www.torun.pl

Laureatka Nagrody Lindego z Noblem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla! Pisarka w 2008 roku uhonorowana została przez Toruń i Getyngę Nagrodą Lindego.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest za całokształt twórczości. Olga Tokarczuk otrzymała tę nagrodę za rok 2018, kiedy nagroda nie była przyznawana. Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jak podała w uzasadnieniu Akademia Szwedzka, polska pisarka otrzymała to wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

W maju 2018 roku Olga Tokarczuk za swą książkę pt. „Bieguni” otrzymała nagrodę Bookera, czyli najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie. Jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike" za „Biegunów" i „Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk ma literackie związki z naszym miastem - w 2008 roku wraz z niemieckim prozaikiem i publicystą Ingo Schulzem odebrali nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, którą od 1996 r. przyznają władze Torunia i Getyngi. Otrzymują ją autorzy, których „słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Wyróżnienie przyznawane jest zawsze dwóm laureatom: z Polski i Niemiec. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji. Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się na zmianę w każdym z miast. Olga Tokarczuk i Ingo Schulz odebrali ją 6 lipca 2008 r. w Starym Ratuszu w Getyndze. Nagrodę wręczali im prezydent Torunia Michał Zaleski oraz nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer.

Zdjęcia z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Lindego w 2008 roku w Getyndze.
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.