Jordanki ze słoneczną energią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jordanki ze słoneczną energią

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 05 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Budynek CKK Jordanki z drona, na pierwszym planie instalacja fotowoltaiczna

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki stawia na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Właśnie na dachu obiektu zamontowanych zostało 118 paneli fotowoltaicznych, które swoje działanie opierają na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach w celu produkcji energii elektrycznej.

- Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na najwyższym dachu naszego budynku, by w najlepszy możliwy sposób produkować prąd z energii słonecznej. Podłączona jest do aplikacji, w której na bieżąco możemy kontrolować, jakie korzyści udało nam się osiągnąć dla środowiska oraz sprawdzić, ile energii udało się zaoszczędzić każdego dniamówi prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski. - Śledzimy najnowsze trendy ekologiczne, staramy się do nich dostosować i jak najlepiej wykorzystać możliwości, które daje nam architektura budynku.

Specjalna aplikacja pokazuje, jak ilość energii wyprodukowanej ekologicznie przez CKK Jordanki wpływa na poprawę środowiska naturalnego. Zaoszczędzoną energię przelicza także na zasadzone drzewa. I tak od marca do dziś spółka ograniczyła emisję CO2 o 3692,9 kg, co przekłada się na posadzenie 110 drzew.

- Z kolei w kwietniu udało się nam wyprodukować ze słońca 5.34 megawatogodzin prądu, więc z niecierpliwością czekamy co przyniosą nam kolejne miesiące. Szczyt produkcji instalacji fotowoltaicznych przypada na czerwiec, więc najlepsze dopiero przed namiwylicza Grzegorz Grabowski. 

To nie koniec działań proekologicznych placówki. Obecnie panele fotowoltaiczne zajmują mniejszą część dachu, więc CKK Jordanki planują kolejną inwestycję, która pozwoli  rozbudować instalację o następne 50 kWp. To tajemnicze kWp to kilowatopik, czyli jednostka, która określa moc instalacji PV i przedstawia, jaką maksymalną wydajność jest w stanie uzyskać instalacja fotowoltaiczna. Kolejne panele to w dobie rosnących kosztów energii bardzo ważne przedsięwzięcie. - Cieszymy się, że jako instytucja kulturalna możemy obniżać koszty eksploatacji budynku, oszczędzać energię i tym samym przyczyniać się do ochrony naszej planety - dodaje prezes spółki.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Tekst: Michalina Śrubkowska, fot. Sławomir Kowalski




Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.