Jedynka kończy 140 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jedynka kończy 140 lat

Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym

Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.

9 kwietnia 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Obywatelskiej i Średniej Szkole Żeńskiej, mieszczącej się przy ul. Wielkie Garbary 9. Około 550 uczennic kształciło się tam w języku niemieckim. Tuz po powrocie Torunia do wolnej Polski, 15 lutego1920 nastąpiło oddanie budynku Miejskiemu Gimnazjum i Liceum Żeńskiemu z polskim językiem wykładowym; jego dyrektorem został dyrektor Jan Kaczor. W 1936 roku, po uprzednim przeniesieniu gimnazjum i liceum do budynku przy ul. Sienkiewicza, na Wielkich Garbarach 9 zaczęły funkcjonować  Szkoły Powszechne nr 2 i 12 oraz Szkoła Wydziałowa. Placówka działała także w czasie II wojny światowej – dla polskich i niemieckich uczniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w budynku działał rosyjski szpital wojskowy, ale po przesunięciu frontu na Zachód, budynkowi przywrócono funkcję edukacyjną, którą pełni do dziś.

Od 1975 roku jest to jedyna szkoła podstawowa działająca na starówce. Chcąc upamiętnić bogatą i dramatyczną historię placówki, 22 października 1976 roku nadano jej imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.  – My, nauczyciele i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, niesiemy bagaż przeszłych pokoleń i dumnie spoglądamy w przyszłość. Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła waleczna i wrażliwa. W każdej sytuacji zdajemy życiowy egzamin. Duch walki w słusznej sprawie nie opuścił tych murów i został z nami na zawsze. Nadzieja, że poprzez wspólny trud i działania możemy nieść pomoc potrzebującym będzie nam towarzyszyć do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówiła podczas uroczystości w auli szkoły jej dyrektorka, Agnieszka Podraza-Karakulska. Jak wspominała, od ponad roku szkoła zdaje kolejny ważny egzamin, przyjmując dziesiątki uczniów z Ukrainy, którzy nie tylko się w niej uczą, ale i dostają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń.

W jubileuszu, któremu barwną oprawę plastyczna i artystyczną nadali uczniowie szkoły, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, dawni nauczyciele oraz absolwenci.

Z okazji 140-lecia działalności SP nr 1 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o uhonorowaniu jej medalem Thorunium. - To najwyższe odznaczenie, jakim mogę wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Na tym medalu znajdują się cztery symbole Torunia: panorama starówki z listy UNESCO, układ planetarny Kopernika, gotyckie okno oraz herbowy anioł. Uważam, że 140 lat dziejów tego oświatowego budynku i cała historia naszej Jedynki doskonale pasują do tej toruńskiej spuścizny. Od tak wielu lat bowiem służy ona przede wszystkim toruńskim dzieciom i nastolatkom. I chyba właśnie ten walor sprawia, że wspólnie doceniamy pozostawiony tu trud tysięcy lekcji oraz marzeń kolejnych pokoleń mówił prezydent Michał Zaleski, przekazując medal na ręce Agnieszki Podrazy-Karakulskiej. Jako prezent urodzinowy od miasta szkoła otrzymała nowoczesny monitor interaktywny.

Prezydent wyróżnił także statuetką Kryształowego Anioł trzy osoby zasłużone dla szkoły: wieloletnią dyrektorkę Dorotę Szulc, Katarzynę Galicką-Zaborowską, która związana jest z placówką od 40 lat, oraz panią Marię Bischof, absolwentkę SP nr 1 i jej wieloletnią nauczycielkę.

Wzruszającym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie dyrektorce szkoły grawerowanej tabliczki upamiętniającej zmarłą w 2022 roku nauczycielkę tej szkoły, Anitę Nowak, która była organizatorką Festiwalu Teatrów oraz Sztabu WOŚP. Odtąd aula nosić będzie imię niezapomnianej nauczycielki. Z kolei dla uczczenia jubileuszu na murze przylegającym do szkolnego boiska pojawił się okolicznościowy mural, stworzony przez uczniów SP nr 1 i Niepublicznego Liceum Plastycznego, pod opieka artystki Nataszy Piskorskiej.

Obecnie do SP nr 1 uczęszcza około 340 uczniów, wśród których jest 65 uczniów z Ukrainy. Szkoła zatrudnia blisko 50 nauczycieli. - Dziękuję całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki ich wytężonej pracy uczeń w naszej szkole może liczyć na wsparcie i pomoc w poszukiwaniu swoich mocnych stron, pasji i talentów – mówiła Agnieszka Podraza-Karakulska.

Szkoła Podstawowa nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Toruniu, ale z dysponująca najnowszą technologią dzięki rządowym programom: Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica i projektom unijnym Nauka to takie proste oraz Zaprogramowani, czyli kreatywnie i zespołowo w świecie robotyki. Dzięki nakładom finansowym Gminy Miasta Toruń budynek przy ulicy Wielkie Garbary 9 odzyskuje dawny blask. Uczniowie dostali nowoczesną kuchnię, salę gimnastyczną, boisko sportowe i dziedziniec.

Współcześnie szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów Szkół Podstawowych w Toruniu „Krok do świata fikcji”. Od 13 lat organizuje konkurs literacki „Granice Wyobraźni”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół z Torunia i okolic. Od 2006 roku corocznie działa w szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a uczniowie aktywnie włączają się w akcję charytatywną. Szkoła systematycznie prowadzi zbiórki na rzecz toruńskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Szkoła i jej uczniowie nie są również obojętni na sytuację dzieci i ich rodzin z objętej wojną Ukrainy, w związku z czym organizowane były i są zbiórki wśród społeczności szkolnej. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowany Kiermasz Ciasteczkowy "Dzieci z Jedynki - Dzieciom z Ukrainy". Podobne zbiórki szkoła realizowała również w poprzednich latach na pomoc dla dzieci w Jemenie, zaangażowała się również w pomoc dla Fight Club Toruń po pożarze sali sportowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorych cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę środków higieny osobistej i przedmiotów użytkowych dla pacjentów Covid- 19.
 
Fot. Wojtek Szabelski


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.