www.torun.pl

Konsulat Honorowy Tunezji w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.

W uroczystym otwarciu siedziby konsulatu udział wzięli parlamentarzyści toruńscy, przedstawiciele jednostek samorządowych z regionu, wśród nich zastępca prezydenta Torunia Andrzejem Rakowiczem. Gościem specjalnym był JE Ambasador Republiki Tunezyjskiej w Polsce Sghaier Fatnassi.

Honorowym Konsulem Tunezji w Toruniu został Lotfi Mansour, który w Polsce mieszka od 1993 roku. Jest lekarzem chirurgiem w Ciechocinku i Aleksandrowie Kujawski, gdzie prowadzi wraz z żoną, także lekarką, przychodnie rodzinne. Na Konsula Honorowego Republiki Tunezyjskiej został nominowany w czerwcu 2018 roku, a rok później został mianowany na tę funkcję przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Konsulat obejmuje swoim działaniem trzy województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie.

- Moja rola będzie polegała na tym, żeby właściwie wykorzystać sytuację, jaka panuje obecnie na świecie, aby wzmocnić stosunki gospodarcze między Polską a Tunezją, ze szczególnym naciskiem na nasz regionzapowiedział Lotfi Mansour. Rozpoczął już pierwsze działanie - złożył wniosek do Urzędu Miasta Torunia o rozpoczęcie współpracy z tunezyjskimi  miastami Kartaginą i Sidi Bou Saidem. – Te miasta wiele łączy z Toruniem, mają także bogatą historię, zabytki, czym przyciągają turystów.  Trzeba zbliżyć do siebie te miasta pod kątem turystycznym, kulturowym, sportowym, edukacyjnym – wtedy będzie podstawa, żeby rozwijać także gospodarkę – wyjaśnił Konsul Honorowy Tunezji.

- Cieszy nas otwarcie kolejnego konsulatu w naszym mieście, tym bardziej, że pod uwagę brane było umiejscowienie go w Gdańsku. Mam nadzieję na bliższą współpracę i wymianę turystyczną między Toruniem a miastami tunezyjskimi powiedział zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz, wręczając konsulowi w prezencie flagę Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.