Koncert ukraińskiego bluesmana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Koncert ukraińskiego bluesmana

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Alexander Dolgov wystąpi 24 lutego 2023 r. w Toruniu z recitalem gitarowym "Solo Concert Me & My Guitar".

Muzyczne spotkanie z ukraińskim artystą w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie będzie momentem refleksji nad wydarzeniami, które tak dramatycznie zmieniły świat, Europę i rzeczywistość narodu ukraińskiego. Usłyszymy kompozycje bluesowe, zarówno powstałe wcześniej, jak i już w czasie wojny.  

W 1985 r. Alexander Dolgov założył w Charkowie zespół "Rain", który szybko został zauważony w Ukrainie. W latach 1986-1992 grupa miała trasy koncertowe w Polsce, Czechach, Niemczech i Holandii. W 1992 r. "Dozhd" (ukraińska nazwa zespołu) jako pierwszy zespół z Ukrainy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Film + 2LP "Blues w Rosji". W 1994 r. artysta nagrał pierwszy album "Blues News", który sprzedał się w dużych ilościach w wielu krajach świata. W 1996 r. Dołgov został finalistą festiwalu "Krok do Parnasu" i wówczas zaprzyjaźnił się z gośćmi festiwalu: Samem Andrew, "Big Brother & the Holding Company", Paulem Youngiem i Bonny Tyler. W latach 1991-2005 brał udział w wielu zagranicznych festiwalach: Warsaw Jazz Jamboree, Poznań Jazz and Blues Festival, Rava Blues, Zaczarowany Świat Harmonijki w Poznaniu Muzyczny Camping w Brodnicy, Ostrava Blues i inne.

W 2012 -2013 zespół nagrał płytę "the Man". Vol.1, a w latach 2015-2016 wyjechał do USA, gdzie Dolgov ma okazję spotkać się z legendami amerykańskiego bluesa, jak: Jerry Portnoy, Muddy Waters Blues Band czy Eric Clapton All Star Band. W 2016-2017 z rekomendacji Rity King, córki B.B.Kinga, Dolgov zostaje włączony do The Blues Hall Of Fame® jako Great Blues Artist, Ambassador From Ukraine In The Blues Hall Of Fame. W kolejnych latach koncertuje wspólnie z Bobem Margolinem, muzykiem zespołu Muddy Waters Blues Band oraz słynnym gitarzystą Francisem Goyą, z którym nagrywa wspólnego singla. W 2019-2021 artysta nagrywa kolejną płytę - "Unitynol".

Z powodu działań wojennych w Ukrainie Alex Dolgov zdecydował się zamieszkać w Polsce, w Toruniu, i tu kontynuuje karierę solową.

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz.18.00. Wstęp bezpłatny.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
  Miasto
  Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
  Miasto
  Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto
  Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
 • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
 • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
 • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
 • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.