Konkurs na reportaż rozstrzygnięty! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konkurs na reportaż rozstrzygnięty!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2013
Autor: Małgorzata Litwin

15-letni Mikołaj Wyrzykowski napisał najlepszą relację z inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. W nagrodę publikujemy jego pracę.  

Konkurs został ogłoszony przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia na miejskim profilu Mój Toruń na portalu społecznościowym Facebook. Zadanie uczestników polegało na zrelacjonowaniu uroczystości 18 lutego 2013 r. w Toruniu, związanych z inauguracją Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Przez miasto przemaszerował tego dnia orszak rycerstwa i postaci historycznych, replika dzieła Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” została uroczyście przeniesiona z Domu Kopernika do katedry śś. Janów, gdzie nastąpiło wykonanie utworu „Cosmopolis” na chór i orkiestrę pod dyrekcją autora kompozycji Krzesimira Dębskiego. Kościół na tę okazje został barwnie iluminowany przez reżysera światła i dźwięku Bogumiła Palewicza. Wieczór zakończyły nieszpory w kościele św. Ducha.

Próba reporterskich sił została ograniczona zarówno gatunkiem literackim, jak i czasem na jego przygotowanie. Na napisanie relacji z wydarzenia uczestnicy konkursu mieli kilkanaście godzin. Presja czasu nie jest obca w pracy dziennikarskiej. Uczestnikom konkursu udało się sprostać obu wymogom i stworzyć ciekawe relacje z wydarzenia, którego byliśmy świadkami w poniedziałek.

Oto laureaci konkursu:

 • I miejsce - Mikołaj Wyrzykowski
 • II miejsce - Iwona Dąbrowska
 • III miejsce - Michał Malinowski

Zgodnie z postanowieniami regulaminu konkursowego prezentujemy najlepszy reportaż, którego autorem jest Mikołaj Wyrzykowski, lat 15. Zwycięzca otrzymuje też ramkę cyfrową Sweex. Nagrodą za II miejsce jest pióro wieczne PARKER, a za trzecie - bon zakupowy do Salonu EMPIK o wartości 100 zł.

Kopernik, orszak i znaki

Śnieg. Masyw ratusza wyraźnie odcina się na tle ciemnego nieba. Chłód. Ludzie niecierpliwie przestępują z nogi na nogę. Dwa gołębie wzlatują w powietrze, trzepocąc skrzydłami. 18.02.2013,17:45. Czas rozpocząć Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego.

Dudnią bębny, rytm rozgrzewa, zachęca do marszu. Pojawiają się jeźdźcy, w barwnych szatach, z chorągwiami w rękach. Zbiega się tłum fotoreporterów. „Ach, ta sława...” – rzuca ktoś w ich stronę.
Za jeźdźcami podążają rycerze piechoty, dumni, w lśniących zbrojach, z pochodniami w rękach. Dalej mieszczanie, przedstawiciele patrycjatu, dzieci... Jestem tam, prowadząc psa na smyczy, z rozbieganym wzrokiem i aparatem w dłoni. Idę tuż koło rycerzy, czując się trochę jak jeden z nich, przenoszę się w dawne czasy, maszerując ulicą rozświetlaną blaskiem pochodni. To wspaniałe uczucie, czuć ducha historii, być jej cząstką, tą małą cząstką rozgrywającej się historii Torunia.

Docieramy do domu Mikołaja Kopernika, gdzie następuje uroczyste przekazanie jego przełomowego dzieła w ręce orszaku. Przeszłość oddycha ulicami Starego Miasta...
Wnętrze katedry, wypełnione efektami świetlnymi. Krzesimir Dębski wychodzi na scenę wraz z Chórem Astrolabium oraz Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Słychać pierwsze dźwięki utworu „Cosmopolis”. Muzyka tajemnicza, wręcz kosmiczna, jak Wszechświat pełna harmonii, choć rodząca się z chaosu. Hipnotyzujące.

Wychodzę na zewnątrz. Rycerze rozmawiają o mieczach, kolczugach, butach z zakręconymi czubkami, częstotliwości kąpieli i innych średniowiecznych sprawach.

Orszak zmierza teraz ku pomnikowi Kopernika, gdzie przy dawnych śpiewach składane są kwiaty. Radość tłumu. Wybuchy sztucznych ogni, blask księżyca padający na Mikołaja Kopernika. On kiedyś wstrząsnął światem, wywrócił wszystko do góry nogami, nie bał się głosić tego, co myśli, odkrywać i uświadamiać. Zmienił wszystko. Dał znak. A naszym zadaniem, zadaniem Torunian, jest z odwagą iść za tym znakiem. Dziś nie wolno się zatrzymywać.

Mikołaj Wyrzykowski, lat 15

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Biznes, Miasto
  Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy Spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 r. do Restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.