Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sport
Data publikacji: 01 września 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Toruńscy mastersi na podium zawodów

Trzy rekordy Polski i 15 medali to dorobek torunian na 33. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters 26 sierpnia 2023 r. w Łodzi.

Mistrzostwa Polski mastersów na stadionie łódzkiego AZS były połączone z rywalizacją w 12. Mistrzostwach Polski Lekarzy. Rekordy Polski w swoich kategoriach wiekowych ustanowili Henryk Wierzchowski (M90) w biegach na 100 i 200 m oraz Edward Korolko (M80) w skoku o tyczce.

W dwudniowych zmaganiach zawodniczki i zawodnicy z Torunia zdobyli łącznie 15 medali: 7 złotych oraz po cztery srebrne i brązowe. Henryk Wierzchowski, najstarszy uczestnik mistrzostw, oprócz sięgnięcia po złoto w biegach na 100 i 200 m, zajął drugie miejsce w rzucie dyskiem. Dwa złote medale zdobył Wacław Krankowski, prezes PZLAM. W swojej kategorii M70 był pierwszy w rzucie młotem i rzucie dyskiem. Do złota dorzucił brązowy medal w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył także Julian Pełka (M70) w trójskoku i srebrny medal w skoku w dal. Ze złotym medalem z mistrzostw wrócił Edward Korolko, który poprawił swój rekord Polski w skoku o tyczce. Oprócz tego pan Edward zajął trzecie miejsce w biegu na 100 m.

Ze złotego medalu cieszyła się  Dorota Dutkowska (K35), która wygrała bieg na 100 m. Natomiast Sylwia Wiśniewska (K40), która debiutowała w zawodach Masters, zdobyła srebrny medal w chodzie na 5000 m. Srebrny medal w rzucie oszczepem zdobył Maciej Wiśniewski(M45). Natomiast brązowymi medalami zostali nagrodzeni Czesław Nowacki (M80) w rzucie dyskiem i Piotr Chuchra (M45) w trójskoku.

Julian Pełka został uhonorowany Pucharem Przewodniczącego Komisji Sportu Naczelnej Izby Lekarskiej za drugi wynik wśród lekarzy.

Należy dodać, że łódzkie mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy w Lekkiej Atletyce Masters, które w ostatniej dekadzie września odbędą się we włoskiej Pescarze. W tej imprezie swój udział zgłosili: Wacław Krankowski, Henryk Wierzchowski i Edward Korolko.

Najczęściej czytane aktualności

• Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.