www.torun.pl

Konsulat Honorowy Tunezji w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.

W uroczystym otwarciu siedziby konsulatu udział wzięli parlamentarzyści toruńscy, przedstawiciele jednostek samorządowych z regionu, wśród nich zastępca prezydenta Torunia Andrzejem Rakowiczem. Gościem specjalnym był JE Ambasador Republiki Tunezyjskiej w Polsce Sghaier Fatnassi.

Honorowym Konsulem Tunezji w Toruniu został Lotfi Mansour, który w Polsce mieszka od 1993 roku. Jest lekarzem chirurgiem w Ciechocinku i Aleksandrowie Kujawski, gdzie prowadzi wraz z żoną, także lekarką, przychodnie rodzinne. Na Konsula Honorowego Republiki Tunezyjskiej został nominowany w czerwcu 2018 roku, a rok później został mianowany na tę funkcję przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Konsulat obejmuje swoim działaniem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

- Moja rola będzie polegała na tym, żeby właściwie wykorzystać sytuację, jaka panuje obecnie na świecie, aby wzmocnić stosunki gospodarcze między Polską a Tunezją, ze szczególnym naciskiem na nasz regionzapowiedział Lotfi Mansour. Rozpoczął już pierwsze działanie - złożył wniosek do Urzędu Miasta Torunia o rozpoczęcie współpracy z tunezyjskimi  miastami Kartaginą i Sidi Bou Saidem. – Te miasta wiele łączy z Toruniem, mają także bogatą historię, zabytki, czym przyciągają turystów.  Trzeba zbliżyć do siebie te miasta pod kątem turystycznym, kulturowym, sportowym, edukacyjnym – wtedy będzie podstawa, żeby rozwijać także gospodarkę – wyjaśnił Konsul Honorowy Tunezji.

- Cieszy nas otwarcie kolejnego konsulatu w naszym mieście, tym bardziej, że pod uwagę brane było umiejscowienie go w Gdańsku. Mam nadzieję na bliższą współpracę i wymianę turystyczną między Toruniem a miastami tunezyjskimi powiedział zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz, wręczając konsulowi w prezencie flagę Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.