Lekarze znów na topie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lekarze znów na topie

Miasto
Data publikacji: 13 marca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Serial „Lekarze” TVN, ukazujący uroki Torunia – znów w czołówce. Ponad 800 publikacji w mediach i 450 mln odbiorców, którzy zetknęli się z informacjami o grodzie Kopernika. To druga pozycja pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą.

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” zbadał, o których miejscowościach w 2012 roku wspominano w kontekście seriali najczęściej. Przeanalizowane zostały wyniki obecności jedenastu nazw miejscowości w kontekście 12 tytułów wybranych polskich seriali.

Toruń, w którym rozgrywa się akcja „Lekarzy”, znalazł się na drugim miejscu pod względem liczby publikacji oraz potencjalnych kontaktów informacji z odbiorcą. Nazwę miasta wymieniono w 2012 roku ponad 800 razy, a zasięg publikacji kształtował się na poziomie 450 mln odbiorców.

Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” obliczyli również ekwiwalent reklamowy informacji na temat poszczególnych miejsc w kontekście seriali. Toruń znalazł się wśród miejscowości z największą wartością publikacji i emisji – 9,2 mln zł. Pierwsze miejsce zajął Wrocław - 12,9 mln zł, a tuż za nim Kraków - 12,5 mln zł.

To nie pierwszy promocyjny sukces serialu „Lekarze”. W styczniu 2013 roku serial zajął drugie miejsce na liście "Press" na najlepszy projekt produkt placement. Według branżowego miesięcznika miasto pokazano w nowoczesny sposób. Doceniono również kompleksowość projektu i rozmiar wizualny plenerów miasta.

Według styczniowego wydania "Press" toruńscy „Lekarze” są drugim najlepszym w Polsce projektemz kategorii "produkt placement" czyli wykorzystującym serial do promocji marki. Miesięcznik brał pod uwagę dopasowanie produktu do serialu, naturalność ekspozycji, częstotliwość występowania produktu, pożądaną reakcję widza i pomysł na kreację marki, jaką w tym przypadku jest Toruń.

- Miasto pokazano w nowoczesny sposób: kilka niestandardowych ujęć plus przeniesienie opowieści  o tle akcji do „Dzień Dobry TVN” to bardzo dobry pomysł – czytamy w miesięczniku "Press". - Plus za kompleksowość projektu, za rozmach wizualny plenerów miasta i fikcyjnego szpitala w wersji luksusowej. Dobrze wykorzystano fabułę (ucieczka głównej bohaterki z Warszawy do mniejszego, ale atrakcyjnego miasta) do promocji Torunia.

Według Press daje to szansę na dotarcie do grupy celowej. Twórcy rankingu podkreślają, że wielu ich znajomych po obejrzeniu kilku odcinków postanowiło wybrać się do Torunia w celach turystycznych. Cztery na pięć najlepszych projektów produkt placement stanowią miasta, co według Press prowadzi do wniosku, że tego typu promocja zawsze się sprawdza. Toruńskich „Lekarzy” przeskoczył jedynie „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu.

Kręcony w Toruniu serial TVN „Lekarze” bił rekordy popularności. Ostatni odcinek pierwszego sezonu emisji oglądało blisko 3,5 mln widzów, stacja zwiększyła oglądalność o blisko 800 tys. osób, a dotychczasowe wpływy z reklam wyniosły 29,3 mln zł. Średnia widownia pierwszej edycji serialu „Lekarze”, emitowanej w okresie od 3 września do 26 listopada br., wyniosła 3,05 mln osób, co przełożyło się na 23,10 proc. udziału stacji wśród wszystkich widzów i 23,93 proc. w grupie komercyjnej 16-49 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.

Serial na antenie TVN oglądać można było w poniedziałki o godz. 21.30. "Lekarze" opowiadają o losach medyków pracujących w szpitalu Copernicus w Toruniu. Główną bohaterką produkcji jest Alicja Szymańska (Magdalena Różczka) młoda i ambitna chirurg, która rozpoczyna pracę właśnie w tym szpitalu. W obsadzie są jeszcze m.in. Danuta Stenka, Paweł Małaszyński, Szymon Bobrowski, Jacek Koman i Kasia Bujakiewicz. Scenariusz serialu napisali Andrzej Staszczyk, Justyna Stefaniak oraz Marek Kreutz, a wyreżyserowali go Filip Zylber i Marcin Wrona. Dla Torunia, w którym toczy się akcja serialu, najważniejszy jest fakt częstej i atrakcyjnej obecności miasta w filmie. W każdym odcinku oglądamy piękne ujęcia starówki, nocną panoramę, rynek i staromiejskie uliczki (główna bohaterka mieszka przy ul. Łaziennej), toruńskie kawiarnie i kluby. Atrakcyjnie prezentuje się także serialowy szpital miejski, ulokowany przez producentów w budynku Centrum Targowego Park przy Szosie Bydgoskiej.

Zdjęcia w Toruniu były kręcone od jesieni 2011 roku. Produkcję wspiera finansowo miasto, które w ramach zawartej umowy przekazało twórcom filmu 23 tys. zł na każdy odcinek pierwszego sezonu emisji. Wiadomo jednak, że serial będzie miał dalszy ciąg – gotowe są odcinki drugiego sezonu, a do trzeciego powstaje scenariusz.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.