Klucze do mieszkań chronionych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Klucze do mieszkań chronionych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent wręcza klucze jednemu z lokatorów mieszkań chronionych

Przy ul. Podgórskiej 2 powstały mieszkania chronione dla seniorów. 14 listopada 2023 r. prezydent Torunia wręczył klucze ich lokatorom. Odwiedził również podopiecznych Dziennego Domu Pobytu "Seniorzy Razem", by złożyć im życzenia z okazji Światowego Dnia Seniora i wręczyć drobny upominek – zestaw gier planszowych.

- Podgórska 2 to kolejny miejski adres dla toruńskich seniorów. Cieszę się, że daliśmy drugie życie temu budynkowi, który przez lata znajdował się w bardzo złym stanie, a teraz, dzięki przeprowadzonym pracom remontowym, wypiękniał i może służyć osobom potrzebującym wsparcia i opieki, którą zapewniają im tutaj osoby do tego przygotowane - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Życzę mieszkankom i mieszkańcom, którzy otrzymali dziś klucze do mieszkań,  aby były to dla nich dobre, toruńskie domy, w których poczują się dobrze w jesieni swojego życia.

Zabytkowa willa przy ul. Podgórskiej 2, obrzeżach Parku Tysiąclecia, zbudowana ok. 1900 roku dla komendanta poligonu, przez wiele lat mieściła mieszkania komunalne. W listopadzie ubiegłego roku, po kapitalnym remoncie i modernizacji otwarto w niej na parterze Dzienny Dom Pobytu "Seniorzy Razem". Codziennie 30 osób może korzystać tam w godz.7.30-15.30 z przygotowanych zajęć, posiłków i wsparcia zatrudnionych opiekunów. Do dyspozycji podopiecznych jest kuchnia z aneksem, jadalnia, pokoje do dziennej aktywności, wypoczynku i terapii indywidulanej oraz toaleta z natryskiem. Roczny koszt utrzymania DDPS wynosi 1,1 mln zł i jest do końca br. finansowany z projektu "Aktywny senior" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecnie, po roku, placówka rozszerzyła działalność o funkcję mieszkaniową – na górnych piętrach obiektu oddano do użytku 4 dwupokojowe mieszkania chronione dla łącznie 9 seniorów i jedno  mieszkanie jednopokojowe dla ich opiekunki. Mieszkania są gotowe do zamieszkania i w pełni wyposażone, nie tylko w meble czy sprzęt, ale również w sprzęty kuchenne, garnki, pościel czy koce.

- Są to mieszkania przeznaczone dla osób starszych, niesamodzielnych, schorowanych i z niepełnosprawnościami, które nie posiadają własnego mieszkania i spełniły warunki przedstawione w procesie rekrutacjiwyjaśnia Rafał Walter, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.Osoby te wnoszą opłaty za korzystanie z mieszkań uzależnione od ich dochodów, płacą również za zużycie mediów.

Kapitalny remont i przystosowanie budynku przy ul. Podgórskiej 2 do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych kosztowały blisko 3,6 mln zł, z czego 2,92 mln zł stanowiło pozyskane przez miasto dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą zadania był Zakład Budowlany Grzegorza Kułaczkowskiego. Prace odbywały się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W obiekcie zachowano wszystkie oryginalne elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Budynek znajduje się w pięknym otoczeniu Parku Tysiąclecia i jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się przy pomocy kul, chodzika czy jeżdżących na wózkach. Na wszystkie piętra można wjechać windą.

To już kolejne miejsce w Toruniu przygotowane przez miasto dla toruńskich seniorów. Oprócz Dziennego Domu Pobytu "Seniorzy Razem" przy ul. Podgórskiej 2, w listopadzie 2022 r. uruchomiono Dzienny Domu Pobytu "Aktywny Senior" przy ul. Mickiewicza 57, zaś w styczniu 2023 r. Dzienny Domu Pobytu "Senior+" przy ul. Bydgoskiej 74. Od kilku lat działają też Klub Seniora oraz Dzienny Dom Pobytu przy ul. Watzenrodego 15 i 15A, przeznaczone dla lokatorów 48 mieszkań wspomaganych w budynku Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nadzór nad wszystkimi miejscami pobytu dziennego sprawuje Toruńskie Centrum Usług Społecznych, a mieszkaniami chronionymi zarządza MOPR.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Koncert Barbary Gołaski pod Krzywą Wieżą
  Kultura, Miasto
  Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi
  Miasto
  Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.