Mamy skwer im. Oficerskiej Szkoły Artylerii | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mamy skwer im. Oficerskiej Szkoły Artylerii

Miasto
Data publikacji: 18 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu skwer porosnięty trawą i drzewami

Teren położony między aleją Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK, aleją Św. Jana Pawła Il, ulicą Tujakowskiego oraz ulicą Słowackiego będzie nosił nazwę Skweru im. Oficerskiej Szkoły Artylerii. Tak zdecydowali radni podczas 55. sesji, która odbyła się 18 maja 2023 r.

Powstanie skweru im. Oficerskiej Szkoły Artylerii stanowi upamiętenie tej placówki w roku, w którym obchodzony jest jubileusz 100-lecia jej powołania.

Na terenie skweru znajdują się dwa obeliski: "Ku Czci Poległych i Pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" oraz “W Hołdzie Ofiarom stalinowskiego ludobójstwa 1939-1956". Pod pierwszym z nich odbywają się corocznie uroczystości: 8 maja (Narodowy Dzień Zwycięstwa) oraz 1 września (rocznica wybuchu II wojny światowej), a także składane są kwiaty 1 lutego (zakończenie okupacji hitlerowskiej w Toruniu). W trakcie każdej z nich uczestniczą żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, która to jednostka jest spadkobiercą tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu. W sąsiedztwie skweru położony jest Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski, co wzmacnia patriotyczny wymiar tego obszaru Torunia.Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema w Toruniu jest jedną z najstarszych uczelni wojskowych w Polsce. Jej tradycje sięgają początków II Rzeczypospolitej. Do życia została powołana 1 czerwca 1923 roku na mocy decyzji Szefa Sztabu Generalnego marszałka Józefa Piłsudskiego, pod nazwą Oficerska Szkoła Artylerii (OSA). Do 1927 roku funkcjonowała jako samodzielna jednostka wojskowa. W 1928 roku została włączona w skład Centrum Wyszkolenia Artylerii jako Szkoła Podchorążych Artylerii. W grodzie Kopernika szkoliła przyszłych oficerów do 1939 roku. We wrześniu 1939 roku ostatni rocznik promowany był w jednostkach wojskowych, natomiast młodszy otrzymywał awanse oficerskie już podczas walk obronnych. Oficerską Szkołę Artylerii - Szkołę Podchorążych Artylerii w latach 1923-1939 ukończyło 2180 absolwentów. W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych. W latach 1939-1944 polskich artylerzystów kształcono w miejscach formowania Armii Polskiej na obczyźnie. Latem 1944 roku powołano Oficerską Szkołę Artylerii nr 1. Szkołę tę zlokalizowano w Chełmie Lubelskim. Do Torunia, stolicy polskich artylerzystów, Szkoła powróciła ponownie w 1945 r. Utworzono wówczas Oficerską Szkołę Artylerii nr 2. 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię wielkiego Polaka i artylerzysty generała Józefa Bema, bohatera narodowego Polski i Węgier, uczestnika powstania listopadowego i Wiosny Ludów.

Rozwój artylerii Wojska Polskiego, a szczególnie wprowadzenie do jej uzbrojenia różnorodnej broni rakietowej, spowodował znaczne zmiany w profilu kształcenia podchorążych OSA. 21 lipca 1965 roku przemianowano uczelnię toruńską na Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Przemiany ustrojowe, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku, znalazły odzwierciedlenie także w wojsku. W ich wyniku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. J. Bema. Szkoła w tej strukturze funkcjonowała do 2002 roku, kiedy 30 września została rozformowana.

Fot. Magdalena Winiarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Kultura, Miasto
  17 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu odbędzie się trzydziesta jubileuszowa edycja koncertów kompozytorskich z cyklu "Szkolna Partytura".
 • Napis Klub Zdrowego Seniora. Dwie pary seniorów. Fioletowe tło.
  Miasto
  Stowarzyszenie LGD "Dla Miasta Torunia" rozpoczyna realizację projektu pt. "Klub zdrowego seniora!" - w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.