Klucze do mieszkań chronionych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Klucze do mieszkań chronionych

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 listopada 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent wręcza klucze jednemu z lokatorów mieszkań chronionych

Przy ul. Podgórskiej 2 powstały mieszkania chronione dla seniorów. 14 listopada 2023 r. prezydent Torunia wręczył klucze ich lokatorom. Odwiedził również podopiecznych Dziennego Domu Pobytu "Seniorzy Razem", by złożyć im życzenia z okazji Światowego Dnia Seniora i wręczyć drobny upominek – zestaw gier planszowych.

- Podgórska 2 to kolejny miejski adres dla toruńskich seniorów. Cieszę się, że daliśmy drugie życie temu budynkowi, który przez lata znajdował się w bardzo złym stanie, a teraz, dzięki przeprowadzonym pracom remontowym, wypiękniał i może służyć osobom potrzebującym wsparcia i opieki, którą zapewniają im tutaj osoby do tego przygotowane - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Życzę mieszkankom i mieszkańcom, którzy otrzymali dziś klucze do mieszkań,  aby były to dla nich dobre, toruńskie domy, w których poczują się dobrze w jesieni swojego życia.

Zabytkowa willa przy ul. Podgórskiej 2, obrzeżach Parku Tysiąclecia, zbudowana ok. 1900 roku dla komendanta poligonu, przez wiele lat mieściła mieszkania komunalne. W listopadzie ubiegłego roku, po kapitalnym remoncie i modernizacji otwarto w niej na parterze Dzienny Dom Pobytu "Seniorzy Razem". Codziennie 30 osób może korzystać tam w godz.7.30-15.30 z przygotowanych zajęć, posiłków i wsparcia zatrudnionych opiekunów. Do dyspozycji podopiecznych jest kuchnia z aneksem, jadalnia, pokoje do dziennej aktywności, wypoczynku i terapii indywidulanej oraz toaleta z natryskiem. Roczny koszt utrzymania DDPS wynosi 1,1 mln zł i jest do końca br. finansowany z projektu "Aktywny senior" w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Obecnie, po roku, placówka rozszerzyła działalność o funkcję mieszkaniową – na górnych piętrach obiektu oddano do użytku 4 dwupokojowe mieszkania chronione dla łącznie 9 seniorów i jedno  mieszkanie jednopokojowe dla ich opiekunki. Mieszkania są gotowe do zamieszkania i w pełni wyposażone, nie tylko w meble czy sprzęt, ale również w sprzęty kuchenne, garnki, pościel czy koce.

- Są to mieszkania przeznaczone dla osób starszych, niesamodzielnych, schorowanych i z niepełnosprawnościami, które nie posiadają własnego mieszkania i spełniły warunki przedstawione w procesie rekrutacjiwyjaśnia Rafał Walter, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.Osoby te wnoszą opłaty za korzystanie z mieszkań uzależnione od ich dochodów, płacą również za zużycie mediów.

Kapitalny remont i przystosowanie budynku przy ul. Podgórskiej 2 do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych kosztowały blisko 3,6 mln zł, z czego 2,92 mln zł stanowiło pozyskane przez miasto dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą zadania był Zakład Budowlany Grzegorza Kułaczkowskiego. Prace odbywały się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. W obiekcie zachowano wszystkie oryginalne elementy stolarki drzwiowej i okiennej. Budynek znajduje się w pięknym otoczeniu Parku Tysiąclecia i jest przystosowany do potrzeb osób poruszających się przy pomocy kul, chodzika czy jeżdżących na wózkach. Na wszystkie piętra można wjechać windą.

To już kolejne miejsce w Toruniu przygotowane przez miasto dla toruńskich seniorów. Oprócz Dziennego Domu Pobytu "Seniorzy Razem" przy ul. Podgórskiej 2, w listopadzie 2022 r. uruchomiono Dzienny Domu Pobytu "Aktywny Senior" przy ul. Mickiewicza 57, zaś w styczniu 2023 r. Dzienny Domu Pobytu "Senior+" przy ul. Bydgoskiej 74. Od kilku lat działają też Klub Seniora oraz Dzienny Dom Pobytu przy ul. Watzenrodego 15 i 15A, przeznaczone dla lokatorów 48 mieszkań wspomaganych w budynku Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Nadzór nad wszystkimi miejscami pobytu dziennego sprawuje Toruńskie Centrum Usług Społecznych, a mieszkaniami chronionymi zarządza MOPR.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.