Jacek Krzyżaniak komisarzem torów żużlowych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jacek Krzyżaniak komisarzem torów żużlowych

Sport
Data publikacji: 25 marca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Jacek Krzyżaniak, fot. Sławomir Kowalski

Decyzją Polskiego Związku Motorowego Jacek Krzyżaniak otrzymał uprawnienia komisarza torów żużlowych na rok 2024 dla zawodów Ekstraligi, 2 Ekstraligi i Krajowej Ligi Żużlowej.

Zdobycie uprawnień komisarza torów żużlowych jest poprzedzone bardzo trudnym egzaminem ze znajomości przepisów obowiązujących w sporcie żużlowym i obowiązków związanych z tą funkcją. Jacek Krzyżaniak, toruński żużlowiec, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski m.in. w barwach Toruńskich Aniołów, a obecnie Radny Miasta Torunia, zdał ten egzamin pomyślnie 24 marca 2024 r. w Ostrowie Wielkopolskim.

Nabór kandydatów na komisarzy toru żużlowego jest ogłaszany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego. Komisarz jest wyznaczany przez podmiot zarządzający na każdy mecz Drużynowych Mistrzostw Polski (Ekstraliga) oraz Drużynowych Mistrzostw I ligi.
Komisarz toru ma obowiązek przybycia na stadion co najmniej 8 godzin przed meczem Drużynowych Mistrzostw Polski. Przepisy szczegółowo regulują też terminy przybycia Komisarza w przypadku meczów zagrożonego czy transmitowanego. Komisarz toru dokonuje w obecności kierownika zawodów oraz toromistrza inspekcji stanu toru oraz sporządza dokumentację filmową lub fotograficzną stanu toru na 8 godzin przed zawodami. Stwierdza, czy tor został przygotowany zgodnie z kwalifikacją meczu, a także opisuje potencjalne zagrożenia związane z przygotowaniem danego toru do zawodów. Ma też obowiązek interweniować, o ile stwierdzi, że organizator przygotowuje tor niezgodnie ze sztuką lub bez uwzględnienia panujących warunków pogodowych oraz prognozy pogody.

Komisarz toru ściśle współpracuje z sędzią oraz Jury Zawodów. Informuje o stanie przygotowań toru oraz uczestniczy przy odbiorze toru, a także we wszystkich czynnościach związanych ze stanem toru podczas zawodów. Nadzoruje też organizacyjnie procedurę losowania pól startowych oraz wykonywanie poleceń sędziego zawodów w zakresie konserwacji toru wydanych kierownikowi zawodów. Ma też prawo do wydawania służbom technicznych poleceń w tym zakresie. Podczas zawodów obserwuje park maszyn oraz trybuny i odnotowuje wszystkie przypadku naruszenia regulaminów sportu żużlowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.