Jedynka kończy 140 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jedynka kończy 140 lat

Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym

Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.

9 kwietnia 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Obywatelskiej i Średniej Szkole Żeńskiej, mieszczącej się przy ul. Wielkie Garbary 9. Około 550 uczennic kształciło się tam w języku niemieckim. Tuz po powrocie Torunia do wolnej Polski, 15 lutego1920 nastąpiło oddanie budynku Miejskiemu Gimnazjum i Liceum Żeńskiemu z polskim językiem wykładowym; jego dyrektorem został dyrektor Jan Kaczor. W 1936 roku, po uprzednim przeniesieniu gimnazjum i liceum do budynku przy ul. Sienkiewicza, na Wielkich Garbarach 9 zaczęły funkcjonować  Szkoły Powszechne nr 2 i 12 oraz Szkoła Wydziałowa. Placówka działała także w czasie II wojny światowej – dla polskich i niemieckich uczniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w budynku działał rosyjski szpital wojskowy, ale po przesunięciu frontu na Zachód, budynkowi przywrócono funkcję edukacyjną, którą pełni do dziś.

Od 1975 roku jest to jedyna szkoła podstawowa działająca na starówce. Chcąc upamiętnić bogatą i dramatyczną historię placówki, 22 października 1976 roku nadano jej imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.  – My, nauczyciele i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, niesiemy bagaż przeszłych pokoleń i dumnie spoglądamy w przyszłość. Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła waleczna i wrażliwa. W każdej sytuacji zdajemy życiowy egzamin. Duch walki w słusznej sprawie nie opuścił tych murów i został z nami na zawsze. Nadzieja, że poprzez wspólny trud i działania możemy nieść pomoc potrzebującym będzie nam towarzyszyć do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówiła podczas uroczystości w auli szkoły jej dyrektorka, Agnieszka Podraza-Karakulska. Jak wspominała, od ponad roku szkoła zdaje kolejny ważny egzamin, przyjmując dziesiątki uczniów z Ukrainy, którzy nie tylko się w niej uczą, ale i dostają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń.

W jubileuszu, któremu barwną oprawę plastyczna i artystyczną nadali uczniowie szkoły, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, dawni nauczyciele oraz absolwenci.

Z okazji 140-lecia działalności SP nr 1 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o uhonorowaniu jej medalem Thorunium. - To najwyższe odznaczenie, jakim mogę wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Na tym medalu znajdują się cztery symbole Torunia: panorama starówki z listy UNESCO, układ planetarny Kopernika, gotyckie okno oraz herbowy anioł. Uważam, że 140 lat dziejów tego oświatowego budynku i cała historia naszej Jedynki doskonale pasują do tej toruńskiej spuścizny. Od tak wielu lat bowiem służy ona przede wszystkim toruńskim dzieciom i nastolatkom. I chyba właśnie ten walor sprawia, że wspólnie doceniamy pozostawiony tu trud tysięcy lekcji oraz marzeń kolejnych pokoleń mówił prezydent Michał Zaleski, przekazując medal na ręce Agnieszki Podrazy-Karakulskiej. Jako prezent urodzinowy od miasta szkoła otrzymała nowoczesny monitor interaktywny.

Prezydent wyróżnił także statuetką Kryształowego Anioł trzy osoby zasłużone dla szkoły: wieloletnią dyrektorkę Dorotę Szulc, Katarzynę Galicką-Zaborowską, która związana jest z placówką od 40 lat, oraz panią Marię Bischof, absolwentkę SP nr 1 i jej wieloletnią nauczycielkę.

Wzruszającym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie dyrektorce szkoły grawerowanej tabliczki upamiętniającej zmarłą w 2022 roku nauczycielkę tej szkoły, Anitę Nowak, która była organizatorką Festiwalu Teatrów oraz Sztabu WOŚP. Odtąd aula nosić będzie imię niezapomnianej nauczycielki. Z kolei dla uczczenia jubileuszu na murze przylegającym do szkolnego boiska pojawił się okolicznościowy mural, stworzony przez uczniów SP nr 1 i Niepublicznego Liceum Plastycznego, pod opieka artystki Nataszy Piskorskiej.

Obecnie do SP nr 1 uczęszcza około 340 uczniów, wśród których jest 65 uczniów z Ukrainy. Szkoła zatrudnia blisko 50 nauczycieli. - Dziękuję całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki ich wytężonej pracy uczeń w naszej szkole może liczyć na wsparcie i pomoc w poszukiwaniu swoich mocnych stron, pasji i talentów – mówiła Agnieszka Podraza-Karakulska.

Szkoła Podstawowa nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Toruniu, ale z dysponująca najnowszą technologią dzięki rządowym programom: Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica i projektom unijnym Nauka to takie proste oraz Zaprogramowani, czyli kreatywnie i zespołowo w świecie robotyki. Dzięki nakładom finansowym Gminy Miasta Toruń budynek przy ulicy Wielkie Garbary 9 odzyskuje dawny blask. Uczniowie dostali nowoczesną kuchnię, salę gimnastyczną, boisko sportowe i dziedziniec.

Współcześnie szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów Szkół Podstawowych w Toruniu „Krok do świata fikcji”. Od 13 lat organizuje konkurs literacki „Granice Wyobraźni”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół z Torunia i okolic. Od 2006 roku corocznie działa w szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a uczniowie aktywnie włączają się w akcję charytatywną. Szkoła systematycznie prowadzi zbiórki na rzecz toruńskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Szkoła i jej uczniowie nie są również obojętni na sytuację dzieci i ich rodzin z objętej wojną Ukrainy, w związku z czym organizowane były i są zbiórki wśród społeczności szkolnej. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowany Kiermasz Ciasteczkowy "Dzieci z Jedynki - Dzieciom z Ukrainy". Podobne zbiórki szkoła realizowała również w poprzednich latach na pomoc dla dzieci w Jemenie, zaangażowała się również w pomoc dla Fight Club Toruń po pożarze sali sportowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorych cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę środków higieny osobistej i przedmiotów użytkowych dla pacjentów Covid- 19.
 
Fot. Wojtek Szabelski


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...