www.torun.pl

Harcmistrz Artur Majerowski z medalem Thorunium

Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2019

16 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży przy ulicy Łokietka odbył się zjazd hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Toruniu. Na spotkaniu podsumowano działalność z lat 2015-2019 i pożegnano komendanta hm. Artura Majerowskiego.

Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka poprzez wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowanie jego charakteru przez stawianie wyzwań. Tych w ostatnich latach było co niemiara. Toruński hufiec ZHP odpowiedzialny był między innymi za Ogólnopolski Rajd Kopernikański, Złaz Drużyn Hufca ZHP, uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, Pchli Targ na Rynku Nowomiejskim, Dzień Dziecka na Placu Podominikańskim czy miejską wigilię w Toruniu.

- Z pewnością nie jest łatwo kierować toruńskim hufcem Związku Harcerstwa Polskiego, ale trzeba temu podołać, a jest to zasługa komendanta Artura Majerowskiego, który toruński hufiec prowadził przez ostatnie osiem lat — powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Przez ten czas wykazał się wszystkimi wartościowymi cechami harcerskimi. Okazał się wzorowym kwatermistrzem, odpowiedzialnym drużynowym i przyjaznym przybocznym. Dbał o zachowanie w Toruniu najlepszych osób i tradycji polskiego harcerstwa. Za duże oddanie dla naszego miasta zdecydowałem się przyznać panu komendantowi medal honorowy Thorunium. To najwyższe wyróżnienie, jakie mogę przyznać osobom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta.

Liczba członków ZHP Toruń mam tendencję wzrostową. W 2015 hufiec liczył 863 harcerzy i zuchów, dziś jest ich już 1230. Najwięcej członków skupionych jest oczywiście w Toruniu, ale też obecni są w sąsiednich miastach i gminach jak Zławieś Wielka, Obrowo, Wąbrzeźno, Lubicz, Wielka Nieszawka, Książki, Ryńsk. Hufiec ZHP Toruń jest trzecim co do wielkości w Polsce. Więcej członków ma jedynie Białystok i Warszawa Mokotów.

Stałym punkcie w kalendarzu ZHP Toruń są oczywiście letnie i zimowe obozy. Tych w 2019 roku odbyło się dwanaście, a wzięło w nich udział 654 osób. Wyjazdy udało się zorganizować dzięki wsparciu Urzędu Miasta Torunia, który regularnie współfinansuje też inne inicjatywy ZHP.

fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.