Kto spotyka w mieście dzika | www.torun.pl

Kto spotyka w mieście dzika

Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu dzik leży w trawie

Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.

Najważniejsze zasady:

 • Nie dokarmiaj dzików na własną rękę.
 • Zabezpieczaj kompostowniki.
 • Przechowuj pojemniki na odpady w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Nie wystawiaj resztek jedzenia przy pojemnikach.

Kiedy spotkasz dzika, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie:

 • Zachowaj spokój i odejdź w przeciwnym kierunku.
 • Nie strasz, nie podchodź i nie dotykaj.
 • Lochy z młodymi, gdy poczują zagrożenie, mogą zaatakować.
Zasady postępowania z dzikami

Działania miasta

Miasto Toruń przy pomocy Straży Miejskiej regularnie wyprowadza dziki z terenów zurbanizowanych. Zwierzęta po kilku dniach wracają jednak na obszary zabudowane. Ponadto na terenie całej Polski zauważa się znaczny wzrost populacji dzików, który spowodowany jest, m.in. łagodnymi zimami oraz zwiększoną uprawą kukurydzy. Ze względu na rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń (ASF) - choroby przenoszonej przez dziki, niezwykle groźnej także dla świń hodowlanych, we wszystkich krajach Unii Europejskiej prowadzi się działania mające na celu maksymalne ograniczanie liczebności tych zwierząt. Jednym ze sposobów walki z ASF jest redukcja ich populacji. W Toruniu działania te podejmowane są przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, we współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego. Redukcja jest prowadzona na terenach niezamieszkałych na obrzeżach miasta, gdzie odstrzał nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Działania te prowadzą eksperci - myśliwi wyznaczeni przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu.

Dlaczego dzików nie można odławiać?

Wszelkie możliwe działania w stosunku do dzików określone są w przepisach prawa dotyczącego zapobiegania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Obecnie obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie wskazuje, że nie ma możliwości odłowu dzików w celu przewożenia ich i wypuszczenia w jakiekolwiek inne miejsce, w tym także wywożenia z terenu miasta i wypuszczenia poza miasto na tereny obwodów łowieckich.

Zgodnie z przepisami odłów dzików możliwy jest wyłącznie w celu zmniejszenia ich populacji. Zakazane jest także dokarmianie tych zwierząt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.