Intronizacja Króla Kurkowego 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Intronizacja Króla Kurkowego 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 czerwca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu od lewej Król Kurkowy Józef Jarosz, prezydent Torunia Michał Zaleski ściskają swoje dłonie

19 czerwca 2022 r. w Toruniu pojawił się nowy król – to wszystko za sprawą bractwa strzeleckiego, którego Król Kurkowy tradycyjnie na Rynku Staromiejskim odebrał insygnia władzy.

Zgodnie z tradycją kultywowaną przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu: „aby dosięgnąć zaszczytu bycia Królem Kurkowym, należy wykazać się celnym okiem i pewną ręką kura z żerdzi strącając". Związane jest to z historią miast i mieszczaństwa Europy, którego bractwa miały za zadanie podnosić sprawność strzelecką mieszczan i w ten sposób przygotować ich do obrony swojego grodu. Dlatego wybór Króla Kurkowego poprzedził turniej strzelecki, w którym wyłoniony został nowy Król, a także Pierwsza Dama oraz Pierwszy i Drugi Rycerz.

Uroczystość intronizacji zgromadziła na Rynku Staromiejskim rzesze torunian i turystów odwiedzających nasze miasto w piękny słoneczny weekend. Królem Kurkowym AD 2022 został Józef Jarosz, któremu insygnia wręczył prezydent Michał Zaleski. - Bracie Józefie, w uznaniu Twoich zasług dla miasta Torunia oraz bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego,  nadaję Ci godność Króla Kurkowego AD 2022 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwumówił uroczyście prezydent.

Koronacji towarzyszyły gromkie okrzyki „Wiwat nowy król!”, wystrzały z broni i hymn bractwa odegrany przez orkiestrę wojskową. Nowy król musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju.

Intronizacja Króla Kurkowego 2022
Wybrana została także asysta nowego króla – Pierwszym Rycerzem oraz Pierwszą Damą została Marzena Cieszkowska. Z kolei miano Drugiego Rycerza przypadło Stanisławowi Juszczykowi.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie istniało w Toruniu już w średniowieczu. Jak w całej Europie, celem tej organizacji było podnoszenie sprawności strzeleckiej mieszczan na potrzeby obronności miasta czy kraju. Członkami Bractw Kurkowych byli starsi cechów, członkowie władz miejskich, szanowani powszechnie rzemieślnicy i kupcy. Przynależność do Bractwa była powodem do dumy i stanowiła swoistą formę nobilitacji mieszczaństwa.

W swojej historii Bractwo toruńskie wielokrotnie brało udział w obronie miasta, odznaczając się ofiarnością i męstwem. Bracia Kurkowi byli w pierwszym szeregu mieszczan szturmujących w 1454 roku zamek krzyżacki. W lutym 1629 roku podczas oblężenia Torunia przez wojska szwedzkiego feldmarszałka Wrangla, Bracia Kurkowi z wałów przy bramie Św. Katarzyny celnymi strzałami z rusznic i hakownic dziesiątkowali szeregi wroga. W uznaniu zasług podporządkowano Bractwu całą miejską artylerię. Bracia pełnili w niej funkcje oficerskie. Podczas zrywu wolnościowego w 1848 roku początkowo Bractwo połączyło się ze zorganizowaną w mieście strażą ludową, lecz już w kwietniu tegoż roku z młodszych wiekiem braci utworzono kompanią strzelców, która pomagała władzom miejskim w utrzymaniu porządku.

Przez stulecia zmieniały się formy i prawne ramy bractwa, jednak zasadniczy, kulturalno-sportowy cel jego działania, pozostawał ten sam. Współczesne Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, reaktywowane w 1999 r., nawiązuje bezpośrednio do bractwa przedwojennego. Zajmuje się kultywowaniem tradycji patriotycznych, popularyzacją historii i sportu strzeleckiego. Jest także ozdobą wielu miejskich uroczystości. 

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.