Jestem fachowcem – mogę więcej! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jestem fachowcem – mogę więcej!

Tytuł projektu:
Jestem fachowcem – mogę więcej!

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 10 „Innowacyjna edukacja”
Działanie 10.2 „Kształcenie ogólne i zawodowe”
Poddziałanie 10.2.3 „Kształcenie zawodowe”

Realizator:
Gmina Miasta Toruń - Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 2 432 793,72 zł
Kwota dofinansowania: 2 189 514,34 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Budżet Państwa (5%), wkład publiczny pieniężny i niepieniężny (10%)

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
20.09.2021 r.

Termin realizacji:
2.11.2021 r. – 31.10.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy 641 uczniom z 4 toruńskich szkół zawodowych poprzez współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie realizacji staży/kursów/zajęć oraz podniesienie kwalifikacji lub kompetencji 43 nauczycieli, a także doposażenie szkół.

Projekt zakłada zdobycie przez uczniów dodatkowych uprawnień, kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, a także u pracodawców. Nauczyciele zdobędą lub podwyższą kwalifikacje lub kompetencje uczestnicząc w kursach, a także w studiach podyplomowych.

W projekcie uczestniczą:
 •  Zespół Szkół Ekonomicznych – Technikum, Branżowa Szkoła I-go stopnia;
 •  Zespół Szkół Technicznych – Technikum;
 •  Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – Technikum;
 •  Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – Technikum i Branżowa Szkoła I-go stopnia.  

Działania:
•    kursy dla uczniów nadające kwalifikacje;
•    kursy dla uczniów podwyższające kompetencje;
•    staże zawodowe dla uczniów;
•    szkolenia, kursy, studia podyplomowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
•    wyposażenie pracowni lub warsztatów szkolnych dla zawodów szkolnictwa zawodowego.

Uczniowie odbędą 150-godzinny staż zawodowy w przedsiębiorstwach oraz otrzymają stypendium stażowe w wysokości 2 322 zł. Część kursów prowadzonych będzie w szkołach uczestniczących w projekcie, a część zlecana będzie podmiotom zewnętrznym.

Kursy dla uczniów:

 1. Zespół Szkół Ekonomicznych – kurs obsługi kasy fiskalnej, prawo jazdy kat. B, kurs operatora wózka widłowego, kurs przedłużania włosów metodą 2/3, kurs barberski.
 2. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – kurs nadający uprawnienia SEP do 1 kV, kurs kosztorysowania, kurs florystyczny, kurs spawalniczy, prawo jazdy kat. B, kurs AutoCAD.
 3. Zespół Szkół Technicznych – kurs światłowodowy, kursy nadające uprawnienia: elektryczne do 1 kV, operatora wózków jezdniowych, operatora koparko-ładowarek, operatora suwnic, prawo jazdy kat. B, prawo jazdy kat. C, kurs operatora żurawia przeładunkowego HDS, kurs obsługi Excela, kurs ERP, kurs AutoCAD, kurs obsługi drona, kurs z zakresu obsługi programu C-GEO, kurs obsługi WinKalka i Mikromapy, EWmapy, Turbomap, szkolenia ECDL CAD projektowanie komputerowe CAD 2D i 3D.
 4. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – kursy: finger food menu, kuchnia wegańska i wegetariańska, kuchnia otwarta: deserowe ABC, desery z owocami w monoporcjach, kurs na przewodnika po Toruniu, kurs obsługi kas fiskalnych, kurs stewardesy i stewarda, kurs rezydenta turystycznego, kurs cukierniczy, kurs Carvingu I stopnia.

W wyniku realizacji projektu uczniowie oraz nauczyciele uzyskają kwalifikacje zawodowe poświadczone świadectwem kwalifikacji lub certyfikatem nadającym uprawnienia oraz nabędą kompetencje, wiedzę lub umiejętności praktyczne. Ponadto szkoły kształcące w zawodach zyskają nowoczesne wyposażenie – sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Planowane rezultaty:
• Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego, którzy ponieśli, nabyli lub uzupełnili kompetencje zawodowe po opuszczeniu programu – 563.
• Liczba uczniów objętych wsparciem w zakresie rozwijania kompetencji kluczowych lub umiejętności uniwersalnych – 438.
• Liczba osób objętych szkoleniami/doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych – 133.
• Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach i praktykach u pracodawców – 105.
• Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu – 43.
• Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego wykorzystujących doposażenie zakupione dzięki EFS – 5.

Dane kontaktowe realizatora:
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń
www.zse.torun.pl

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Zespół Szkół Ekonomicznych
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska
Zespół Szkół Technicznych

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.