Listopad, a na torowiskach zielono | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Listopad, a na torowiskach zielono

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: tramwaj jedzie po torowisku porośniętym trawą, w tle jesienne drzewa

Mimo że w kalendarzu od tygodnia króluje listopad, zielone torowiska, które powstały w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” niezmiennie cieszą oko. Co ciekawe, gdzieniegdzie nadal kwitną utworzone wzdłuż nowej trasy tramwajowej kwietne łąki.

Projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” to największe w Toruniu komunikacyjne przedsięwzięcie ostatnich lat. Składał się z ośmiu zadań, dzięki którym w grodzie Kopernika wzrosła jakość podróżowania miejskim transportem zbiorowym. Całkowita wartość wyniosła ponad 461,5 mln zł, a unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-202 - 261 mln zł. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, a realizacją zadań zajmował się Miejski Zakład Komunikacji.

Głównym punktem projektu była budowa nowej trasy tramwajowej wiodącej od pl. NOT na północ Torunia. W efekcie powstało prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowisk, z czego ok. 5,2 tys. wybudowano w technologii zielonej. Nie są to torowiska trawiaste, ale z rozchodnika – rośliny ciepłolubnej i odpornej na suszę, różnorodnej pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ale nie tylko.

Obecnie, mimo, że od kilku dni mamy listopad, rozchodnikowe torowiska nadal cieszą oczy. Na niektórych odcinkach są ciągle zielone, na innych przybierają rdzawą barwę. Wzdłuż nowej linii tramwajowej wzrok przyciągają także zielone przystanki i skwery, które utworzono w ramach zagospodarowania zieleni w rejonie inwestycji. Ponadto wzdłuż odcinków ul. Watzenrodego, mimo jesieni, nadal kwitną kwietne łąki.

Oprócz budowy nowej trasy projekt BiT-City II zawierał pakiet czterech zadań modernizacyjnych: torowisko z siecią trakcyjną w ciągu ul. Bydgoskiej od Reja do Chopina (odcinek o długości 2 468,37 mtp, w tym  1 567,69 w technologii zielonej trawiastej), wzdłuż Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego (3405,91  mtp., w tym 2 965,02 mtp w technologii zielonej trawiastej), od pl. Niepodległości do ul. Reja (2 524,2 mtp., w tym 1 505,8 mtp zielonego torowiska, z czego od ul. Sienkiewicza do Reja torowisko z rozchodnikiem w międzytorzu) oraz w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od pl. Chrapka do ul. Kościuszki (1 162,39 mtp, w tym 719,78 mtp torowiska porośniętego rozchodnikiem).

Te odcinki zielonych torowisk także prezentują się dobrze, a rosnące wzdłuż nich drzewa w jesiennych barwach tworzą piękny efekt kolorystyczny z ciągle zieloną trawą oraz zielonym i brązowo-rudym rozchodnikiem.

Fot. MZK Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.