www.torun.pl

Harcmistrz Artur Majerowski z medalem Thorunium

Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2019

16 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ulicy Łokietka odbył się zjazd hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu. Na spotkaniu podsumowano działalność z lat 2015-2019 i pożegnano komendanta hm. Artura Majerowskiego.

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka poprzez wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie jego charakteru przez stawianie wyzwań. Tych w ostatnich latach było co niemiara. Toruński hufiec ZHP odpowiedzialny był między innymi za Ogólnopolski Rajd Kopernikański, Złaz Drużyn Hufca ZHP, uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, Pchli Targ na Rynku Nowomiejskim, Dzień Dziecka na Placu Podominikańskim czy miejską wigilię w Toruniu.

- Z pewnością nie jest łatwo kierować toruńskim hufcem Związku Harcerstwa Polskiego, ale trzeba temu podołać, a jest to zasługa komendanta Artura Majerowskiego, który toruński hufiec prowadził przez ostatnie osiem lat — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przez ten czas wykazał się wszystkimi wartościowymi cechami harcerskimi. Okazał się wzorowym kwatermistrzem, odpowiedzialnym drużynowym i przyjaznym przybocznym. Dbał o zachowanie w Toruniu najlepszych osób i tradycji polskiego harcerstwa. Za duże oddanie dla naszego miasta zdecydowałem się przyznać panu komendantowi medal honorowy Thorunium. To najwyższe wyróżnienie, jakie mogę przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta.

Liczba członków ZHP Toruń mam tendencję wzrostową. W 2015 hufiec liczył 863 harcerzy i zuchów, dziś jest ich już 1230. Najwięcej członków skupionych jest oczywiście w Toruniu, ale też obecni są w sąsiednich miastach i gminach jak Zławieś Wielka, Obrowo, Wąbrzeźno, Lubicz, Wielka Nieszawka, Książki, Ryńsk. Hufiec ZHP Toruń jest trzecim co do wielkości w Polsce. Więcej członków ma jedynie Białystok i Warszawa Mokotów.

Stałym punkcie w kalendarzu ZHP Toruń są oczywiście letnie i zimowe obozy. Tych w 2019 roku odbyło się dwanaście, a wzięło w nich udział 654 osób. Wyjazdy udało się zorganizować dzięki wsparciu Urzędu Miasta Torunia, który regularnie współfinansuje też inne inicjatywy ZHP.

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.