Koncert ukraińskiego bluesmana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert ukraińskiego bluesmana

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Alexander Dolgov wystąpi 24 lutego 2023 r. w Toruniu z recitalem gitarowym "Solo Concert Me & My Guitar".

Muzyczne spotkanie z ukraińskim artystą w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie będzie momentem refleksji nad wydarzeniami, które tak dramatycznie zmieniły świat, Europę i rzeczywistość narodu ukraińskiego. Usłyszymy kompozycje bluesowe, zarówno powstałe wcześniej, jak i już w czasie wojny.  

W 1985 r. Alexander Dolgov założył w Charkowie zespół "Rain", który szybko został zauważony w Ukrainie. W latach 1986-1992 grupa miała trasy koncertowe w Polsce, Czechach, Niemczech i Holandii. W 1992 r. "Dozhd" (ukraińska nazwa zespołu) jako pierwszy zespół z Ukrainy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Film + 2LP "Blues w Rosji". W 1994 r. artysta nagrał pierwszy album "Blues News", który sprzedał się w dużych ilościach w wielu krajach świata. W 1996 r. Dołgov został finalistą festiwalu "Krok do Parnasu" i wówczas zaprzyjaźnił się z gośćmi festiwalu: Samem Andrew, "Big Brother & the Holding Company", Paulem Youngiem i Bonny Tyler. W latach 1991-2005 brał udział w wielu zagranicznych festiwalach: Warsaw Jazz Jamboree, Poznań Jazz and Blues Festival, Rava Blues, Zaczarowany Świat Harmonijki w Poznaniu Muzyczny Camping w Brodnicy, Ostrava Blues i inne.

W 2012 -2013 zespół nagrał płytę "the Man". Vol.1, a w latach 2015-2016 wyjechał do USA, gdzie Dolgov ma okazję spotkać się z legendami amerykańskiego bluesa, jak: Jerry Portnoy, Muddy Waters Blues Band czy Eric Clapton All Star Band. W 2016-2017 z rekomendacji Rity King, córki B.B.Kinga, Dolgov zostaje włączony do The Blues Hall Of Fame® jako Great Blues Artist, Ambassador From Ukraine In The Blues Hall Of Fame. W kolejnych latach koncertuje wspólnie z Bobem Margolinem, muzykiem zespołu Muddy Waters Blues Band oraz słynnym gitarzystą Francisem Goyą, z którym nagrywa wspólnego singla. W 2019-2021 artysta nagrywa kolejną płytę - "Unitynol".

Z powodu działań wojennych w Ukrainie Alex Dolgov zdecydował się zamieszkać w Polsce, w Toruniu, i tu kontynuuje karierę solową.

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz.18.00. Wstęp bezpłatny.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.