Jedynka kończy 140 lat | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jedynka kończy 140 lat

Miasto
Data publikacji: 06 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym

Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.

9 kwietnia 1883 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek w Obywatelskiej i Średniej Szkole Żeńskiej, mieszczącej się przy ul. Wielkie Garbary 9. Około 550 uczennic kształciło się tam w języku niemieckim. Tuz po powrocie Torunia do wolnej Polski, 15 lutego1920 nastąpiło oddanie budynku Miejskiemu Gimnazjum i Liceum Żeńskiemu z polskim językiem wykładowym; jego dyrektorem został dyrektor Jan Kaczor. W 1936 roku, po uprzednim przeniesieniu gimnazjum i liceum do budynku przy ul. Sienkiewicza, na Wielkich Garbarach 9 zaczęły funkcjonować  Szkoły Powszechne nr 2 i 12 oraz Szkoła Wydziałowa. Placówka działała także w czasie II wojny światowej – dla polskich i niemieckich uczniów. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w budynku działał rosyjski szpital wojskowy, ale po przesunięciu frontu na Zachód, budynkowi przywrócono funkcję edukacyjną, którą pełni do dziś.

Od 1975 roku jest to jedyna szkoła podstawowa działająca na starówce. Chcąc upamiętnić bogatą i dramatyczną historię placówki, 22 października 1976 roku nadano jej imię Uczestników Strajku Szkolnego 1906-1907.  – My, nauczyciele i cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1, niesiemy bagaż przeszłych pokoleń i dumnie spoglądamy w przyszłość. Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła waleczna i wrażliwa. W każdej sytuacji zdajemy życiowy egzamin. Duch walki w słusznej sprawie nie opuścił tych murów i został z nami na zawsze. Nadzieja, że poprzez wspólny trud i działania możemy nieść pomoc potrzebującym będzie nam towarzyszyć do końca świata i o jeden dzień dłużej – mówiła podczas uroczystości w auli szkoły jej dyrektorka, Agnieszka Podraza-Karakulska. Jak wspominała, od ponad roku szkoła zdaje kolejny ważny egzamin, przyjmując dziesiątki uczniów z Ukrainy, którzy nie tylko się w niej uczą, ale i dostają wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, przyjaźń.

W jubileuszu, któremu barwną oprawę plastyczna i artystyczną nadali uczniowie szkoły, udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, dawni nauczyciele oraz absolwenci.

Z okazji 140-lecia działalności SP nr 1 prezydent Michał Zaleski podjął decyzję o uhonorowaniu jej medalem Thorunium. - To najwyższe odznaczenie, jakim mogę wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla naszego miasta. Na tym medalu znajdują się cztery symbole Torunia: panorama starówki z listy UNESCO, układ planetarny Kopernika, gotyckie okno oraz herbowy anioł. Uważam, że 140 lat dziejów tego oświatowego budynku i cała historia naszej Jedynki doskonale pasują do tej toruńskiej spuścizny. Od tak wielu lat bowiem służy ona przede wszystkim toruńskim dzieciom i nastolatkom. I chyba właśnie ten walor sprawia, że wspólnie doceniamy pozostawiony tu trud tysięcy lekcji oraz marzeń kolejnych pokoleń mówił prezydent Michał Zaleski, przekazując medal na ręce Agnieszki Podrazy-Karakulskiej. Jako prezent urodzinowy od miasta szkoła otrzymała nowoczesny monitor interaktywny.

Prezydent wyróżnił także statuetką Kryształowego Anioł trzy osoby zasłużone dla szkoły: wieloletnią dyrektorkę Dorotę Szulc, Katarzynę Galicką-Zaborowską, która związana jest z placówką od 40 lat, oraz panią Marię Bischof, absolwentkę SP nr 1 i jej wieloletnią nauczycielkę.

Wzruszającym momentem uroczystości było symboliczne przekazanie dyrektorce szkoły grawerowanej tabliczki upamiętniającej zmarłą w 2022 roku nauczycielkę tej szkoły, Anitę Nowak, która była organizatorką Festiwalu Teatrów oraz Sztabu WOŚP. Odtąd aula nosić będzie imię niezapomnianej nauczycielki. Z kolei dla uczczenia jubileuszu na murze przylegającym do szkolnego boiska pojawił się okolicznościowy mural, stworzony przez uczniów SP nr 1 i Niepublicznego Liceum Plastycznego, pod opieka artystki Nataszy Piskorskiej.

Obecnie do SP nr 1 uczęszcza około 340 uczniów, wśród których jest 65 uczniów z Ukrainy. Szkoła zatrudnia blisko 50 nauczycieli. - Dziękuję całemu Gronu Pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 1, bo dzięki ich wytężonej pracy uczeń w naszej szkole może liczyć na wsparcie i pomoc w poszukiwaniu swoich mocnych stron, pasji i talentów – mówiła Agnieszka Podraza-Karakulska.

Szkoła Podstawowa nr 1 to jedna z najstarszych szkół w Toruniu, ale z dysponująca najnowszą technologią dzięki rządowym programom: Laboratoria Przyszłości, Aktywna Tablica i projektom unijnym Nauka to takie proste oraz Zaprogramowani, czyli kreatywnie i zespołowo w świecie robotyki. Dzięki nakładom finansowym Gminy Miasta Toruń budynek przy ulicy Wielkie Garbary 9 odzyskuje dawny blask. Uczniowie dostali nowoczesną kuchnię, salę gimnastyczną, boisko sportowe i dziedziniec.

Współcześnie szkoła jest organizatorem Festiwalu Teatrów Szkół Podstawowych w Toruniu „Krok do świata fikcji”. Od 13 lat organizuje konkurs literacki „Granice Wyobraźni”, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ze szkół z Torunia i okolic. Od 2006 roku corocznie działa w szkole Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a uczniowie aktywnie włączają się w akcję charytatywną. Szkoła systematycznie prowadzi zbiórki na rzecz toruńskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt. Szkoła i jej uczniowie nie są również obojętni na sytuację dzieci i ich rodzin z objętej wojną Ukrainy, w związku z czym organizowane były i są zbiórki wśród społeczności szkolnej. Przykładem takiej inicjatywy jest zorganizowany Kiermasz Ciasteczkowy "Dzieci z Jedynki - Dzieciom z Ukrainy". Podobne zbiórki szkoła realizowała również w poprzednich latach na pomoc dla dzieci w Jemenie, zaangażowała się również w pomoc dla Fight Club Toruń po pożarze sali sportowej. Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorych cała społeczność szkolna włączyła się w zbiórkę środków higieny osobistej i przedmiotów użytkowych dla pacjentów Covid- 19.
 
Fot. Wojtek Szabelski






Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Miasto
    Mieszkankę Torunia odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta, która przekazała jubilatce upominek oraz list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.