Koncert ukraińskiego bluesmana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert ukraińskiego bluesmana

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Alexander Dolgov wystąpi 24 lutego 2023 r. w Toruniu z recitalem gitarowym "Solo Concert Me & My Guitar".

Muzyczne spotkanie z ukraińskim artystą w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie będzie momentem refleksji nad wydarzeniami, które tak dramatycznie zmieniły świat, Europę i rzeczywistość narodu ukraińskiego. Usłyszymy kompozycje bluesowe, zarówno powstałe wcześniej, jak i już w czasie wojny.  

W 1985 r. Alexander Dolgov założył w Charkowie zespół "Rain", który szybko został zauważony w Ukrainie. W latach 1986-1992 grupa miała trasy koncertowe w Polsce, Czechach, Niemczech i Holandii. W 1992 r. "Dozhd" (ukraińska nazwa zespołu) jako pierwszy zespół z Ukrainy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Film + 2LP "Blues w Rosji". W 1994 r. artysta nagrał pierwszy album "Blues News", który sprzedał się w dużych ilościach w wielu krajach świata. W 1996 r. Dołgov został finalistą festiwalu "Krok do Parnasu" i wówczas zaprzyjaźnił się z gośćmi festiwalu: Samem Andrew, "Big Brother & the Holding Company", Paulem Youngiem i Bonny Tyler. W latach 1991-2005 brał udział w wielu zagranicznych festiwalach: Warsaw Jazz Jamboree, Poznań Jazz and Blues Festival, Rava Blues, Zaczarowany Świat Harmonijki w Poznaniu Muzyczny Camping w Brodnicy, Ostrava Blues i inne.

W 2012 -2013 zespół nagrał płytę "the Man". Vol.1, a w latach 2015-2016 wyjechał do USA, gdzie Dolgov ma okazję spotkać się z legendami amerykańskiego bluesa, jak: Jerry Portnoy, Muddy Waters Blues Band czy Eric Clapton All Star Band. W 2016-2017 z rekomendacji Rity King, córki B.B.Kinga, Dolgov zostaje włączony do The Blues Hall Of Fame® jako Great Blues Artist, Ambassador From Ukraine In The Blues Hall Of Fame. W kolejnych latach koncertuje wspólnie z Bobem Margolinem, muzykiem zespołu Muddy Waters Blues Band oraz słynnym gitarzystą Francisem Goyą, z którym nagrywa wspólnego singla. W 2019-2021 artysta nagrywa kolejną płytę - "Unitynol".

Z powodu działań wojennych w Ukrainie Alex Dolgov zdecydował się zamieszkać w Polsce, w Toruniu, i tu kontynuuje karierę solową.

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz.18.00. Wstęp bezpłatny.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.