Malujemy pasy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Malujemy pasy

Drogi, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: pracownicy w pomarańczowych ubraniach roboczych maluną pasy na jezdni nocą

Na terenie Torunia odnawiane jest oznakowanie poziome. Na pierwszy ogień poszły przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Odświeżone zostaną m.in. koperty dla osób niepełnosprawnych oraz linie wyznaczające miejsca parkingowe.
 
Znaki poziome ułatwiają orientację na drodze. Zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i usprawniają ruch pojazdów szczególnie podczas czasowych zmian w organizacji ruchu lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych albo po zmroku. Dlatego co roku wiosną drogowcy odnawiają oznakowanie poziome - w pierwszej kolejności przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, których oznakowanie jest nieczytelne po okresie zimowym. Odświeżone zostaną także koperty dla osób niepełnosprawnych oraz linie wyznaczające miejsca postojowe w obrębie starówki i niektórych osiedli mieszkaniowych.

W dalszej kolejności odnowione zostaną znaki poziome na drogach krajowych i wojewódzkich, a następnie na drogach powiatowych i gminnych. W okresie letnim planowane jest wykonanie oznakowania grubowarstwowego. Część prac, z uwagi na zminimalizowanie utrudnień w ruchu, jest prowadzona w nocy.

Malowanie w liczbach:

 • oznakowanie poziome cienkowarstwowe koloru białego –  25 000 m kw.;
 • oznakowanie poziome grubowarstwowe koloru białego – 2 200 m kw.;
 • oznakowanie poziome grubowarstwowe koloru czerwonego (przejazdy dla rowerzystów) lub niebieskiego (miejsca dla niepełnosprawnych) – 3 500 m kw.;
 • oznakowanie poziome cienkowarstwowe koloru żółtego (tymczasowe) – 50 m kw.;
 • piktogramy ostrzegawcze w formie termoznaków – ok. 25 szt.

W 2023 roku odnowieniem oznakowania poziomego na terenie miasta zajmuje się firma ONDE SA. Wartość umowy wynosi 779 217,30 zł brutto.Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.