www.torun.pl

Laureatka Nagrody Lindego z Noblem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Olga Tokarczuk została laureatką literackiej Nagrody Nobla! Pisarka w 2008 roku uhonorowana została przez Toruń i Getyngę Nagrodą Lindego.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest za całokształt twórczości. Olga Tokarczuk otrzymała tę nagrodę za rok 2018, kiedy nagroda nie była przyznawana. Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Tym samym Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literackich noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.

Jak podała w uzasadnieniu Akademia Szwedzka, polska pisarka otrzymała to wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

W maju 2018 roku Olga Tokarczuk za swą książkę pt. „Bieguni” otrzymała nagrodę Bookera, czyli najbardziej prestiżowy laur literacki w anglojęzycznym świecie. Jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike" za „Biegunów" i „Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk ma literackie związki z naszym miastem - w 2008 roku wraz z niemieckim prozaikiem i publicystą Ingo Schulzem odebrali nagrodę literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, którą od 1996 r. przyznają władze Torunia i Getyngi. Otrzymują ją autorzy, których „słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. Wyróżnienie przyznawane jest zawsze dwóm laureatom: z Polski i Niemiec. Mogą je otrzymać twórcy mający wybitne osiągnięcia w dziedzinie liryki, prozy, dramatu, eseistyki, krytyki literackiej, publicystyki, tłumaczenia i edycji. Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się na zmianę w każdym z miast. Olga Tokarczuk i Ingo Schulz odebrali ją 6 lipca 2008 r. w Starym Ratuszu w Getyndze. Nagrodę wręczali im prezydent Torunia Michał Zaleski oraz nadburmistrz Getyngi Wolfgang Meyer.

Zdjęcia z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Lindego w 2008 roku w Getyndze.
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.