Malujemy pasy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Malujemy pasy

Drogi, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: pracownicy w pomarańczowych ubraniach roboczych maluną pasy na jezdni nocą

Na terenie Torunia odnawiane jest oznakowanie poziome. Na pierwszy ogień poszły przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów. Odświeżone zostaną m.in. koperty dla osób niepełnosprawnych oraz linie wyznaczające miejsca parkingowe.
 
Znaki poziome ułatwiają orientację na drodze. Zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i usprawniają ruch pojazdów szczególnie podczas czasowych zmian w organizacji ruchu lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych albo po zmroku. Dlatego co roku wiosną drogowcy odnawiają oznakowanie poziome - w pierwszej kolejności przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, których oznakowanie jest nieczytelne po okresie zimowym. Odświeżone zostaną także koperty dla osób niepełnosprawnych oraz linie wyznaczające miejsca postojowe w obrębie starówki i niektórych osiedli mieszkaniowych.

W dalszej kolejności odnowione zostaną znaki poziome na drogach krajowych i wojewódzkich, a następnie na drogach powiatowych i gminnych. W okresie letnim planowane jest wykonanie oznakowania grubowarstwowego. Część prac, z uwagi na zminimalizowanie utrudnień w ruchu, jest prowadzona w nocy.

Malowanie w liczbach:

 • oznakowanie poziome cienkowarstwowe koloru białego –  25 000 m kw.;
 • oznakowanie poziome grubowarstwowe koloru białego – 2 200 m kw.;
 • oznakowanie poziome grubowarstwowe koloru czerwonego (przejazdy dla rowerzystów) lub niebieskiego (miejsca dla niepełnosprawnych) – 3 500 m kw.;
 • oznakowanie poziome cienkowarstwowe koloru żółtego (tymczasowe) – 50 m kw.;
 • piktogramy ostrzegawcze w formie termoznaków – ok. 25 szt.

W 2023 roku odnowieniem oznakowania poziomego na terenie miasta zajmuje się firma ONDE SA. Wartość umowy wynosi 779 217,30 zł brutto.Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.