Lekarze znów na topie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lekarze znów na topie

Miasto
Data publikacji: 13 marca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Serial „Lekarze” TVN, ukazujący uroki Torunia – znów w czołówce. Ponad 800 publikacji w mediach i 450 mln odbiorców, którzy zetknęli się z informacjami o grodzie Kopernika. To druga pozycja pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą.

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” zbadał, o których miejscowościach w 2012 roku wspominano w kontekście seriali najczęściej. Przeanalizowane zostały wyniki obecności jedenastu nazw miejscowości w kontekście 12 tytułów wybranych polskich seriali.

Toruń, w którym rozgrywa się akcja „Lekarzy”, znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą. Nazwę miasta wymieniono w 2012 roku ponad 800 razy, a zasięg publikacji kształtował się na poziomie 450 mln odbiorców.

Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” obliczyli również ekwiwalent reklamowy informacji na temat poszczególnych miejsc w kontekście seriali. Toruń znalazł się wśród miejscowości z największą wartością publikacji i emisji – 9,2 mln zł. Pierwsze miejsce zajął Wrocław - 12,9 mln zł, a tuż za nim Kraków - 12,5 mln zł.

To nie pierwszy promocyjny sukces serialu „Lekarze”. W styczniu 2013 roku serial zajął drugie miejsce na liście "Press" na najlepszy projekt produkt placement. Według branżowego miesięcznika miasto pokazano w nowoczesny sposób. Doceniono również kompleksowość projektu i rozmiar wizualny plenerów miasta.

Według styczniowego wydania "Press" toruńscy „Lekarze” są drugim najlepszym w Polsce projektemz kategorii "produkt placement" czyli wykorzystującym serial do promocji marki. Miesięcznik brał pod uwagę dopasowanie produktu do serialu, naturalność ekspozycji, częstotliwość występowania produktu, pożądaną reakcję widza i pomysł na kreację marki, jaką w tym przypadku jest Toruń.

- Miasto pokazano w nowoczesny sposób: kilka niestandardowych ujęć plus przeniesienie opowieści  o tle akcji do „Dzień Dobry TVN” to bardzo dobry pomysł – czytamy w miesięczniku "Press". - Plus za kompleksowość projektu, za rozmach wizualny plenerów miasta i fikcyjnego szpitala w wersji luksusowej. Dobrze wykorzystano fabułę (ucieczka głównej bohaterki z Warszawy do mniejszego, ale atrakcyjnego miasta) do promocji Torunia.

Według Press daje to szansę na dotarcie do grupy celowej. Twórcy rankingu podkreślają, że wielu ich znajomych po obejrzeniu kilku odcinków postanowiło wybrać się do Torunia w celach turystycznych. Cztery na pięć najlepszych projektów produkt placement stanowią miasta, co według Press prowadzi do wniosku, że tego typu promocja zawsze się sprawdza. Toruńskich „Lekarzy” przeskoczył jedynie „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.

Kręcony w Toruniu serial TVN „Lekarze” bił rekordy popularności. Ostatni odcinek pierwszego sezonu emisji oglądało blisko 3,5 mln widzów, stacja zwiększyła oglądalność o blisko 800 tys. osób, a dotychczasowe wpływy z reklam wyniosły 29,3 mln zł. Średnia widownia pierwszej edycji serialu „Lekarze”, emitowanej w okresie od 3 września do 26 listopada br., wyniosła 3,05 mln osób, co przełożyło się na 23,10 proc. udziału stacji wśród wszystkich widzów i 23,93 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Serial na antenie TVN oglądać można było w poniedziałki o godz. 21.30. "Lekarze" opowiadają o losach medyków pracujących w szpitalu Copernicus w Toruniu. Główną bohaterką produkcji jest Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) młoda i ambitna chirurg, która rozpoczyna pracę właśnie w tym szpitalu. W obsadzie są jeszcze m.in. Danuta Stenka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman i Kasia Bujakiewicz. Scenariusz serialu napisali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a wyreżyserowali go Filip Zylber i Marcin Wrona. Dla Torunia, w którym toczy się akcja serialu, najważniejszy jest fakt częstej i atrakcyjnej obecności miasta w filmie. W każdym odcinku oglądamy piękne ujęcia starówki, nocną panoramę, rynek i staromiejskie uliczki (główna bohaterka mieszka przy ul. Łaziennej), toruńskie kawiarnie i kluby. Atrakcyjnie prezentuje się także serialowy szpital miejski, ulokowany przez producentów w budynku Centrum Targowego Park przy Szosie Bydgoskiej.

Zdjęcia w Toruniu były kręcone od jesieni 2011 roku. Produkcję wspiera finansowo miasto, które w ramach zawartej umowy przekazało twórcom filmu 23 tys. zł na każdy odcinek pierwszego sezonu emisji. Wiadomo jednak, że serial będzie miał dalszy ciąg – gotowe są odcinki drugiego sezonu, a do trzeciego powstaje scenariusz.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".