Mastersi z medalami i rekordami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Mastersi z medalami i rekordami

Sport
Data publikacji: 01 września 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Toruńscy mastersi na podium zawodów

Trzy rekordy Polski i 15 medali to dorobek torunian na 33. Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters 26 sierpnia 2023 r. w Łodzi.

Mistrzostwa Polski mastersów na stadionie łódzkiego AZS były połączone z rywalizacją w 12. Mistrzostwach Polski Lekarzy. Rekordy Polski w swoich kategoriach wiekowych ustanowili Henryk Wierzchowski (M90) w biegach na 100 i 200 m oraz Edward Korolko (M80) w skoku o tyczce.

W dwudniowych zmaganiach zawodniczki i zawodnicy z Torunia zdobyli łącznie 15 medali: 7 złotych oraz po cztery srebrne i brązowe. Henryk Wierzchowski, najstarszy uczestnik mistrzostw, oprócz sięgnięcia po złoto w biegach na 100 i 200 m, zajął drugie miejsce w rzucie dyskiem. Dwa złote medale zdobył Wacław Krankowski, prezes PZLAM. W swojej kategorii M70 był pierwszy w rzucie młotem i rzucie dyskiem. Do złota dorzucił brązowy medal w pchnięciu kulą. Złoto wywalczył także Julian Pełka (M70) w trójskoku i srebrny medal w skoku w dal. Ze złotym medalem z mistrzostw wrócił Edward Korolko, który poprawił swój rekord Polski w skoku o tyczce. Oprócz tego pan Edward zajął trzecie miejsce w biegu na 100 m.

Ze złotego medalu cieszyła się  Dorota Dutkowska (K35), która wygrała bieg na 100 m. Natomiast Sylwia Wiśniewska (K40), która debiutowała w zawodach Masters, zdobyła srebrny medal w chodzie na 5000 m. Srebrny medal w rzucie oszczepem zdobył Maciej Wiśniewski(M45). Natomiast brązowymi medalami zostali nagrodzeni Czesław Nowacki (M80) w rzucie dyskiem i Piotr Chuchra (M45) w trójskoku.

Julian Pełka został uhonorowany Pucharem Przewodniczącego Komisji Sportu Naczelnej Izby Lekarskiej za drugi wynik wśród lekarzy.

Należy dodać, że łódzkie mistrzostwa były ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Europy w Lekkiej Atletyce Masters, które w ostatniej dekadzie września odbędą się we włoskiej Pescarze. W tej imprezie swój udział zgłosili: Wacław Krankowski, Henryk Wierzchowski i Edward Korolko.

Fot. Janusz Nath/PZLA

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...