Księgi wieczyste na mapie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Księgi wieczyste na mapie

Miasto
Data publikacji: 30 września 2011
Autor: admin_vobacom

O nowe funkcje wzbogacony został prowadzony przez Urząd Miasta Torunia serwis mapowy Geoportal. Teraz – oprócz wielu innych - można na im znaleźć informacje dotyczące zabytków oraz numerów ksiąg wieczystych nieruchomości.

- Obecnie na Geoportalu istnieje ponad 90 warstw tematycznych. Niektóre z nich zawierają kilkanaście podwarstw wyświetlanych jednocześnie. Teraz pojawiła się możliwość ustalenia numeru księgi wieczystej poszczególnych działek – mówi dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii UMT Dariusz Adamczyk. - Wystarczy, że wybierze się adres i kliknie na literę „i” na pasku narzędzi. Po kliknięciu numeru działki pokaże się informacja odnośnie powierzchni działki i budynku oraz numery księgi wieczystej.

Kolejną innowacją jest zakładka poświęcona zabytkom Torunia. Ujęto w niej m.in. lokalizacje fortów, budynków zabytkowych, działek wpisanych do rejestru zabytków, numery z rejestru zabytków oraz zasięg strefy UNESCO.

Geoportal działa od grudnia 2010 r. na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia. Powstał na bazie zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jest pierwszym takim portalem internetowym wśród dużych miast województwa kujawsko-pomorskiego. W odróżnieniu od innych portali mapowych, takich jak Zumi czy Google, Geoportal jest aktualizowany raz w tygodniu. Specjaliści z wydziału Geodezji i Kartografii UMT ciągle pracują nad ulepszeniem Geoportalu tak, by był jak najbardziej użyteczny dla mieszkańców, a jednocześnie prosty w obsłudze także dla osób, które nie są zbyt biegłe w internetowych mapach.

Serwis pomaga torunianom przy wypełnianiu różnego rodzaju  dokumentów, np. formularzy dotyczących podatku od nieruchomości, wniosków dotyczących wypisów z planów miejscowych, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz gospodarce nieruchomościami (przekształcenie użytkowania wieczystego, itd.) i planowaniu inwestycyjnym (m.in. mierzenie odległości od szkół, zakup działek). Przed powstaniem Geoportalu po tego typu informacje trzeba było udać się do Wydziału Geodezji i Kartografii. Teraz można je zdobyć nie ruszając się z domu. Głównymi odbiorcami są geodeci,  rzeczoznawcy majątkowi, pośrednicy nieruchomości, projektanci, deweloperzy, notariusze.

- Przeglądarka pozwala na ustalenie położenia obiektu, adresu, numeru działki ewidencyjnej czy powierzchni działki. Dodatkowo są na niej umieszczone zasięgi planów zagospodarowania przestrzennego oraz mapy tematyczne dotyczące struktury własności w Toruniu, klasyfikacji gleboznawczej, użytkowania terenu, wysokości budynków – wylicza dyrektor Adamczyk. -  Można także znaleźć mapę zasadniczą miasta Torunia zawierającą uzbrojenie podziemne infrastruktury technicznej, tj. sieci wodociągowe, ciepłownicze, elektroenergetyczne, gazowe, kanalizacyjne, telekomunikacyjne oraz warstwę osnowy geodezyjnej i rzeźby terenu. Na jednej z warstw znajdują się uzgodnione przez Wydział Geodezji i Kartografii projekty sieci uzbrojenia podziemnego i naziemnego przeznaczonego do realizacji - zakładka ZUD.

Geoportal ma także kolorową ortofotomapę Torunia o dużej dokładności i rozdzielczości 15 cm.  Ortofotomapa o dużej szczegółowości elementów terenu jest pierwszym elementem mapy akustycznej, który pojawia się na Geoportalu. Prezentacja całej mapy akustycznej przez Wydział Środowiska i Zieleni planowana jest w 2013 roku.

Portal zawiera również  kilkanaście różnych  warstw z zakresu środowiska i zieleni (m.in. rozmieszczenie terenów rolniczych, rozmieszczenie ogródków działkowych, rozmieszczenie lasów, zieleni  miejskiej urządzonej, istniejącej zabudowy mieszkaniowej itd.) . Są też na nim informacje dotyczące edukacji, m.in. rozmieszczenia budynków szkół i przedszkoli. Geoportal posłuży również jako platforma do przeprowadzenia innowacyjnych konsultacji społecznych nad rezultatami międzynarodowego projektu Euroscapes realizowanego przez Gminę Miasta Toruń w ramach unijnego programu Interreg IV C.

Jak najprościej korzystać z Geoportalu? Na stronie głównej, przy zakładce wyszukiwanie, klikamy strzałkę, wybieramy interesującą nieruchomość po adresie lub numerze działki, a następnie wciskamy odpowiednią interesującą nas mapę, np. mapę zasadniczą, mapę ewidencyjną. Po załadowaniu wybranej mapy, korzystając z zakładki „warstwy”, włączamy interesujące nas tematy.

>>> Geoportal działa pod adresem internetowym http://mapa.um.torun.pl.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Copernican Digital Forum
    Biznes, Miasto
    Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.