Jubileusz 450-lecia toruńskiego I LO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jubileusz 450-lecia toruńskiego I LO

Miasto
Data publikacji: 16 marca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Pierwsze Liceum Ogólnokształcące w Toruniu obchodzi jubileusz 450-lecia istnienia. To jedna z najstarszych szkół w Polsce.

Obchody jubileuszu szkoły rozpoczęły się w piątkowe popołudnie 16 marca 2018 roku w Dworze Artusa. Tego dnia obchodzone jest też coroczne Święto Szkoły. Oficjalne uroczystości z okazji 450-lecia zaplanowane są na 22 września 2018 r. w CKK Jordanki i połączone będą z VII Zjazdem Absolwentów.

W Dworze Artusa pojawili się uczniowie i absolwenci „jedynki”, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, duchowieństwa. – To jest dobre miejsce, żeby wychowywać młodego człowieka, dobre miejsce, żeby się odbić i wyskoczyć w światpowiedziała z dumą dyrektor szkoły Elżbieta Glura. Na potwierdzenie swoich słów przypomniała liczne sukcesy szkoły, wśród których jest wieloletnia obecność w pięćsetce najlepszych polskich liceów, zestawianych w dorocznym rankingu „Perspektyw”, a także niezmienne miejsce w ścisłej czołówce najpopularniejszych i najlepiej uczących liceów w mieście. Doceniają to młodzi ludzie i ich rodzice, dlatego co roku chętnych do tej szkoły są blisko dwie osoby na jedno miejsce. – Dla nas nauczycieli to nie jest tylko miejsce pracy. To jest miejsce naszego życia, miejsce, które kochamy – wyznała pani dyrektor.

- Mówimy dziś ciepło i z uśmiechem o - wydawałoby się - absolutnej staruszce, jaką jest 450-letnia szkoła. A przecież to szkoła ludzi młodych, pełnych wigoru, ambicji, talentów i umiejętności. Dziękuję wszystkim, którzy do tej pory pracowali i nadal pracują dla dobrego imienia tej szkoły - powiedział prezydent Michał Zaleski, przekazując na ręce dyrektor Elżbiety Glury list gratulacyjny i pamiątkowy herb Torunia. Przypomniał też, że w 2008 roku I LO zostało uhonorowane przez samorząd miejski Torunia medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze. Jak zapowiedział prezydent, podczas wrześniowych uroczystości jubileuszowych szkoła zostanie uhonorowana medalem Thorunium.

Decyzją grona pedagogicznego „jedynki” prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki otrzymali medale za zasługi dla szkoły. Uroczystość w Dworze Artusa była też okazją do wyróżnienia uczniów szkoły-jubilatki w trzech kategoriach: olimpijczyków, laureatów konkursów przedmiotowych i stypendystów (12 osób), sportowców (9 osób) oraz artystów i społeczników (15 osób).

W programie uroczystości znalazł się także wykład dr Katarzyny Tomkowiak „Historia Gimnazjum Toruńskiego 1568-2018”, z koncertem wystąpił zaś Mariusz Lubomski.

Historia toruńskiej „jedynki” sięga dnia 8 marca 1568 roku, kiedy władze miasta z połączenia dwóch szkółek parafialnych utworzyły nową Schola Thoruniensis, wkrótce przekształconą, za sprawą burmistrza Henryka Strobanda, w Gymnasium Accademicum.  

Siedzibą szkoły jest zbudowany na jej potrzeby gmach z 1855 roku przy ul. Zaułek Prosowy 1 oraz  zabytkowa sala gimnastyczna z 1899 roku przy ul. Mickiewicza 17. Od roku 1928 szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika.

Obecnie I Liceum Ogólnokształcące kształci młodzież w klasach humanistyczno-prawnej i humanistyczno-medialnej, dwóch klasach matematyczno-fizycznych z rozszerzoną informatyką oraz językiem angielskim, matematyczno-geograficznej, biologiczno-chemicznej oraz kulturowo-artystycznej. Szkoła daje uczniom możliwości rozwijania własnych pasji
i zainteresowań. Organizuje dodatkowe zajęcia pozalekcyjne: teatralne, muzyczne (chór) plastyczne, dziennikarskie, filozoficzne, humanistyczne, astronomiczne, sportowe oraz skupiające uczniów wokół Muzeum Historyczno-Wojskowego.

Do tradycji wszedł Szkolny Festiwal Nauki i Kultury oraz  Dni Sztuki  z prezentacją dorobku artystycznego uczniów. Szkoła uczestniczy w wymianie międzynarodowej młodzieży: realizuje projekt Erasmus+, rozpoczęła współpracę ze szkołą w Filadelfii i przede wszystkim od 2002 roku realizuje projekt Model United Nations – symulacji obrad ONZ w języku angielskim - ze szkołami w Leiden, Hadze, Budapeszcie, Orebro, Żilinie i Luksemburgu oraz od trzech lat – ToMUN, czyli toruńską edycję imprezy.

I LO jest organizatorem wielu inicjatyw charytatywnych: Studnia dla Południa we współpracy  z PAH, Szlachetna Paczka, Młoda Krew Ratuje Życie, Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka oraz cykliczne zbiórki dla potrzebujących z hospicjów, domów dziecka, schronisk dla zwierząt, poszkodowanych w klęskach. Posiada certyfikaty: „Szkoła Odkrywców Talentów”, „Szkoła Dialogu 2016”, „Szkoła z Życiem” i naukowe patronaty czterech wydziałów UMK.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.