www.torun.pl

Lekarze znów na topie

Miasto
Data publikacji: 13 marca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Serial „Lekarze” TVN, ukazujący uroki Torunia – znów w czołówce. Ponad 800 publikacji w mediach i 450 mln odbiorców, którzy zetknęli się z informacjami o grodzie Kopernika. To druga pozycja pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą.

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” zbadał, o których miejscowościach w 2012 roku wspominano w kontekście seriali najczęściej. Przeanalizowane zostały wyniki obecności jedenastu nazw miejscowości w kontekście 12 tytułów wybranych polskich seriali.

Toruń, w którym rozgrywa się akcja „Lekarzy”, znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą. Nazwę miasta wymieniono w 2012 roku ponad 800 razy, a zasięg publikacji kształtował się na poziomie 450 mln odbiorców.

Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” obliczyli również ekwiwalent reklamowy informacji na temat poszczególnych miejsc w kontekście seriali. Toruń znalazł się wśród miejscowości z największą wartością publikacji i emisji – 9,2 mln zł. Pierwsze miejsce zajął Wrocław - 12,9 mln zł, a tuż za nim Kraków - 12,5 mln zł.

To nie pierwszy promocyjny sukces serialu „Lekarze”. W styczniu 2013 roku serial zajął drugie miejsce na liście "Press" na najlepszy projekt produkt placement. Według branżowego miesięcznika miasto pokazano w nowoczesny sposób. Doceniono również kompleksowość projektu i rozmiar wizualny plenerów miasta.

Według styczniowego wydania "Press" toruńscy „Lekarze” są drugim najlepszym w Polsce projektemz kategorii "produkt placement" czyli wykorzystującym serial do promocji marki. Miesięcznik brał pod uwagę dopasowanie produktu do serialu, naturalność ekspozycji, częstotliwość występowania produktu, pożądaną reakcję widza i pomysł na kreację marki, jaką w tym przypadku jest Toruń.

- Miasto pokazano w nowoczesny sposób: kilka niestandardowych ujęć plus przeniesienie opowieści  o tle akcji do „Dzień Dobry TVN” to bardzo dobry pomysł – czytamy w miesięczniku "Press". - Plus za kompleksowość projektu, za rozmach wizualny plenerów miasta i fikcyjnego szpitala w wersji luksusowej. Dobrze wykorzystano fabułę (ucieczka głównej bohaterki z Warszawy do mniejszego, ale atrakcyjnego miasta) do promocji Torunia.

Według Press daje to szansę na dotarcie do grupy celowej. Twórcy rankingu podkreślają, że wielu ich znajomych po obejrzeniu kilku odcinków postanowiło wybrać się do Torunia w celach turystycznych. Cztery na pięć najlepszych projektów produkt placement stanowią miasta, co według Press prowadzi do wniosku, że tego typu promocja zawsze się sprawdza. Toruńskich „Lekarzy” przeskoczył jedynie „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.

Kręcony w Toruniu serial TVN „Lekarze” bił rekordy popularności. Ostatni odcinek pierwszego sezonu emisji oglądało blisko 3,5 mln widzów, stacja zwiększyła oglądalność o blisko 800 tys. osób, a dotychczasowe wpływy z reklam wyniosły 29,3 mln zł. Średnia widownia pierwszej edycji serialu „Lekarze”, emitowanej w okresie od 3 września do 26 listopada br., wyniosła 3,05 mln osób, co przełożyło się na 23,10 proc. udziału stacji wśród wszystkich widzów i 23,93 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Serial na antenie TVN oglądać można było w poniedziałki o godz. 21.30. "Lekarze" opowiadają o losach medyków pracujących w szpitalu Copernicus w Toruniu. Główną bohaterką produkcji jest Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) młoda i ambitna chirurg, która rozpoczyna pracę właśnie w tym szpitalu. W obsadzie są jeszcze m.in. Danuta Stenka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman i Kasia Bujakiewicz. Scenariusz serialu napisali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a wyreżyserowali go Filip Zylber i Marcin Wrona. Dla Torunia, w którym toczy się akcja serialu, najważniejszy jest fakt częstej i atrakcyjnej obecności miasta w filmie. W każdym odcinku oglądamy piękne ujęcia starówki, nocną panoramę, rynek i staromiejskie uliczki (główna bohaterka mieszka przy ul. Łaziennej), toruńskie kawiarnie i kluby. Atrakcyjnie prezentuje się także serialowy szpital miejski, ulokowany przez producentów w budynku Centrum Targowego Park przy Szosie Bydgoskiej.

Zdjęcia w Toruniu były kręcone od jesieni 2011 roku. Produkcję wspiera finansowo miasto, które w ramach zawartej umowy przekazało twórcom filmu 23 tys. zł na każdy odcinek pierwszego sezonu emisji. Wiadomo jednak, że serial będzie miał dalszy ciąg – gotowe są odcinki drugiego sezonu, a do trzeciego powstaje scenariusz.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  19 marca 2019 roku Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wręczyli nagrody i wyróżnienia dla 241 toruńskich zawodników, trenerów i sportowych działaczy.
 • Biznes, Kultura, Miasto, Sport
  Umowy dotacyjne z organizacjami pozarządowymi podpisane - 364 organizacje będą realizować projekty i działania w 2019 roku lub w ramach projektów wieloletnich na łączną kwotę prawie 35 mln zł.
 • Miasto, Sport
  W czwartek 21 marca 2019 r. uczniowie kilkunastu toruńskich szkół aktywnie powitają wiosnę w ramach imprezy "Sportowa wiosna”. W Arenie Toruń wspólnie z toruńskimi sportowcami będzie się bawić ponad 2000 dzieci.
 • Trwa konkurs "Zbieramy Makulaturę"
  Kultura, Miasto
  31 marca 2019 roku zakończy się tegoroczna edycja konkursu „Zbieramy makulaturę”. W rywalizacji uczestniczą publiczne i niepubliczne placówki oświatowe - przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Torunia.
 • Miasto
  W 110. rocznicę urodzin gen. prof. Elżbiety Zawackiej kombatanci, przedstawiciele miasta, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, wojska i toruńskich szkół złożyli kwiaty na grobie Honorowej Obywatelki na cmentarzu św. Jerzego.
 • 20 marca 2019 r. nastąpi uroczyste otwarcie gabinetu stomatologicznego w Szkole Podstawowej nr 15 ul. Paderewskiego 5/11.
 • Zerwanie linii oświetleniowej napowietrznej to przyczyna awarii oświetlenia na ulicy Bydgoskiej. Latarnie nie działają na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Już w sobotę 23 marca 2019 roku nastąpi uroczyste otwarcie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters Toruń 2019. W zawodach weźmie udział 4350 zawodników z 88 krajów.
 • Luba i Słodka to ulice osiedlowe położone na osiedlu Bielawy Grębocin. Obie przejdą przebudowę i do końca lipca zmienią swój wygląd.
 • Klub Sportowy Toruń informuje, że w dniu 18 marca 2019 roku ruszył proces składania wniosków o przyznanie akredytacji stałych na sezon 2019 na spotkania Get Well Toruń na Motoarenie.
 • W najbliższą sobotę, 2 marca 2019 r., nastąpią utrudnienia podczas rejestracji zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego w Toruniu.
 • 18 marca 2019 roku prezydent Michał Zaleski spotkał się z mieszkańcami osiedla Bielawy-Grębocin. Spotkanie zorganizowano w Szkole Podstawowej nr 35.
 • 18 marca 2019 r. w CKK Jordanki rozpoczęła się XXVI edycja Welconomy Forum in Toruń.
 • Do 2 maja 2019 roku można zgłaszać kandydatury do 24. edycji Nagród Prezydenta Miasta Torunia. Wyróżnienia za 2018 rok zostaną wręczone 17 czerwca 2019 r. w Dworze Artusa.