Jordanki ze słoneczną energią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jordanki ze słoneczną energią

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 05 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Budynek CKK Jordanki z drona, na pierwszym planie instalacja fotowoltaiczna

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki stawia na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Właśnie na dachu obiektu zamontowanych zostało 118 paneli fotowoltaicznych, które swoje działanie opierają na naturalnych i niewyczerpalnych zasobach w celu produkcji energii elektrycznej.

- Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na najwyższym dachu naszego budynku, by w najlepszy możliwy sposób produkować prąd z energii słonecznej. Podłączona jest do aplikacji, w której na bieżąco możemy kontrolować, jakie korzyści udało nam się osiągnąć dla środowiska oraz sprawdzić, ile energii udało się zaoszczędzić każdego dniamówi prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski. - Śledzimy najnowsze trendy ekologiczne, staramy się do nich dostosować i jak najlepiej wykorzystać możliwości, które daje nam architektura budynku.

Specjalna aplikacja pokazuje, jak ilość energii wyprodukowanej ekologicznie przez CKK Jordanki wpływa na poprawę środowiska naturalnego. Zaoszczędzoną energię przelicza także na zasadzone drzewa. I tak od marca do dziś spółka ograniczyła emisję CO2 o 3692,9 kg, co przekłada się na posadzenie 110 drzew.

- Z kolei w kwietniu udało się nam wyprodukować ze słońca 5.34 megawatogodzin prądu, więc z niecierpliwością czekamy co przyniosą nam kolejne miesiące. Szczyt produkcji instalacji fotowoltaicznych przypada na czerwiec, więc najlepsze dopiero przed namiwylicza Grzegorz Grabowski. 

To nie koniec działań proekologicznych placówki. Obecnie panele fotowoltaiczne zajmują mniejszą część dachu, więc CKK Jordanki planują kolejną inwestycję, która pozwoli  rozbudować instalację o następne 50 kWp. To tajemnicze kWp to kilowatopik, czyli jednostka, która określa moc instalacji PV i przedstawia, jaką maksymalną wydajność jest w stanie uzyskać instalacja fotowoltaiczna. Kolejne panele to w dobie rosnących kosztów energii bardzo ważne przedsięwzięcie. - Cieszymy się, że jako instytucja kulturalna możemy obniżać koszty eksploatacji budynku, oszczędzać energię i tym samym przyczyniać się do ochrony naszej planety - dodaje prezes spółki.

Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Tekst: Michalina Śrubkowska, fot. Sławomir Kowalski
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.