www.torun.pl

Goście z Lejdy w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 23 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

24 października 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Rasielewski spotka się z gośćmi z partnerskiej Lejdy. Holenderska delegacja po raz kolejny odwiedziła Toruń.

W dniach 23 – 26 października 2019 realizowana jest coroczna jesienna rewizyta mieszkańców Lejdy w Toruniu. Do Torunia przyjechali m.in:

Frans Corneliss – obecny Przewodniczący Towarzystwa Lejda – Toruń Stedenband,

Greet Dusseldorp – członek Towarzystwa od lat organizujący wyjazdy i rewizyty,

Wim Vreeburg i Aat Smith zaangażowani we współpracę “rowerową”.

W ramach wizyty, 25 października w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa wystąpi holenderski zespół DOORKNOB INC. w pięcioosobowym składzie. Artyści z Lejdy wezmą także udział w wernisażu wystawy zdjęć z Holandii przygotowanej przez grupę Toruńskich Spacerów Fotograficznych. Wystawa planowana jest w Dworze Mieszczańskim.

Do Torunia przyjedzie także 13 biegaczy z Lejdy, którzy uczestniczyć będą w toruńskim maratonie w niedzielę 27 października 2019.

Wizyta przygotowywana jest przez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia.

Kontakty obu miast związane są głównie z wymianą kulturalną i turystyczną. Co roku w Toruniu gości ok. 50-osobowa grupa mieszkańców Lejdy, a mieszkańcy Torunia odwiedzają Holendrów z rewizytą. Wyjazdy organizowane są przez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia i  Stedenband Leiden – jego odpowiednik w Lejdzie. Wizyty mają już wieloletnią tradycję, która pozwoliła na zawiązanie przyjaźni między mieszkańcami. Dzięki temu wielu gości z Lejdy jest przyjmowanych w prywatnych domach torunian. W zależności od składu grupy i jej zainteresowań organizowane są wizyty studyjne w toruńskich instytucjach i obiektach w ramach tzw. programów indywidualnych.

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.