www.torun.pl

Jubileusz 450-lecia toruńskiego I LO

Miasto
Data publikacji: 16 marca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Toruniu obchodzi jubileusz 450-lecia istnienia. To jedna z najstarszych szkół w Polsce.

Obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się w piątkowe popołudnie 16 marca 2018 roku w Dworze Artusa. Tego dnia obchodzone jest też coroczne Święto Szkoły. Oficjalne uroczystości z okazji 450-lecia zaplanowane są na 22 września 2018 r. w CKK Jordanki i połączone będą z VII Zjazdem Absolwentów.

W Dworze Artusa pojawili się uczniowie i absolwenci „jedynki”, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, duchowieństwa. – To jest dobre miejsce, żeby wychowywać młodego człowieka, dobre miejsce, żeby się odbić i wyskoczyć w światpowiedziała z dumą dyrektor szkoły Elżbieta Glura. Na potwierdzenie swoich słów przypomniała liczne sukcesy szkoły, wśród których jest wieloletnia obecność w pięćsetce najlepszych polskich liceów, zestawianych w dorocznym rankingu „Perspektyw”, a także niezmienne miejsce w ścisłej czołówce najpopularniejszych i najlepiej uczących liceów w mieście. Doceniają to młodzi ludzie i ich rodzice, dlatego co roku chętnych do tej szkoły są blisko dwie osoby na jedno miejsce. – Dla nas nauczycieli to nie jest tylko miejsce pracy. To jest miejsce naszego życia, miejsce, które kochamy – wyznała pani dyrektor.

- Mówimy dziś ciepło i z uśmiechem o - wydawałoby się - absolutnej staruszce, jaką jest 450-letnia szkoła. A przecież to szkoła ludzi młodych, pełnych wigoru, ambicji, talentów i umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory pracowali i nadal pracują dla dobrego imienia tej szkoły - powiedział prezydent Michał Zaleski, przekazując na ręce dyrektor Elżbiety Glury list gratulacyjny i pamiątkowy herb Torunia. Przypomniał też, że w 2008 roku I LO zostało uhonorowane przez samorząd miejski Torunia medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Jak zapowiedział prezydent, podczas wrześniowych uroczystości jubileuszowych szkoła zostanie uhonorowana medalem Thorunium.

Decyzją grona pedagogicznego „jedynki” prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki otrzymali medale za zasługi dla szkoły. Uroczystość w Dworze Artusa była też okazją do wyróżnienia uczniów szkoły-jubilatki w trzech kategoriach: olimpijczyków, laureatów konkursów przedmiotowych i stypendystów (12 osób), sportowców (9 osób) oraz artystów i społeczników (15 osób).

W programie uroczystości znalazł się także wykład dr Katarzyny Tomkowiak „Historia Gimnazjum Toruńskiego 1568-2018”, z koncertem wystąpił zaś Mariusz Lubomski.

Historia toruńskiej „jedynki” sięga dnia 8 marca 1568 roku, kiedy władze miasta z połączenia dwóch szkółek parafialnych utworzyły nową Schola Thoruniensis, wkrótce przekształconą, za sprawą burmistrza Henryka Strobanda, w Gymnasium Accademicum.  

Siedzibą szkoły jest zbudowany na jej potrzeby gmach z 1855 roku przy ul. Zaułek Prosowy 1 oraz  zabytkowa sala gimnastyczna z 1899 roku przy ul. Mickiewicza 17. Od roku 1928 szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika.

Obecnie I Liceum Ogólnokształcące kształci młodzież w klasach humanistyczno-prawnej i humanistyczno-medialnej, dwóch klasach matematyczno-fizycznych z rozszerzoną informatyką oraz językiem angielskim, matematyczno-geograficznej, biologiczno-chemicznej oraz kulturowo-artystycznej. Szkoła daje uczniom możliwości rozwijania własnych pasji
i zainteresowań. Organizuje dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: teatralne, muzyczne (chór) plastyczne, dziennikarskie, filozoficzne, humanistyczne, astronomiczne, sportowe oraz skupiające uczniów wokół Muzeum Historyczno-Wojskowego.

Do tradycji wszedł Szkolny Festiwal Nauki i Kultury oraz  Dni Sztuki  z prezentacją dorobku artystycznego uczniów. Szkoła uczestniczy w wymianie międzynarodowej młodzieży: realizuje projekt Erasmus+, rozpoczęła współpracę ze szkołą w Filadelfii i przede wszystkim od 2002 roku realizuje projekt Model United Nations – symulacji obrad ONZ w języku angielskim - ze szkołami w Leiden, Hadze, Budapeszcie, Orebro, Żilinie i Luksemburgu oraz od trzech lat – ToMUN, czyli toruńską edycję imprezy.

I LO jest organizatorem wielu inicjatyw charytatywnych: Studnia dla Południa we współpracy  z PAH, Szlachetna Paczka, Młoda Krew Ratuje Życie, Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka oraz cykliczne zbiórki dla potrzebujących z hospicjów, domów dziecka, schronisk dla zwierząt, poszkodowanych w klęskach. Posiada certyfikaty: „Szkoła Odkrywców Talentów”, „Szkoła Dialogu 2016”, „Szkoła z Życiem” i naukowe patronaty czterech wydziałów UMK.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.