Mamy skwer im. Oficerskiej Szkoły Artylerii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Mamy skwer im. Oficerskiej Szkoły Artylerii

Miasto
Data publikacji: 18 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu skwer porosnięty trawą i drzewami

Teren położony między aleją Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK, aleją Św. Jana Pawła Il, ulicą Tujakowskiego oraz ulicą Słowackiego będzie nosił nazwę Skweru im. Oficerskiej Szkoły Artylerii. Tak zdecydowali radni podczas 55. sesji, która odbyła się 18 maja 2023 r.

Powstanie skweru im. Oficerskiej Szkoły Artylerii stanowi upamiętenie tej placówki w roku, w którym obchodzony jest jubileusz 100-lecia jej powołania.

Na terenie skweru znajdują się dwa obeliski: "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" oraz “W Hołdzie Ofiarom stalinowskiego ludobójstwa 1939-1956". Pod pierwszym z nich odbywają się corocznie uroczystości: 8 maja (Narodowy Dzień Zwycięstwa) oraz 1 września (rocznica wybuchu II wojny światowej), a także składane są kwiaty 1 lutego (zakończenie okupacji hitlerowskiej w Toruniu). W trakcie każdej z nich uczestniczą żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, która to jednostka jest spadkobiercą tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. W sąsiedztwie skweru położony jest Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, co wzmacnia patriotyczny wymiar tego obszaru Torunia.



Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema w Toruniu jest jedną z najstarszych uczelni wojskowych w Polsce. Jej tradycje sięgają początków II Rzeczypospolitej. Do życia została powołana 1 czerwca 1923 roku na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego, pod nazwą Oficerska Szkoła Artylerii (OSA). Do 1927 roku funkcjonowała jako samodzielna jednostka wojskowa. W 1928 roku została włączona w skład Centrum Wyszkolenia Artylerii jako Szkoła Podchorążych Artylerii. W grodzie Kopernika szkoliła przyszłych oficerów do 1939 roku. We wrześniu 1939 roku ostatni rocznik promowany był w jednostkach wojskowych, natomiast młodszy otrzymywał awanse oficerskie już podczas walk obronnych. Oficerską Szkołę Artylerii - Szkołę Podchorążych Artylerii w latach 1923-1939 ukończyło 2180 absolwentów. W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych. W latach 1939-1944 polskich artylerzystów kształcono w miejscach formowania Armii Polskiej na obczyźnie. Latem 1944 roku powołano Oficerską Szkołę Artylerii nr 1. Szkołę tę zlokalizowano w Chełmie Lubelskim. Do Torunia, stolicy polskich artylerzystów, Szkoła powróciła ponownie w 1945 r. Utworzono wówczas Oficerską Szkołę Artylerii nr 2. 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię wielkiego Polaka i artylerzysty generała Józefa Bema, bohatera narodowego Polski i Węgier, uczestnika powstania listopadowego i Wiosny Ludów.

Rozwój artylerii Wojska Polskiego, a szczególnie wprowadzenie do jej uzbrojenia różnorodnej broni rakietowej, spowodował znaczne zmiany w profilu kształcenia podchorążych OSA. 21 lipca 1965 roku przemianowano uczelnię toruńską na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Przemiany ustrojowe, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku, znalazły odzwierciedlenie także w wojsku. W ich wyniku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema. Szkoła w tej strukturze funkcjonowała do 2002 roku, kiedy 30 września została rozformowana.

Fot. Magdalena Winiarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
    Miasto
    Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Miasto
    Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
  • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
    Miasto, MZK
    W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Miasto
    W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
    Biznes, Miasto
    Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
  • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
  • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
  • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
  • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
  • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
  • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.