Jak zmieni się Park Miejski? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jak zmieni się Park Miejski?

Inwestycje
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Paula Gałązka
Żółta koparka podnosząca kłody drewna

Trwają kolejne prace związane z trzecim etapem rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu. Na nową odsłonę Parku Miejskiego musimy jeszcze trochę poczekać, ponieważ koniec prac przewidziany jest na koniec lipca br.

Obecnie trwają prace w zakresie:

 • wykonania alejek mineralnych, rozbiórki i utylizacji starych nawierzchni;
 • zbiornik Martówka – umocnienia brzegów i skarp, uszczelnienia dna, montowania palisady, wzmacniania skarp i nasypów siatką stalową przeciw bobrom, nasadzenia roślin wodnych, umocnienia przyczółków kładki pieszej pomiędzy zbiornikami, nasadzenia krzewów, oraz wykonania stanowisk wędkarskich;
 • doposażenia parku w obiekty małej architektury tj.: drewutnię, ławki z oparciem, lunety obserwacyjne, ławki dla karmiących matek, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, platformę widokową, stojaki na rowery, domek dla owadów, automat dla sprzedaży karmy dla ptaków, tablice informacyjne, budki lęgowe dla ptaków;
 • wykonania nowej fontanny w tzw. ,,stawie z łabędziami’’, a także montażu domku dla łabędzi;
 • pielęgnacji drzew poprzez przycinanie, frezowanie pni, sadzenie krzewów i bylin, wykonanie trawników oraz obsianie skarp trawą.

Zakres robót dotyczących Martówki, wynika z problemu jakim jest obniżający się poziom wody w tym zbiorniku. Na podstawie przeprowadzonych badań hydrogeologicznych, stwierdzono, że brzeg południowy zbiornika zbudowany jest z utworów przepuszczalnych, które stanowią drogę filtracji wody w kierunku bazy drenażowej, jaką stanowi rzeka Wisła. Z uwagi, że bilans zasilania zbiornika w wodę jest ujemny, m.in. ze względu na wieloletnią już tendencję do utrzymywania się niskich stanów wody w Wiśle (napełnianie Martówki odbywało się bowiem jedynie w trakcie powodzi, bądź długotrwałych wysokich stanów wód Wisły), jedyną szansą na poprawę warunków hydrologicznych zbiornika jest ograniczenie odpływu wód w kierunku koryta Wisły, poprzez uszczelnienie jego brzegu południowego.

Aktualnie trwa montowanie palisady drewnianej, która uszczelni brzeg południowy zbiornika. Ułożenie warstwy uszczelniającej wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża, jego wyrównania, oczyszczenia i ukształtowania.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.