Lekarze znów na topie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lekarze znów na topie

Miasto
Data publikacji: 13 marca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Serial „Lekarze” TVN, ukazujący uroki Torunia – znów w czołówce. Ponad 800 publikacji w mediach i 450 mln odbiorców, którzy zetknęli się z informacjami o grodzie Kopernika. To druga pozycja pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą.

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” zbadał, o których miejscowościach w 2012 roku wspominano w kontekście seriali najczęściej. Przeanalizowane zostały wyniki obecności jedenastu nazw miejscowości w kontekście 12 tytułów wybranych polskich seriali.

Toruń, w którym rozgrywa się akcja „Lekarzy”, znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą. Nazwę miasta wymieniono w 2012 roku ponad 800 razy, a zasięg publikacji kształtował się na poziomie 450 mln odbiorców.

Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” obliczyli również ekwiwalent reklamowy informacji na temat poszczególnych miejsc w kontekście seriali. Toruń znalazł się wśród miejscowości z największą wartością publikacji i emisji – 9,2 mln zł. Pierwsze miejsce zajął Wrocław - 12,9 mln zł, a tuż za nim Kraków - 12,5 mln zł.

To nie pierwszy promocyjny sukces serialu „Lekarze”. W styczniu 2013 roku serial zajął drugie miejsce na liście "Press" na najlepszy projekt produkt placement. Według branżowego miesięcznika miasto pokazano w nowoczesny sposób. Doceniono również kompleksowość projektu i rozmiar wizualny plenerów miasta.

Według styczniowego wydania "Press" toruńscy „Lekarze” są drugim najlepszym w Polsce projektemz kategorii "produkt placement" czyli wykorzystującym serial do promocji marki. Miesięcznik brał pod uwagę dopasowanie produktu do serialu, naturalność ekspozycji, częstotliwość występowania produktu, pożądaną reakcję widza i pomysł na kreację marki, jaką w tym przypadku jest Toruń.

- Miasto pokazano w nowoczesny sposób: kilka niestandardowych ujęć plus przeniesienie opowieści  o tle akcji do „Dzień Dobry TVN” to bardzo dobry pomysł – czytamy w miesięczniku "Press". - Plus za kompleksowość projektu, za rozmach wizualny plenerów miasta i fikcyjnego szpitala w wersji luksusowej. Dobrze wykorzystano fabułę (ucieczka głównej bohaterki z Warszawy do mniejszego, ale atrakcyjnego miasta) do promocji Torunia.

Według Press daje to szansę na dotarcie do grupy celowej. Twórcy rankingu podkreślają, że wielu ich znajomych po obejrzeniu kilku odcinków postanowiło wybrać się do Torunia w celach turystycznych. Cztery na pięć najlepszych projektów produkt placement stanowią miasta, co według Press prowadzi do wniosku, że tego typu promocja zawsze się sprawdza. Toruńskich „Lekarzy” przeskoczył jedynie „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.

Kręcony w Toruniu serial TVN „Lekarze” bił rekordy popularności. Ostatni odcinek pierwszego sezonu emisji oglądało blisko 3,5 mln widzów, stacja zwiększyła oglądalność o blisko 800 tys. osób, a dotychczasowe wpływy z reklam wyniosły 29,3 mln zł. Średnia widownia pierwszej edycji serialu „Lekarze”, emitowanej w okresie od 3 września do 26 listopada br., wyniosła 3,05 mln osób, co przełożyło się na 23,10 proc. udziału stacji wśród wszystkich widzów i 23,93 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Serial na antenie TVN oglądać można było w poniedziałki o godz. 21.30. "Lekarze" opowiadają o losach medyków pracujących w szpitalu Copernicus w Toruniu. Główną bohaterką produkcji jest Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) młoda i ambitna chirurg, która rozpoczyna pracę właśnie w tym szpitalu. W obsadzie są jeszcze m.in. Danuta Stenka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman i Kasia Bujakiewicz. Scenariusz serialu napisali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a wyreżyserowali go Filip Zylber i Marcin Wrona. Dla Torunia, w którym toczy się akcja serialu, najważniejszy jest fakt częstej i atrakcyjnej obecności miasta w filmie. W każdym odcinku oglądamy piękne ujęcia starówki, nocną panoramę, rynek i staromiejskie uliczki (główna bohaterka mieszka przy ul. Łaziennej), toruńskie kawiarnie i kluby. Atrakcyjnie prezentuje się także serialowy szpital miejski, ulokowany przez producentów w budynku Centrum Targowego Park przy Szosie Bydgoskiej.

Zdjęcia w Toruniu były kręcone od jesieni 2011 roku. Produkcję wspiera finansowo miasto, które w ramach zawartej umowy przekazało twórcom filmu 23 tys. zł na każdy odcinek pierwszego sezonu emisji. Wiadomo jednak, że serial będzie miał dalszy ciąg – gotowe są odcinki drugiego sezonu, a do trzeciego powstaje scenariusz.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.