II Zielone Forum Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

II Zielone Forum Torunia

Eko, Miasto
Data publikacji: 19 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Goście II Zielone Forum Torunia siedzą i słuchają prelekcji

13 grudnia 2023 r. w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym odbyło się II Zielone Forum Torunia. Uczestnicy spotkania mieli okazji obejrzeć film przedstawiający historię aktywistki Jane Jacobs i jej walkę o wizję Nowego Jorku w XX w. Po pokazie odbył się panel dyskusyjny, na którym goście opowiadali o udziale w projekcie Green Lab Toruń oraz o innych podobnych inicjatywach, jak komisje dialogu społecznego.

Spotkanie Forum zaczęło się od krótkiego podsumowania kilku miesięcy prac zespołu roboczego GreenLab, przedstawiono część rekomendacji, które wypracowała grupa i które niebawem zostaną przekazane władzom miasta. Rekomendacje dotyczą m.in. retencji w mieście, „zielonej” edukacji, parków kieszonkowych, budżetu obywatelskiego, aktywizacji mieszkańców oraz ochrony zieleni w czasie inwestycji i remontów, a także powołania społecznych inspektorów ds. zieleni.

Film „Obywatelka Jane. Walka o miasto” zainspirował wielu zebranych. Ciekawa historia walki aktywistki i publicystki z magnatem finansowym Robertem Mosesem o wizję Nowego Jorku w latach 50. XX w. okazała się nad wyraz aktualna. Poruszane problemy - wielopiętrowych wieżowców, dzielnic komunalnych czy szerokich arterii budowanych przez środek miasta – nadal nam towarzyszą. Bohaterka aktywistką została nieco z przymusu, ale nie przeszkodziło jej to w zorganizowaniu bardzo skutecznego oddolnego ruchu sprzeciwiającego się niszczeniu tkanki miejskiej.

Podczas ostatniej części spotkania głos oddano głos zaproszonym gościom, uczestnikom grupy Green Lab oraz publiczności. Julia Koczanowicz-Chondzyńska z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych opowiadała o pracach komisji dialogu społecznego w Warszawie, zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski porównywał pilotaż Green Labu do udanych „szybkich randek”. - Mięliśmy mało czasu, ale dużo się nauczyliśmy i przygotowujemy się do kontynuacji formuły w 2024 r.zapowiedział Paweł Gulewski. Justyna Kardasz i Bartosz Szymański dzielili się z nami wrażeniami z pracy w grupie roboczej. Podkreślali, iż mimo bardzo szybkiego tempa prac (zespół spotkał się 4 razy w ciągu 2 miesięcy) udało się wypracować kilka ciekawych pomysłów. Dodatkowo praca przebiegała w przyjaznej atmosferze, a uczestnicy zespołu podczas procesu uczyli się perspektyw innych osób. W czasie panelu padło kilka pytań i oświadczeń ze strony publiczności. Poruszano tematy rekomendacji, podnoszono potrzebie sprawczości Green Labu oraz włączaniu młodszego pokolenia w pracę zespołu w przyszłości.

autor: Piotr Jarczyk, koordynator projektu Green Lab Toruń

fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.