www.torun.pl

Konsulat Honorowy Tunezji w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.

W uroczystym otwarciu siedziby konsulatu udział wzięli parlamentarzyści toruńscy, przedstawiciele jednostek samorządowych z regionu, wśród nich zastępca prezydenta Torunia Andrzejem Rakowiczem. Gościem specjalnym był JE Ambasador Republiki Tunezyjskiej w Polsce Sghaier Fatnassi.

Honorowym Konsulem Tunezji w Toruniu został Lotfi Mansour, który w Polsce mieszka od 1993 roku. Jest lekarzem chirurgiem w Ciechocinku i Aleksandrowie Kujawski, gdzie prowadzi wraz z żoną, także lekarką, przychodnie rodzinne. Na Konsula Honorowego Republiki Tunezyjskiej został nominowany w czerwcu 2018 roku, a rok później został mianowany na tę funkcję przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Konsulat obejmuje swoim działaniem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

- Moja rola będzie polegała na tym, żeby właściwie wykorzystać sytuację, jaka panuje obecnie na świecie, aby wzmocnić stosunki gospodarcze między Polską a Tunezją, ze szczególnym naciskiem na nasz regionzapowiedział Lotfi Mansour. Rozpoczął już pierwsze działanie - złożył wniosek do Urzędu Miasta Torunia o rozpoczęcie współpracy z tunezyjskimi  miastami Kartaginą i Sidi Bou Saidem. – Te miasta wiele łączy z Toruniem, mają także bogatą historię, zabytki, czym przyciągają turystów.  Trzeba zbliżyć do siebie te miasta pod kątem turystycznym, kulturowym, sportowym, edukacyjnym – wtedy będzie podstawa, żeby rozwijać także gospodarkę – wyjaśnił Konsul Honorowy Tunezji.

- Cieszy nas otwarcie kolejnego konsulatu w naszym mieście, tym bardziej, że pod uwagę brane było umiejscowienie go w Gdańsku. Mam nadzieję na bliższą współpracę i wymianę turystyczną między Toruniem a miastami tunezyjskimi powiedział zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz, wręczając konsulowi w prezencie flagę Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...