www.torun.pl

Ks. Lewandowski proboszczem na Stawkach

Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2019

Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.


Przed posługą w Toruniu ks. prałat Krzysztof Lewandowski był proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy. Z naszym miastem był już kiedyś związany. W latach 1994-1997 pełnił bowiem funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a w latach 1997-2011 był jego rektorem. Na WSD wykładał także teologię pastoralną i homiletykę.


Liturgiczne wprowadzenie nowo mianowanego proboszcza na Stawkach miało miejsce podczas niedzielnej mszy św. 14 lipca 2019 roku. W kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP obecny był również prezydent Torunia Michał Zaleski, który miał dla ks. prałata Lewandowskiego okolicznościowy list i upominek.


- Wielebny księże prałacie, składam najlepsze życzenia na nowe posłannictwo kapłańskiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zdobyte w parafii brodnickiej, ale także w toruńskim Seminarium Duchownym doświadczenie na pewno owocnie przeniesie ksiądz prałat na toruńskie Stawki, dopełniając swoje nowe posłannictwo. Księże proboszczu, chciałbym prosić o przyjęcie wielebnych życzeń, a także deklaracji wsparcia parafian, którzy z radością i wielką miłością przyjmują obecność swojego nowego pasterza. Chciałbym również wyrazić wolę współpracy ze strony samorządu Miasta Torunia, który chce być obecny w dziełach dotyczących nie tylko życia duchownego, ale także obecności parafii na danym obszarze, na danym osiedlu. Myślę, że to będzie tworzyło znakomite przesłanie obecności parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu i radości z pełnienia posługi kapłańskiej, czego serdecznie życzę.


Ks. prałat Krzysztof Lewandowski urodził się 22 kwietnia 1960 roku w Chełmnie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1985 roku w Pelplinie. W latach 1985-1988 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy na Fordonie. W latach 1988-1993 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zdobył tytuł doktora teologii.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Miasto, Sport
  Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.