www.torun.pl

Ks. Lewandowski proboszczem na Stawkach

Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2019

Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.


Przed posługą w Toruniu ks. prałat Krzysztof Lewandowski był proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy. Z naszym miastem był już kiedyś związany. W latach 1994-1997 pełnił bowiem funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a w latach 1997-2011 był jego rektorem. Na WSD wykładał także teologię pastoralną i homiletykę.


Liturgiczne wprowadzenie nowo mianowanego proboszcza na Stawkach miało miejsce podczas niedzielnej mszy św. 14 lipca 2019 roku. W kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP obecny był również prezydent Torunia Michał Zaleski, który miał dla ks. prałata Lewandowskiego okolicznościowy list i upominek.


- Wielebny księże prałacie, składam najlepsze życzenia na nowe posłannictwo kapłańskiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zdobyte w parafii brodnickiej, ale także w toruńskim Seminarium Duchownym doświadczenie na pewno owocnie przeniesie ksiądz prałat na toruńskie Stawki, dopełniając swoje nowe posłannictwo. Księże proboszczu, chciałbym prosić o przyjęcie wielebnych życzeń, a także deklaracji wsparcia parafian, którzy z radością i wielką miłością przyjmują obecność swojego nowego pasterza. Chciałbym również wyrazić wolę współpracy ze strony samorządu Miasta Torunia, który chce być obecny w dziełach dotyczących nie tylko życia duchownego, ale także obecności parafii na danym obszarze, na danym osiedlu. Myślę, że to będzie tworzyło znakomite przesłanie obecności parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu i radości z pełnienia posługi kapłańskiej, czego serdecznie życzę.


Ks. prałat Krzysztof Lewandowski urodził się 22 kwietnia 1960 roku w Chełmnie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1985 roku w Pelplinie. W latach 1985-1988 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy na Fordonie. W latach 1988-1993 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zdobył tytuł doktora teologii.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.