Lewandowski i Rozmys w świetnej formie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lewandowski i Rozmys w świetnej formie

Miasto, Sport
Data publikacji: 05 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu uśmiechnięty Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski pewnie wygrał swój bieg eliminacyjny na 1500 metrów i awansował do piątkowego finału rozpoczętych w czwartek w Toruniu lekkoatletycznych halowych mistrzostw Europy. O medal na tym dystansie walczyć będzie także Michał Rozmys, a w sumie w piątek rozdanych zostanie sześć kompletów medali.

Lewandowski startował w ostatniej, czwartej serii eliminacyjnej. Pobiegł w swoim stylu, przez dłuższą część dystansu trzymając się w środku stawki, a później świetnie finiszując. Wynik – 3:39.78 – nie miał znaczenia, bo dwóch pierwszych zawodników z każdego biegu miało zapewniony awans do piątkowego finału.

Jestem żołnierzem, dostałem rozkaz awansu do finału i go wykonałem. Oczywiście, wszystko miało być jak najmniejszym nakładem sił i to się udało. Pewnie, gdybym musiał dać z siebie wszystko w tym biegu to bym dał, ale jeśli była okazja oszczędzić siły przed finałem to trzeba było z tego skorzystać. Tym bardziej, że tu w Toruniu przede mną jeszcze jedno zadanie, czyli start na 3000 metrów, co będzie bardzo wymagające. Ale ja zawsze stawiam sobie wysokie celemówił Lewandowski.

Rekordzista Polski ostatnie dni przed startem w Toruniu spędził na krótkim zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale.

– Nie trenowałem tam ciężko, raczej odpoczywałem. Cóż, 34 lata będę miał pierwszy raz w życiu, jakoś tak się zdarzyło. Muszę więc bardziej dbać o swoje zdrowie i skupiać się na regeneracji dodał zawodnik AZS UMCS Lublin.

Kapitalnie w pierwszej serii finiszował też Michał Rozmys, który rozpoczynając ostatnie okrążenie był szósty, a na mecie zameldował się jako drugi z czasem 3:40.92, gwarantując sobie awans do finału.

– Mimo wszystko w tym biegu było sporo błędów taktycznych, potknięć, szarpania. Ale starczyło siły mimo tego potknięcia na 180, czy 190 metrów do mety, bo tam o mało co się nie wywróciłem. Później musiałem już wszystko postawić na jedną kartę i zaatakować i tylekomentował Rozmys.

Z trójki Polaków startujących na 1500 metrów do finału nie przebił się tylko Adam Czerwiński, który w swojej serii eliminacyjnej finiszował na dziesiątej pozycji.

Zawiedziona opuszczała Arenę Toruń kulomiotka Klaudia Kardasz, która zajęła dwunaste miejsce w eliminacjach i nie wystąpi w piątkowym finale. Zawodniczki miały trzy próby, początkowo Kardasz dwie próby spaliła, a w jednej osiągnęła odległość 17.57 m. Polka złożyła protest, który został uznany, bo jedna z prób niesłusznie została oceniona jako spalona. Czwarty raz weszła więc do koła, ale pchnęła kulę na odległość 17,81, a awans do finału dał wynik 18.16 m. Kwalifikacje wygrała Niemka Christina Schwanitz wynikiem 18.86 m.

Nie wiem, co się stało, jakbym nie miała w ogóle mocy. Chyba nie wytrzymałam psychicznie. Była duża presja, bo po wyniku na halowych mistrzostwach Polski nie tylko wszyscy wkoło, ale także ja sama wymagałam od siebie więcej. To chyba mnie zgubiło, bo raz jest tak, że to cię niesie, a raz tak, że gniecie. Teraz chcę jechać jak najszybciej do domu, mocno trenować i wystartować w sezonie letnimmówiła Kardasz.

W czwartek rozegrano także eliminacje skoku w dal i skoku wzwyż mężczyzn. W dal najdalej skakał Szwed Thobias Montler (8.18 m), a eliminacje w skoku wzwyż wygrali ex aequo Białorusin Maksim Nedasekau i Włoch Gianmarco Tamberi wynikiem 2,21 m. Z kolei w rywalizacji kobiet na 3000 metrów najlepszy wynik – 8:52.60 – uzyskała zwyciężczyni drugiej serii Brytyjka Verity Ockenden. W tych trzech konkurencjach nie startowali reprezentanci Polski.

Z organizacji halowych mistrzostw Europy w Toruniu dumny jest prezydent miasta Michał Zaleski.

– Dzięki fantastycznej determinacji wszystkich doszło do organizacji tego wydarzenia. Gdyby nie wielkie wsparcie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nie moglibyśmy zorganizować tak profesjonalnie tej imprezy. Zabiegaliśmy o halowe mistrzostwa Europy od 2014 roku i wreszcie się doczekaliśmy. Jesteśmy szczęśliwy słysząc już teraz bardzo dobre oceny uczestników. Najważniejsze, by zawody przebiegały sprawnie i by uczestnicy byli zadowoleni. Chcemy, by Toruń na zawsze pozostał w sercach wszystkich tych, którzy nas odwiedzająmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W piątek w Arenie Toruń pokaże się m.in. startująca na 400 metrów Justyna Święty-Ersetic, która w serii porannej pobiegnie w eliminacjach, a wieczorem – ewentualnie – w półfinale. W porannej sesji odbędą się też m.in. eliminacje w biegu na 800 metrów kobiet z udziałem Joanny Jóźwik, Angeliki Cichockiej i Anny Wielgosz oraz pchnięcia kulą mężczyzn, w których wystąpi polski kandydat do złotego medalu Michał Haratyk, a także Jakub Szyszkowski. Finał pchnięcia kulą rozpocznie się o godz. 20.35. 

Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miasto Toruń oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.


Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021, piątek, 5 marca

 • 10:00 60 m ppł, pięciobój (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
 • 10:11 trójskok mężczyzn – eliminacje (Adrian Świderski)
 • 10:17 400 m mężczyzn – eliminacje (Kajetan Duszyński)
 • 10:20 skok o tyczce kobiet – eliminacje
 • 10:52 skok wzwyż, pięciobój (Ligarska, Sułek)
 • 11:05 400 m kobiet – eliminacje (Justyna Święty-Ersetic)
 • 11:18 pchnięcie kulą mężczyzn – eliminacje (Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)
 • 11:50 1500 m kobiet – eliminacje (Martyna Galant, Klaudia Kazimierska)
 • 12:18 skok w dal kobiet – eliminacje
 • 12:30 800 m kobiet – eliminacje (Angelika Cichocka, Joanna Jóźwik, Anna Wielgosz)
 • 13:05 pchnięcie kulą, pięciobój (Ligarska, Sułek)
 • 19:00 skok w dal, pięciobój (Ligarska, Sułek)
 • 19:06 pchnięcie kulą kobiet – finał
 • 19:13 skok wzwyż kobiet – eliminacje
 • 19:25 400 m mężczyzn – półfinał (ew. Kajetan Duszyński)
 • 19:45 400 m kobiet – półfinał (ew. Justyna Święty-Ersetic)
 • 20:05 800 m mężczyzn – eliminacje (Mateusz Borkowski, Patryk Dobek, Adam Kszczot)
 • 20:20 skok w dal mężczyzn – finał
 • 20:35 pchnięcie kulą mężczyzn, finał (ew. Michał Haratyk, Jakub Szyszkowski)
 • 20:45 800 m, pięciobój – finał (Paulina Ligarska, Adrianna Sułek)
 • 21:00 3000 m kobiet – finał
 • 21:35 1500 m mężczyzn – finał (Marcin Lewandowski, Michał Rozmys)
Zawody można śledzić na antenie TVP Sport, TVP1 oraz na http://sport.tvp.pl
Fot. tutułowe - Paweł Skraba
Fot. galeria - Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.