Konkurs na reportaż rozstrzygnięty! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Konkurs na reportaż rozstrzygnięty!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2013
Autor: Małgorzata Litwin

15-letni Mikołaj Wyrzykowski napisał najlepszą relację z inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. W nagrodę publikujemy jego pracę.  

Konkurs został ogłoszony przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia na miejskim profilu Mój Toruń na portalu społecznościowym Facebook. Zadanie uczestników polegało na zrelacjonowaniu uroczystości 18 lutego 2013 r. w Toruniu, związanych z inauguracją Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Przez miasto przemaszerował tego dnia orszak rycerstwa i postaci historycznych, replika dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” została uroczyście przeniesiona z Domu Kopernika do katedry śś. Janów, gdzie nastąpiło wykonanie utworu „Cosmopolis” na chór i orkiestrę pod dyrekcją autora kompozycji Krzesimira Dębskiego. Kościół na tę okazje został barwnie iluminowany przez reżysera światła i dźwięku Bogumiła Palewicza. Wieczór zakończyły nieszpory w kościele św. Ducha.

Próba reporterskich sił została ograniczona zarówno gatunkiem literackim, jak i czasem na jego przygotowanie. Na napisanie relacji z wydarzenia uczestnicy konkursu mieli kilkanaście godzin. Presja czasu nie jest obca w pracy dziennikarskiej. Uczestnikom konkursu udało się sprostać obu wymogom i stworzyć ciekawe relacje z wydarzenia, którego byliśmy świadkami w poniedziałek.

Oto laureaci konkursu:

 • I miejsce - Mikołaj Wyrzykowski
 • II miejsce - Iwona Dąbrowska
 • III miejsce - Michał Malinowski

Zgodnie z postanowieniami regulaminu konkursowego prezentujemy najlepszy reportaż, którego autorem jest Mikołaj Wyrzykowski, lat 15. Zwycięzca otrzymuje też ramkę cyfrową Sweex. Nagrodą za II miejsce jest pióro wieczne PARKER, a za trzecie - bon zakupowy do Salonu EMPIK o wartości 100 zł.

Kopernik, orszak i znaki

Śnieg. Masyw ratusza wyraźnie odcina się na tle ciemnego nieba. Chłód. Ludzie niecierpliwie przestępują z nogi na nogę. Dwa gołębie wzlatują w powietrze, trzepocąc skrzydłami. 18.02.2013,17:45. Czas rozpocząć Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.

Dudnią bębny, rytm rozgrzewa, zachęca do marszu. Pojawiają się jeźdźcy, w barwnych szatach, z chorągwiami w rękach. Zbiega się tłum fotoreporterów. „Ach, ta sława...” – rzuca ktoś w ich stronę.
Za jeźdźcami podążają rycerze piechoty, dumni, w lśniących zbrojach, z pochodniami w rękach. Dalej mieszczanie, przedstawiciele patrycjatu, dzieci... Jestem tam, prowadząc psa na smyczy, z rozbieganym wzrokiem i aparatem w dłoni. Idę tuż koło rycerzy, czując się trochę jak jeden z nich, przenoszę się w dawne czasy, maszerując ulicą rozświetlaną blaskiem pochodni. To wspaniałe uczucie, czuć ducha historii, być jej cząstką, tą małą cząstką rozgrywającej się historii Torunia.

Docieramy do domu Mikołaja Kopernika, gdzie następuje uroczyste przekazanie jego przełomowego dzieła w ręce orszaku. Przeszłość oddycha ulicami Starego Miasta...
Wnętrze katedry, wypełnione efektami świetlnymi. Krzesimir Dębski wychodzi na scenę wraz z Chórem Astrolabium oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Słychać pierwsze dźwięki utworu „Cosmopolis”. Muzyka tajemnicza, wręcz kosmiczna, jak Wszechświat pełna harmonii, choć rodząca się z chaosu. Hipnotyzujące.

Wychodzę na zewnątrz. Rycerze rozmawiają o mieczach, kolczugach, butach z zakręconymi czubkami, częstotliwości kąpieli i innych średniowiecznych sprawach.

Orszak zmierza teraz ku pomnikowi Kopernika, gdzie przy dawnych śpiewach składane są kwiaty. Radość tłumu. Wybuchy sztucznych ogni, blask księżyca padający na Mikołaja Kopernika. On kiedyś wstrząsnął światem, wywrócił wszystko do góry nogami, nie bał się głosić tego, co myśli, odkrywać i uświadamiać. Zmienił wszystko. Dał znak. A naszym zadaniem, zadaniem Torunian, jest z odwagą iść za tym znakiem. Dziś nie wolno się zatrzymywać.

Mikołaj Wyrzykowski, lat 15

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.