Kwatera wyróżniona - trwa głosowanie! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kwatera wyróżniona - trwa głosowanie!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Obiekt muzealny Muzeum Okręgowego w Toruniu – Kwatera Ołtarza Szafiastego z ok. 1500 r. – został wyróżniony w kampanii ,,Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most.

Celem kampanii jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki, w którym uczestnicy z całej Polski ubiegają się o dofinansowanie prac konserwatorskich wybranych muzealiów. W kolejnym II etapie konkursu internauci w drodze głosowania online wybierają 5 zabytków, których prace konserwatorskie zostaną dofinansowane. Głosowanie trwa od 12 maja do 11 czerwca 2023 r. i odbywa się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji. Link do formularza internetowego: https://mostthemost.pl/aktualnosci/i-etap-kampanii-mocarze-sztuki-2/ .

Głosowanie jest otwarte dla wszystkich osób, które chcą wspierać lokalne muzea w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko 3 minuty, a umożliwia wybór naszego lokalnego obiektu jakim jest Kwatera Ołtarza Szafiastego z ok. 1500 r., którego renowacja zostanie dofinansowany przez Fundację. Zachęcamy do informowania wszystkich o konkursie i zaproszenia ich do udziału.

Konkurs Fundacji Most the Most „Mocarze Sztuki” daje szansę na ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego oraz kulturowego. Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich wybranym muzealiom można przywrócić dawny blask i umożliwić przyszłym pokoleniom dostęp do ważnych elementów historii.

Kwatera Ołtarza Szafiastego pochodzi z kościoła w Pierzchałach (Pettelkau) koło Braniewa (woj. olsztyńskie). Jest dziełem bardzo pięknym, rzadkim (plastyka elbląska) i o najwyższej klasie. Pomimo utraty dwóch figurek apostołów (środkowej i z lewej strony) oraz całego kontekstu w którym prezentowany zabytek funkcjonował (tylko jedna zachowana kwatera ołtarza), pierwotna forma rzeźbiarska, prawej figurki awersu na złoconym, subtelnie i bardzo dekoracyjnie tle, oraz bardzo wysokiej klasy malarstwo rewersu przedstawiające sceną ukrzyżowania, nie pozostawiają wątpliwości, że mamy odczynienia z dziełem wyjątkowym. Wartość ekspozycyjna toruńskiej kwatery z kościoła w Pierzchałach, mimo okaleczenia i wyrwania jej z oryginalnego kontekstu, nacechowanego religijnie i ograniczenia do bycia muzealnym eksponatem, jest niepodważalna.

Obiekt znajduje się w „Galerii Sztuki Gotyckiej” Muzeum Okręgowego w Toruniu, dlatego możecie Państwo obejrzeć go osobiście, do czego gorąco zachęcamy. Jednakże ze względu na bardzo zły stan zachowania, obiekt w chwili obecnej eksponowany jest tylko z jednej strony.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://tiny.pl/chxzj

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.