Jubileusz Fundacji „Arkadia” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jubileusz Fundacji „Arkadia”

Miasto
Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Od 25 lat pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną – swój jubileusz obchodzi Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”.

Z tej okazji w dniu 24 października 2018 roku w Dworze Artusa odbył się Bal Jubileuszowy. Część oficjalną poprowadził Wojciech Malajkat. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechu wywołał film pokazujący działalność fundacji.

- Cieszę się, że w działaniach fundacji, które zobaczyliśmy na filmie, ma swój udział także miasto Toruń. Miasto czuło się zobowiązane, żeby te miejsca, w których fundacja istnieje, przygotować, budynki wyremontować i wyposażyć. Teraz z dumą oglądałem na filmie, jak korzystacie z tych miejsc, jaką sprawia wam to radość. I o to w tym wszystkim chodzi - żeby wyciągać do siebie rękę – powiedział prezydent Michał Zaleski, zapewniając, że fundacja zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc miasta.

W 1999 roku władze miasta przekazały należącą do gminy nieruchomość przy ul. Młyńskiej 2-4 w Toruniu na potrzeby Ośrodka Terapii Zajęciowej, przekształconego w 2001 r. w Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Od tego czasu Gmina współpracuje z Fundacją w ramach Programu Działań Miasta Torunia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, w szczególności w zakresie wspierania finansowego realizowanych przez nią projektów. W Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w 11 pracowniach. Przygotowują się tam do podjęcia pracy w określonych zawodach, ucząc się wykonywania zarówno czynności pracy, jak i organizacji pracy.

W 2017 roku Gmina Miasta Toruń zaadaptowała, wyremontowała i przekazała Fundacji obiekty przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80 C i 80 D z przeznaczeniem na przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Młyńskiej oraz na prowadzenie nowej formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych - Specjalistyczny Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wsparciem w SŚDS zostały objęte dorosłe osoby z głęboką niepełnosprawnością, które nie mają perspektywy na samodzielne funkcjonowanie i są całkowicie zależne od swoich opiekunów. Nowa lokalizacja ułatwia ich rehabilitację społeczną i jest istotnym wsparciem dla ich rodziców i opiekunów – tzw. wsparciem wytchnieniowym.

Spotkanie w Dworze Artusa było okazją do podziękowań założycielom fundacji, jej przyjaciołom, darczyńcom. Specjalne podziękowanie skierowane zostało do rodziców podopiecznych. – Najważniejszymi przyjaciółmi naszej fundacji są rodzice naszych podopiecznych i uczestników warsztatów. Oni są najlepszymi specjalistami, bo wiedzą, jakie potrzeby mają ich synowie i córki. Zaufali nam, że jesteśmy w stanie część tych potrzeb zaspokajać. Wspierają nas też w wizji, którą ma fundacja, a która wskazuje, że osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie w miarę samodzielnie i w miarę swoich możliwościpowiedział Jan Młynarczyk z rady nadzorczej fundacji.

W ramach fundacji przy ul. Młyńskiej została zorganizowana agencja zatrudnienia wspomaganego, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnością intelektualną przy wejściu na otwarty rynek pracy. Ponadto zostało utworzone mieszkanie treningowe, w którym osoby z niesprawnością intelektualną przebywają przez 5 miesięcy, zwiększając swoje umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Projekt realizowany jest ze środków unijnych  -  skierowany do 24 osób,  jednoczasowo w mieszkaniu przebywają 4 osoby.

Fundacja Arkadia to także praca w terenie, w toruńskich zakładach pracy, gdzie trenerzy zatrudnienia wspomaganego asystują osobie niepełnosprawnej od pierwszych kontaktów z pracodawcą, ucząc nowego zawodu. Trener pracy pomaga dostosować stanowisko i zakres obowiązków do możliwości danej osoby, uczy obowiązków pracy, pomaga dostosować się do sytuacji społecznej w pracy i wspiera w osiąganiu w niej samodzielności.

Warto podkreślić, że Fundacja Arkadia jako pierwsza założyła w regionie spółkę non-profit, zatrudniającą pracowników z niepełnosprawnością oraz trenera pracy. Spółka funkcjonuje w Toruniu i okolicach i oferuje proste prace porządkowe, sprzątanie po remontach, utrzymanie terenów zielonych. Spółka nie działa dla zysku - jej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa pracowników.

- Chcielibyśmy w najbliższym czasie stworzyć dom krótkookresowego pobytu dla naszych uczestników, ale i dla wszystkich mieszkańców Torunia z niepełnosprawnością. Chcemy też rozwijać się w stronę mieszkalnictwa wspieranego, rodzinnych domów pomocy i DPS-u, który pomoże osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy medycznejprzedstawiła plany fundacji prezes zarządu Marta Hewelt.

Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” istnieje od 25 lat. Celem jej działalności jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w osiąganiu samodzielności i niezależności życiowej na wszystkich etapach życia. Obecnie pod opieką fundacji jest około 100 osób niepełnosprawnych z Gminy Miasta Toruń.

Swoją działalność fundacja realizuje w szczególności poprzez:
‒ pomoc szkołom specjalnym wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do zakończenia edukacji,
‒ prowadzenie Specjalistycznego Środowiskowego Domu Samopomocy,
‒ prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej,
‒ bezpośrednie przygotowanie do wejścia na otwarty rynek pracy,
‒ realizowanie zatrudnienia wspomaganego,
‒ prowadzenie mieszkalnictwa treningowego.

Fot. Lech KamińskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.