Jubileusz maratonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz maratonu

Sport
Data publikacji: 11 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce. Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej jako główny organizator jubileuszu przygotował szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie Biegów Maratońskich.

Jedną z imprez w dniu 15 czerwca, na stadionie miejskim jest bieg sztafetowy. W biegu rozpoczynającym się o godz. 9:00 wystartują 93 sztafety reprezentujące kluby, stowarzyszenia, szkoły, przedszkole, firmy, itp. Każda z Drużyn Sztafetowych będzie symbolicznie przebiegała jedno okrążenie - 400 m. Wszystkie sztafety w sumie pokonają trasę 37500 metrów – tyle ile wynosiła trasa biegu 100 lat temu.

Dla startujących, szczególnie dzieci i młodzieży, przygotowane będą upominkowe zestawy pamiątkowe (pamiątkowe medale, koszulki, słodki poczęstunek). Bieg Sztafetowy ma na celu upamiętnienie 100-letniej tradycji biegowej, która zaczęła się właśnie w Toruniu. Bieg ma przypisany również cel charytatywny: wsparcie Toruńskiego Hospicjum Nadzieja, co ma zachęcić uczestników biegu, szczególnie dzieci i młodzież, do niesienia pomocy.  

Kolejnym punktem obchodów jest organizacja 15 czerwca 2024 r. Biegu Historycznego na tej samej trasie, co 100 lat temu: Płutowo - Unisław - Wybcz - Różankowo - Toruń. Bieg Maratoński to impreza zamknięta, w której uczestnikami będzie 10 zawodników - tak jak było to w 1924 r. Uczestnicy będą posiadali również numery startowe charakterystyczne dla biegaczy z tamtych lat. 

Ponadto została przygotowana Konferencja Naukowa "Maratony i sporty biegowe: interdyscyplinarne spojrzenie na sport, trening, rekreację, zdrowie i społeczność." Odbędzie się ona 17 czerwca 2024 r. w godzinach 10:00 – 14:00 na Uniwersytecie WSB Merito przy ul. Młodzieżowej 31a w Toruniu. Udział Konferencji jest bezpłatny ale podlega zapisom: https://www.maraton.pl/?view=article&id=352&catid=63

Lista wystąpień na konferencji:

 • Historia Maratonu Toruńskiego 1924 – 1983 – 2024 r. Od Gniazda Sokolskiego do ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej,
 • Odrodzenie polskiej lekkoatletyki po II wojnie  światowej, ze szczególnym uwzględnieniem konkurencji biegowych,
 • Aktywności biegowe w kręgu zainteresowań osób wykluczonych – podopiecznych Ośrodków Pomocy w Polsce – jeden ze sposobów na inkluzję społeczną,
 • Realistyczne cele – coaching jako forma wsparcia w sportach biegowych,
 • Walory turystyczne, zdrowotne i integracyjne biegania,
 • Żywienie zgodne z dobowym zegarem biologicznym,
 • Bieganie jako sposób na stres i wsparcie w procesie zdrowienia w depresji,
 • Wpływ farmaceutyków na wydolność tlenową.

Uświetnieniem konferencji będzie monografia pokonferencyjna o tym samym tytule.

Wydarzenia zorganizowano przy wsparciu Gminy miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.
 • Dobra muzyka, kawa i coś na ząb. Wpadnij na rodzinne spotkanie na nadwiślańskich terenach w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Kulturalne śniadanie na trawie ma otwartą formułę plenerowego pikniku i odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2024. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.