane

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2008
Autor: admin_vobacom

Prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca w Toruniu dokonywane będą zabiegi zwalczania dokuczliwych meszek - owadów krwiopijnych. Fachowcy czekają na właściwy moment.

Opryski zostaną wykonane na zlecenie Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia przez profesjonalną firmę Rattus. Służby miejskie, jak i wynajęta przez nich firma uwzględnią specjalistyczne zalecenia wskazane przez dr. Krzysztofa Szpilę z Instytut Ekologii i Ochrony Środowiska UMK. Zabiegi zostaną przeprowadzone w momencie osiągnięcia przez owady właściwej dojrzałości i liczebności.

"Masowe występowanie meszek z gatunku Simulium maculatum obserwowane są w Toruniu od 1997 roku. W związku z corocznym powtarzaniem się tego zjawiska w roku 2002 podjęto decyzję o zorganizowaniu szerokiej akcji zwalczania tych owadów na terenie miasta. Prowadzone corocznie zabiegi zwalczania zaczęły przynosić wyraźnie zauważalny dla mieszkańców efekt począwszy od czerwca 2004. Liczebność meszek zaczęła spadać a okres ich masowego pojawu uległ skróceniu. Przyjęta w Toruniu strategia zwalczania meszek różni się od stosowanych w innych regionach Polski i jest wynikiem trudności technicznych oraz prawnych praktycznie uniemożliwiających przeprowadzanie zwalczania stadiów larwalnych meszki Simulium maculatum rozwijających się w wodach rzeki Wisły. Szerokość koryta rzeki Wisły i duża intensywność wczesnowiosennych przepływów wody (wówczas należy zwalczać larwy meszek) powodują, że koszt środka biobójczego, którym należałoby wysycić wody rzeki w odpowiednim stężeniu, znacznie przekroczyłby możliwości finansowe miasta. Dodatkowym czynnikiem są uwarunkowania prawne. Koryto rzeki Wisły jest objęte ochroną w ramach programu Natura 2000 (obszar specjalnej ochrony ptaków). Możliwość wykonania zabiegów na obszarach objętych Natura 2000 reguluje Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (...).

Przyjęta strategia zwalczania meszek wzdłuż brzegów rzeki Wisły (miejsce odpoczynku i rójki świeżo wyległych dorosłych owadów tuż po opuszczeniu poczwarek) przyniosła dobre rezultaty. W latach 2006-2007 wykonano zabiegi agrolotnicze i serie zabiegów naziemnych, które powstrzymały masowe przenikanie meszek do miasta z terenów nadrzecznych. Meszki pojawiały się na obszarze miasta jednak ich liczebność poza pojedynczymi stanowiskami usytuowanymi w peryferyjnych częściach miasta nie była uciążliwa (nie przekroczyła wartości 10-15 osobników / 5 minut w szczycie pojawu). 2007 był kolejnym rokiem (po 2005 i 2006) kiedy w Toruniu praktycznie nie zaobserwowano masowego pojawu meszek Simulium maculatum. W dzielnicach peryferyjnych nieco podwyższona liczebność meszek utrzymywała się stosunkowo długo ze względu na szczególnie sprzyjające tym owadom warunki atmosferyczne - temperatura powyżej 20oC, silne nasłonecznienie, wiatr o średniej prędkości. Taka pogoda sprzyjała migracjom postaci dorosłych meszek z obszarów nie objętych zabiegami znajdujących się poza granicami administracyjnymi miasta. Zabiegi zwalczania komarów na obszarze miasta Torunia w ubiegłym roku 2007 przeprowadzono zgodnie z przewidzianym harmonogramem. Przyjęta strategia zwalczania komarów w pobliżu miejsc ich największej koncentracji, a więc w pobliżu zbiorników wód stojących i cieków otoczonych gęstą roślinnością przyniosła zadowalające rezultaty. Zastosowany preparat KOMAROPREN 200 EC spełnił pokładane w nim oczekiwania (krótki okres działania, działanie wybiórcze), zabiegi zwalczania okazały się skuteczne na wszystkich terenach (od 90 do 97%). Łącznie zabiegi wykonano na powierzchni 53,5 ha. W centrum miasta i dzielnicach mieszkalnych Toruniu praktycznie nie zaobserwowano masowego pojawu komarów. Dokuczliwe były w dzielnicach peryferyjnych wschodniej części miasta graniczących z terasą zalewową Wisły. Niestety wykonanie zabiegów na tych obszarach byłoby niewspółmiernie kosztowne (ogromny obszar do oprysku po obu stronach rzeki) do możliwych do uzyskania efektów i ponadto mogłoby niekorzystnie wpłynąć na funkcjonujący tam ekosystem (objęty w znacznej części ochrona w ramach sieci Natura 2000). (...)

Proponowany obszar do objęcia planowanymi pracami zwalczającymi owady uciążliwe dla ludzi i zwierząt na terenach zieleni miasta Torunia

Postać dorosła meszki (Simulium maculatum) i komarów (Culicidae) występujące na terenach zieleni i w strefie przybrzeżnej wód (łozowiska, łąki, zarośla, itp.):

  • Kompleks obejmujący pas roślinności nadrzecznej o szerokości 50-100 m od ogrodów działkowych przy ulicy Przybyszewskiego do Fortu Jana III Sobieskiego, łącznie z Bulwarem Filadelfijskim na długości ok. 7 km, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, błonia nadwiślańskie w sąsiedztwie Parku Miejskiego, ogrody działkowe na południe od ul. Szosa Bydgoska graniczące z Parkiem Miejskim, roślinność kompleksu fortu Św. Jakuba wzdłuż ul. Waryńskiego ok. 179,0 ha
  • Ogród Zoobotaniczny przy ul. Bydgoskiej ok. 4,0 ha
  • tereny zieleni w rejonie Pl. Rapackiego, mostu drogowego, Wodnika ok. 4,5 ha
  • tereny zieleni przy Muzeum Etnograficznym i dworcu PKS ok. 10,0 ha
  • pas roślinności wzdłuż Strugi Toruńskiej (od ul. Bukowej w stronę miasta) ok. 6,0 ha
  • pas roślinności wzdłuż Strugi Toruńskiej na Oś. Chrobrego ok. 3,4 ha
  • Park Tysiąclecia przy ul. Podgórskiej ok. 19,0 ha
  • Czerniewice ok. 50,0 ha
  • inne wg potrzeb określanych na bieżąco, np. przystanki autobusowe i tramwajowe, tereny przykościelne, itp. ok. 30,0 ha

Razem: ok. 305,9 ha; rezerwa na zabiegi w przypadku masowego pojawu komara Aedes vexans (lipiec, sierpień, wrzesień) - ok. 50 ha.

Źródło: Krzysztof Szpila, "Zabiegi zwalczania owadów krwiopijnych (Simulidae, Culicidae) na terenie miasta Torunia – działania zalecane w sezonie 2008".

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Miasto, Sport
    Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej
    Drogi, Miasto
    Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.