Jubileusz Fundacji „Arkadia” | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Fundacji „Arkadia”

Miasto
Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Od 25 lat pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną – swój jubileusz obchodzi Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”.

Z tej okazji w dniu 24 października 2018 roku w Dworze Artusa odbył się Bal Jubileuszowy. Część oficjalną poprowadził Wojciech Malajkat. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechu wywołał film pokazujący działalność fundacji.

- Cieszę się, że w działaniach fundacji, które zobaczyliśmy na filmie, ma swój udział także miasto Toruń. Miasto czuło się zobowiązane, żeby te miejsca, w których fundacja istnieje, przygotować, budynki wyremontować i wyposażyć. Teraz z dumą oglądałem na filmie, jak korzystacie z tych miejsc, jaką sprawia wam to radość. I o to w tym wszystkim chodzi - żeby wyciągać do siebie rękę – powiedział prezydent Michał Zaleski, zapewniając, że fundacja zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc miasta.

W 1999 roku władze miasta przekazały należącą do gminy nieruchomość przy ul. Młyńskiej 2-4 w Toruniu na potrzeby Ośrodka Terapii Zajęciowej, przekształconego w 2001 r. w Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Od tego czasu Gmina współpracuje z Fundacją w ramach Programu Działań Miasta Torunia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, w szczególności w zakresie wspierania finansowego realizowanych przez nią projektów. W Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w 11 pracowniach. Przygotowują się tam do podjęcia pracy w określonych zawodach, ucząc się wykonywania zarówno czynności pracy, jak i organizacji pracy.

W 2017 roku Gmina Miasta Toruń zaadaptowała, wyremontowała i przekazała Fundacji obiekty przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80 C i 80 D z przeznaczeniem na przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Młyńskiej oraz na prowadzenie nowej formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych - Specjalistyczny Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wsparciem w SŚDS zostały objęte dorosłe osoby z głęboką niepełnosprawnością, które nie mają perspektywy na samodzielne funkcjonowanie i są całkowicie zależne od swoich opiekunów. Nowa lokalizacja ułatwia ich rehabilitację społeczną i jest istotnym wsparciem dla ich rodziców i opiekunów – tzw. wsparciem wytchnieniowym.

Spotkanie w Dworze Artusa było okazją do podziękowań założycielom fundacji, jej przyjaciołom, darczyńcom. Specjalne podziękowanie skierowane zostało do rodziców podopiecznych. – Najważniejszymi przyjaciółmi naszej fundacji są rodzice naszych podopiecznych i uczestników warsztatów. Oni są najlepszymi specjalistami, bo wiedzą, jakie potrzeby mają ich synowie i córki. Zaufali nam, że jesteśmy w stanie część tych potrzeb zaspokajać. Wspierają nas też w wizji, którą ma fundacja, a która wskazuje, że osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie w miarę samodzielnie i w miarę swoich możliwościpowiedział Jan Młynarczyk z rady nadzorczej fundacji.

W ramach fundacji przy ul. Młyńskiej została zorganizowana agencja zatrudnienia wspomaganego, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnością intelektualną przy wejściu na otwarty rynek pracy. Ponadto zostało utworzone mieszkanie treningowe, w którym osoby z niesprawnością intelektualną przebywają przez 5 miesięcy, zwiększając swoje umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Projekt realizowany jest ze środków unijnych  -  skierowany do 24 osób,  jednoczasowo w mieszkaniu przebywają 4 osoby.

Fundacja Arkadia to także praca w terenie, w toruńskich zakładach pracy, gdzie trenerzy zatrudnienia wspomaganego asystują osobie niepełnosprawnej od pierwszych kontaktów z pracodawcą, ucząc nowego zawodu. Trener pracy pomaga dostosować stanowisko i zakres obowiązków do możliwości danej osoby, uczy obowiązków pracy, pomaga dostosować się do sytuacji społecznej w pracy i wspiera w osiąganiu w niej samodzielności.

Warto podkreślić, że Fundacja Arkadia jako pierwsza założyła w regionie spółkę non-profit, zatrudniającą pracowników z niepełnosprawnością oraz trenera pracy. Spółka funkcjonuje w Toruniu i okolicach i oferuje proste prace porządkowe, sprzątanie po remontach, utrzymanie terenów zielonych. Spółka nie działa dla zysku - jej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa pracowników.

- Chcielibyśmy w najbliższym czasie stworzyć dom krótkookresowego pobytu dla naszych uczestników, ale i dla wszystkich mieszkańców Torunia z niepełnosprawnością. Chcemy też rozwijać się w stronę mieszkalnictwa wspieranego, rodzinnych domów pomocy i DPS-u, który pomoże osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy medycznejprzedstawiła plany fundacji prezes zarządu Marta Hewelt.

Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” istnieje od 25 lat. Celem jej działalności jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w osiąganiu samodzielności i niezależności życiowej na wszystkich etapach życia. Obecnie pod opieką fundacji jest około 100 osób niepełnosprawnych z Gminy Miasta Toruń.

Swoją działalność fundacja realizuje w szczególności poprzez:
‒ pomoc szkołom specjalnym wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do zakończenia edukacji,
‒ prowadzenie Specjalistycznego Środowiskowego Domu Samopomocy,
‒ prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej,
‒ bezpośrednie przygotowanie do wejścia na otwarty rynek pracy,
‒ realizowanie zatrudnienia wspomaganego,
‒ prowadzenie mieszkalnictwa treningowego.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.