Jubileusz Fundacji „Arkadia” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Fundacji „Arkadia”

Miasto
Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Od 25 lat pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną – swój jubileusz obchodzi Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”.

Z tej okazji w dniu 24 października 2018 roku w Dworze Artusa odbył się Bal Jubileuszowy. Część oficjalną poprowadził Wojciech Malajkat. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechu wywołał film pokazujący działalność fundacji.

- Cieszę się, że w działaniach fundacji, które zobaczyliśmy na filmie, ma swój udział także miasto Toruń. Miasto czuło się zobowiązane, żeby te miejsca, w których fundacja istnieje, przygotować, budynki wyremontować i wyposażyć. Teraz z dumą oglądałem na filmie, jak korzystacie z tych miejsc, jaką sprawia wam to radość. I o to w tym wszystkim chodzi - żeby wyciągać do siebie rękę – powiedział prezydent Michał Zaleski, zapewniając, że fundacja zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc miasta.

W 1999 roku władze miasta przekazały należącą do gminy nieruchomość przy ul. Młyńskiej 2-4 w Toruniu na potrzeby Ośrodka Terapii Zajęciowej, przekształconego w 2001 r. w Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Od tego czasu Gmina współpracuje z Fundacją w ramach Programu Działań Miasta Torunia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, w szczególności w zakresie wspierania finansowego realizowanych przez nią projektów. W Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w 11 pracowniach. Przygotowują się tam do podjęcia pracy w określonych zawodach, ucząc się wykonywania zarówno czynności pracy, jak i organizacji pracy.

W 2017 roku Gmina Miasta Toruń zaadaptowała, wyremontowała i przekazała Fundacji obiekty przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80 C i 80 D z przeznaczeniem na przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Młyńskiej oraz na prowadzenie nowej formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych - Specjalistyczny Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wsparciem w SŚDS zostały objęte dorosłe osoby z głęboką niepełnosprawnością, które nie mają perspektywy na samodzielne funkcjonowanie i są całkowicie zależne od swoich opiekunów. Nowa lokalizacja ułatwia ich rehabilitację społeczną i jest istotnym wsparciem dla ich rodziców i opiekunów – tzw. wsparciem wytchnieniowym.

Spotkanie w Dworze Artusa było okazją do podziękowań założycielom fundacji, jej przyjaciołom, darczyńcom. Specjalne podziękowanie skierowane zostało do rodziców podopiecznych. – Najważniejszymi przyjaciółmi naszej fundacji są rodzice naszych podopiecznych i uczestników warsztatów. Oni są najlepszymi specjalistami, bo wiedzą, jakie potrzeby mają ich synowie i córki. Zaufali nam, że jesteśmy w stanie część tych potrzeb zaspokajać. Wspierają nas też w wizji, którą ma fundacja, a która wskazuje, że osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie w miarę samodzielnie i w miarę swoich możliwościpowiedział Jan Młynarczyk z rady nadzorczej fundacji.

W ramach fundacji przy ul. Młyńskiej została zorganizowana agencja zatrudnienia wspomaganego, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnością intelektualną przy wejściu na otwarty rynek pracy. Ponadto zostało utworzone mieszkanie treningowe, w którym osoby z niesprawnością intelektualną przebywają przez 5 miesięcy, zwiększając swoje umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Projekt realizowany jest ze środków unijnych  -  skierowany do 24 osób,  jednoczasowo w mieszkaniu przebywają 4 osoby.

Fundacja Arkadia to także praca w terenie, w toruńskich zakładach pracy, gdzie trenerzy zatrudnienia wspomaganego asystują osobie niepełnosprawnej od pierwszych kontaktów z pracodawcą, ucząc nowego zawodu. Trener pracy pomaga dostosować stanowisko i zakres obowiązków do możliwości danej osoby, uczy obowiązków pracy, pomaga dostosować się do sytuacji społecznej w pracy i wspiera w osiąganiu w niej samodzielności.

Warto podkreślić, że Fundacja Arkadia jako pierwsza założyła w regionie spółkę non-profit, zatrudniającą pracowników z niepełnosprawnością oraz trenera pracy. Spółka funkcjonuje w Toruniu i okolicach i oferuje proste prace porządkowe, sprzątanie po remontach, utrzymanie terenów zielonych. Spółka nie działa dla zysku - jej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa pracowników.

- Chcielibyśmy w najbliższym czasie stworzyć dom krótkookresowego pobytu dla naszych uczestników, ale i dla wszystkich mieszkańców Torunia z niepełnosprawnością. Chcemy też rozwijać się w stronę mieszkalnictwa wspieranego, rodzinnych domów pomocy i DPS-u, który pomoże osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy medycznejprzedstawiła plany fundacji prezes zarządu Marta Hewelt.

Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” istnieje od 25 lat. Celem jej działalności jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w osiąganiu samodzielności i niezależności życiowej na wszystkich etapach życia. Obecnie pod opieką fundacji jest około 100 osób niepełnosprawnych z Gminy Miasta Toruń.

Swoją działalność fundacja realizuje w szczególności poprzez:
‒ pomoc szkołom specjalnym wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do zakończenia edukacji,
‒ prowadzenie Specjalistycznego Środowiskowego Domu Samopomocy,
‒ prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej,
‒ bezpośrednie przygotowanie do wejścia na otwarty rynek pracy,
‒ realizowanie zatrudnienia wspomaganego,
‒ prowadzenie mieszkalnictwa treningowego.

Fot. Lech KamińskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Na zdjęciu: samochód jedzie ul. Bulwar Filadelfijski
  Miasto
  Od piątku 21 czerwca 2024 roku w każdy weekend Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Obrady Rady Miasta Torunia w sali sesyjnej
  Miasto
  Sprawozdanie z wykonania budżetu, raport o stanie gminy i absolutorium dla prezydenta to główne tematy 4. sesji Rady Miasta Torunia 20 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: widok z lotu ptaka na osiedle, wokół rośnie las
  Eko, Miasto
  Zielona Konstytucja dla Torunia stała się faktem – 19 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski podpisał zarządzenie nr 137 w sprawie uszczegółowienia zasad ochrony zieleni w Toruniu w trakcie inwestycji prowadzonych na terenach należących do Gminy Miasta Toruń. Zarządzenie wchodzi w życie w dniu podpisania.
 • Miasto
  19 czerwca 2024 r. u prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego gościła grupa dzieci z SP 31 wraz z panią dyrektor Anną Barwik.
 • O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • W związku z pracami drogowymi na ul. Przy Skarpie od środy 19 czerwca br. od godziny 9:00 autobusy linii nr 113 w kierunku Kopanina kursować będą objazdem ulicami: Szosa Lubicka, Ślaskiego, Konstytucji 3 Maja do ul. Przy Skarpie.
 • 18 czerwca 2024 r. w kawiarni Cake Today przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Lokomotywie Biznesu.
 • Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, Zbigniew Zamachowski został laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.