www.torun.pl

Harmonica Bridge 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Kujawa

Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.

W piątek i sobotę 16-17 sierpnia pod pomnikiem Kopernika wczesnym popołudniem będzie można jak zawsze wysłuchać darmowych występów, a wieczorami odbędą się koncerty biletowane. W ramach festiwalu zaplanowano również konkurs dla młodych adeptów sztuki harmonijkowej oraz warsztaty.

Jako pierwszy pod pomnikiem Kopernika zaprezentuje się niemiecki duet Abi Wallenstein & Dieter Kropp. Pierwszy z muzyków to urodzony w Jerozolimie gitarzysta i wokalista, zwany ojcem hamburskiej sceny bluesowej, drugi zaś znany jest z niezwykle ekspresyjnej gry na harmonijce. W ich wykonaniu usłyszymy mieszankę bluesa i boogie woogie. Następnie na plenerowej scenie pojawi się amerykańska folkowa formacja Have Mercy.

W sobotę 17 sierpnia pod pomnikiem zagra włoskie bluesowe Marco Pandolfi Trio, a lider formacji poprowadzi też warsztaty harmonijkowe w Domu Muz. Muzycy tria działają na rynku już od ponad 20 lat i zjeździli wszystkie najważniejsze festiwale, zdobywając mnóstwo nagród. Zaraz po nich u stóp astronoma pojawi się znana torunianom niemiecka grupa Hootin' the Blues, łącząca gatunek zawarty w nazwie z jazzem, muzyką country, bluegrass i ragtime.

Wieczorne koncerty zainauguruje w piątek 16 sierpnia działające od czterech lat polskie folkowe trio Hot Tamales, stale poszerzające grono miłośników dzięki lirycznym, zapadającym w serce piosenkom. Przed nimi wystąpi legenda muzyki folk w Polsce, autor tekstów i wokalista Tomasz Szwed, który również znakomicie gra na harmonijce.

Sobotni wieczór 17 sierpnia spędzimy w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego, gdzie pojawi się Micke Bjorkloff z Finlandii, lider formacji Blue Strip. Muzycy grający bluesa z rockowym zacięciem mają na koncie sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Stali bywalcy Harmonica Bridge chętnie spotkają się ponownie ze znakomitym brytyjskim harmonijkarzem Stevem Bakerem, który przez lata wypracował oryginalny styl gry na tym instrumencie i stał się inspiracją dla wielu młodszych muzyków.

Jak zawsze na finał festiwalu przygotowano koncert będący dowodem na to, że harmonijka może mieć również zastosowanie w muzyce klasycznej. Tym razem udowodni to słoweński skrzypek, harmonijkarz i kompozytor Vladimir Hrovat.

Kliknij i powiększ plakat

Szczegóły dotyczące festiwalu na nowej stronie: www.harmonicabridge.art

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.