www.torun.pl

Harmonica Bridge 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Magdalena Kujawa

Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.

W piątek i sobotę 16-17 sierpnia pod pomnikiem Kopernika wczesnym popołudniem będzie można jak zawsze wysłuchać darmowych występów, a wieczorami odbędą się koncerty biletowane. W ramach festiwalu zaplanowano również konkurs dla młodych adeptów sztuki harmonijkowej oraz warsztaty.

Jako pierwszy pod pomnikiem Kopernika zaprezentuje się niemiecki duet Abi Wallenstein & Dieter Kropp. Pierwszy z muzyków to urodzony w Jerozolimie gitarzysta i wokalista, zwany ojcem hamburskiej sceny bluesowej, drugi zaś znany jest z niezwykle ekspresyjnej gry na harmonijce. W ich wykonaniu usłyszymy mieszankę bluesa i boogie woogie. Następnie na plenerowej scenie pojawi się amerykańska folkowa formacja Have Mercy.

W sobotę 17 sierpnia pod pomnikiem zagra włoskie bluesowe Marco Pandolfi Trio, a lider formacji poprowadzi też warsztaty harmonijkowe w Domu Muz. Muzycy tria działają na rynku już od ponad 20 lat i zjeździli wszystkie najważniejsze festiwale, zdobywając mnóstwo nagród. Zaraz po nich u stóp astronoma pojawi się znana torunianom niemiecka grupa Hootin' the Blues, łącząca gatunek zawarty w nazwie z jazzem, muzyką country, bluegrass i ragtime.

Wieczorne koncerty zainauguruje w piątek 16 sierpnia działające od czterech lat polskie folkowe trio Hot Tamales, stale poszerzające grono miłośników dzięki lirycznym, zapadającym w serce piosenkom. Przed nimi wystąpi legenda muzyki folk w Polsce, autor tekstów i wokalista Tomasz Szwed, który również znakomicie gra na harmonijce.

Sobotni wieczór 17 sierpnia spędzimy w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego, gdzie pojawi się Micke Bjorkloff z Finlandii, lider formacji Blue Strip. Muzycy grający bluesa z rockowym zacięciem mają na koncie sukcesy na międzynarodowych festiwalach. Stali bywalcy Harmonica Bridge chętnie spotkają się ponownie ze znakomitym brytyjskim harmonijkarzem Stevem Bakerem, który przez lata wypracował oryginalny styl gry na tym instrumencie i stał się inspiracją dla wielu młodszych muzyków.

Jak zawsze na finał festiwalu przygotowano koncert będący dowodem na to, że harmonijka może mieć również zastosowanie w muzyce klasycznej. Tym razem udowodni to słoweński skrzypek, harmonijkarz i kompozytor Vladimir Hrovat.

Kliknij i powiększ plakat

Szczegóły dotyczące festiwalu na nowej stronie: www.harmonicabridge.art

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.