Komunikat spółek miejskich MZD i Urbitor | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komunikat spółek miejskich MZD i Urbitor

Drogi, Miasto
Data publikacji: 15 marca 2024
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Na zdjęciu: widok z góry na Szosę Chełmińską

Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska miejskiego przy ul. Szosa Chełmińska.


Komunikat Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu oraz Urbitor sp z o. o. w Toruniu

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi budowy „Trasy Staromostowej” na odcinku od placu Niepodległości do ul. Dekerta i związanymi z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska miejskiego przy ulicy Szosa Chełmińskawyjaśniamy, co następuje:

 1. „Trasa Staromostowa”, na odcinku od placu Niepodległości do ul. Czerwona Droga, jest kontynuacją budowy szkieletowego układu drogowego Torunia, w relacji północ-południe i planowana była od wielu lat. Inwestycja w znaczący sposób odciąży Szosę Chełmińską,na odcinku od Czerwonej Drogi do ul. Dekertai poprawi komfort przejazdu. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest pod koniec kwietnia 2024, a ich zakończenie do listopada 2025.
 2. W ramach optymalizacji projektu zapewnione zostanie 170 pełnostandardowych miejsc do parkowania, z czego nowo wybudowanych 100 miejsc, a kolejne 70 odzyskanych od dzierżawcy pobliskiego terenu.
 3. Skomunikowanie ruchu pieszego z targowiskiem od strony zachodniej (Osiedla Młodych) będzie dwoma chronionymi przejściami (jedno z sygnalizacją wzbudzaną, drugie z pełną sygnalizacją i wyniesionym przejściem przez drogę serwisową) zlokalizowanymi przy skrzyżowani z ul. Gałczyńskiego oraz przy ul. Sportowej.
 4. Przed realizacją inwestycji drogowej niezbędne jest przeznaczenie 688 m2 powierzchni użytkowej targowiska przy Szosie Chełmińskiej, co stanowi 4,14% całej powierzchni w/w targowiska (która wynosi 16 600 m kw.). Wobec powyższego nastąpi dyslokacja 49 stanowisk handlowych obecnie użytkowanych przez 33 osoby/podmioty, spośród ogółem 938 dostępnych stanowisk na targowisku (5,22%) w inne miejsca targowiska.
 5. Spółka Urbitor, jako zarządca targowiska,spotyka się cyklicznie z handlującymi, w celu wypracowania nowej organizacji sprzedaży na targowisku oraz miejsc dyslokacji tych stanowisk handlowych, które obecnie znajdują się w przyszłym pasie drogowym.

Kliknij, aby powiększyć

Fot. Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Drwęca od Rypienicy do ujścia, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Biegacze z Torunia, którzy uczestniczyli i zostali nagrodzeni w biegu Nocna Dycha Kopernika, już wkrótce wezmą udział w XXXXVIII Kisuckim Maratonie.
 • Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Od poniedziałku 24 czerwca 2024 r. ruszy konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • W piątek 21 czerwca od godz. 19:00 do godz. 8:00 w sobotę 22 czerwca 2024 r. na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm - informuje Toruńskie...
 • Na sesji 20 czerwca 2024 r. Rada Miasta Torunia udzieliła absolutorium Prezydentowi Miasta Torunia za rok 2023. Decyzję poprzedziła dyskusja, po której przyjęto sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za ten okres.