Mastersi z medalami i rekordami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mastersi z medalami i rekordami

Sport
Data publikacji: 01 września 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Toruńscy mastersi na podium zawodów

Trzy rekordy Polski i 15 medali to dorobek torunian na 33. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters 26 sierpnia 2023 r. w Łodzi.

Mistrzostwa Polski mastersów na stadionie łódzkiego AZS były połączone z rywalizacją w 12. Mistrzostwach Polski Lekarzy. Rekordy Polski w swoich kategoriach wiekowych ustanowili Henryk Wierzchowski (M90) w biegach na 100 i 200 m oraz Edward Korolko (M80) w skoku o tyczce.

W dwudniowych zmaganiach zawodniczki i zawodnicy z Torunia zdobyli łącznie 15 medali: 7 złotych oraz po cztery srebrne i brązowe. Henryk Wierzchowski, najstarszy uczestnik mistrzostw, oprócz sięgnięcia po złoto w biegach na 100 i 200 m, zajął drugie miejsce w rzucie dyskiem. Dwa złote medale zdobył Wacław Krankowski, prezes PZLAM. W swojej kategorii M70 był pierwszy w rzucie młotem i rzucie dyskiem. Do złota dorzucił brązowy medal w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył także Julian Pełka (M70) w trójskoku i srebrny medal w skoku w dal. Ze złotym medalem z mistrzostw wrócił Edward Korolko, który poprawił swój rekord Polski w skoku o tyczce. Oprócz tego pan Edward zajął trzecie miejsce w biegu na 100 m.

Ze złotego medalu cieszyła się  Dorota Dutkowska (K35), która wygrała bieg na 100 m. Natomiast Sylwia Wiśniewska (K40), która debiutowała w zawodach Masters, zdobyła srebrny medal w chodzie na 5000 m. Srebrny medal w rzucie oszczepem zdobył Maciej Wiśniewski(M45). Natomiast brązowymi medalami zostali nagrodzeni Czesław Nowacki (M80) w rzucie dyskiem i Piotr Chuchra (M45) w trójskoku.

Julian Pełka został uhonorowany Pucharem Przewodniczącego Komisji Sportu Naczelnej Izby Lekarskiej za drugi wynik wśród lekarzy.

Należy dodać, że łódzkie mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy w Lekkiej Atletyce Masters, które w ostatniej dekadzie września odbędą się we włoskiej Pescarze. W tej imprezie swój udział zgłosili: Wacław Krankowski, Henryk Wierzchowski i Edward Korolko.

Fot. Janusz Nath/PZLA

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: łodzie flisacze na Bulwarze Filadelfijskim
  Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Wręczenie medalu "Thorunium" Annie Broniewicz przez prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • Kultura, Miasto
  Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Miasto
  W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...
 • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu realizuje bezpłatne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Pogoda sprzyja intensywnym pracom drogowym. Obecnie trwa między innymi budowa ulicy Beliny - Prażmowskiego.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 5 maja 2024 r. na boisku X Liceum Ogólnokształcącego.
 • 13 kwietnia o godz. 16.30 na Lodowisku Tor Tor odbędą się pokazy łyżwiarskie na zakończenie sezonu 2023/2024 zawodników MKS AXEL: sekcja par tanecznych i solo dance, sekcja solistów, dzieci z Akademii Łyżwiarskiej oraz sekcji amatorskiej.
 • Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.