www.torun.pl

Goście z Lejdy w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 23 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

24 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski spotka się z gośćmi z partnerskiej Lejdy. Holenderska delegacja po raz kolejny odwiedziła Toruń.

W dniach 23 – 26 października 2019 realizowana jest coroczna jesienna rewizyta mieszkańców Lejdy w Toruniu. Do Torunia przyjechali m.in:

Frans Corneliss – obecny Przewodniczący Towarzystwa Lejda – Toruń Stedenband,

Greet Dusseldorp – członek Towarzystwa od lat organizujący wyjazdy i rewizyty,

Wim Vreeburg i Aat Smith zaangażowani we współpracę “rowerową”.

W ramach wizyty, 25 października w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa wystąpi holenderski zespół DOORKNOB INC. w pięcioosobowym składzie. Artyści z Lejdy wezmą także udział w wernisażu wystawy zdjęć z Holandii przygotowanej przez grupę Toruńskich Spacerów Fotograficznych. Wystawa planowana jest w Dworze Mieszczańskim.

Do Torunia przyjedzie także 13 biegaczy z Lejdy, którzy uczestniczyć będą w toruńskim maratonie w niedzielę 27 października 2019.

Wizyta przygotowywana jest przez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia.

Kontakty obu miast związane są głównie z wymianą kulturalną i turystyczną. Co roku w Toruniu gości ok. 50-osobowa grupa mieszkańców Lejdy, a mieszkańcy Torunia odwiedzają Holendrów z rewizytą. Wyjazdy organizowane są przez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia i  Stedenband Leiden – jego odpowiednik w Lejdzie. Wizyty mają już wieloletnią tradycję, która pozwoliła na zawiązanie przyjaźni między mieszkańcami. Dzięki temu wielu gości z Lejdy jest przyjmowanych w prywatnych domach torunian. W zależności od składu grupy i jej zainteresowań organizowane są wizyty studyjne w toruńskich instytucjach i obiektach w ramach tzw. programów indywidualnych.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  27 lutego 2020 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Winnica. Dzięki niej powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  27 lutego 2020 roku po ponad 26 latach dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Krystyna Zaleska przeszła na emeryturę. Ostatniego dnia pracy zorganizowano spotkanie pożegnalne i przekazanie władzy następczyni wieloletniej dyrektor SSM. Od jutra zarządzać lecznicą będzie Justyna Wileńska.
 • Miasto
  W związku z nowymi informacjami dotyczącymi zarażenia koronawirusem w Europie i wzmożoną zachorowalnością na grypę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu przypomina o zasadach profilaktyki zachorowań.
 • Miasto, Sport
  Już jutro 28 lutego 2020 roku zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na „Sportowca Torunia 2019 Roku” podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Hotelu Filmar o godz. 19:00.
 • MZK
  Od marca 2020 r. zmienione zostaną rozkłady jazdy linii autobusów miejskich 10, 20, 24, 26, 34 i 40.
 • Gmina przeznaczy dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytkach - tak zadecydowała na sesji 27 lutego 2020 r. Rada Miasta Torunia.
 • Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage została wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej dla miasta Torunia na lata 2020-2050. Uchwałę w tej sprawie radni toruńscy przyjęli 27 lutego 2020 roku podczas 16. sesji Rady Miasta.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • 27 lutego 2020 roku radni przyjęli miejski program polityki zdrowotnej „Qźnia zdrowia kids”. Poprzez jego realizację miasto chce walczyć z otyłością o nadwagą u dzieci i młodzieży.
 • 16. sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się w czwartek 27 lutego 2020 r. od godz. 10:00 w sali nr 33 Urzędu Miasta Torunia (II piętro).
 • 29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Zapraszamy na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", które odbędą się 1 marca 2020 roku o godz. 12:00 pod pomnikiem przy Alei Solidarności.