www.torun.pl

Ks. Lewandowski proboszczem na Stawkach

Miasto
Data publikacji: 14 lipca 2019

Z początkiem lipca 2019 roku w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na toruńskich Stawkach posługę rozpoczął ks. Krzysztof Lewandowski. Nowy proboszcz został również dziekanem dekanatu toruńskiego IV.


Przed posługą w Toruniu ks. prałat Krzysztof Lewandowski był proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy. Z naszym miastem był już kiedyś związany. W latach 1994-1997 pełnił bowiem funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, a w latach 1997-2011 był jego rektorem. Na WSD wykładał także teologię pastoralną i homiletykę.


Liturgiczne wprowadzenie nowo mianowanego proboszcza na Stawkach miało miejsce podczas niedzielnej mszy św. 14 lipca 2019 roku. W kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP obecny był również prezydent Torunia Michał Zaleski, który miał dla ks. prałata Lewandowskiego okolicznościowy list i upominek.


- Wielebny księże prałacie, składam najlepsze życzenia na nowe posłannictwo kapłańskiepowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Zdobyte w parafii brodnickiej, ale także w toruńskim Seminarium Duchownym doświadczenie na pewno owocnie przeniesie ksiądz prałat na toruńskie Stawki, dopełniając swoje nowe posłannictwo. Księże proboszczu, chciałbym prosić o przyjęcie wielebnych życzeń, a także deklaracji wsparcia parafian, którzy z radością i wielką miłością przyjmują obecność swojego nowego pasterza. Chciałbym również wyrazić wolę współpracy ze strony samorządu Miasta Torunia, który chce być obecny w dziełach dotyczących nie tylko życia duchownego, ale także obecności parafii na danym obszarze, na danym osiedlu. Myślę, że to będzie tworzyło znakomite przesłanie obecności parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu i radości z pełnienia posługi kapłańskiej, czego serdecznie życzę.


Ks. prałat Krzysztof Lewandowski urodził się 22 kwietnia 1960 roku w Chełmnie. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1985 roku w Pelplinie. W latach 1985-1988 był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy na Fordonie. W latach 1988-1993 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie zdobył tytuł doktora teologii.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.