Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci odznak honorowych przyznawanych przez Rzecznika Praw dziecka

Arena Toruń gościła setki dzieci podczas gali finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Gwiazdą wydarzenia był zespół Golec UOrkiestra.

18 listopada 2023 r. Arena Toruń wypełniła się śmiechem, gwarem i muzyką – tam odbywała się gala finałowa Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wydarzenie poprzedziły warsztaty we foyer obiektu, prowadzone przez Teatr Baj Pomorski, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także warsztaty taneczne w hali bocznej, prowadzone przez popularną tancerkę i prezenterkę telewizyjną Idę Nowakowską.

Ida Nowakowska była także prowadzącą uroczystą galę. Jej punktem centralnym było wręczenie przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” 9 osobom, organizacjom i instytucjom toruńskim działającym na rzecz dzieci. - Wyróżnienia te nadawane są tym, którzy w sposób szczególny, swoją działalnością i doświadczeniem, wiedzą i każdym dniem pokazują, że dzieci są najważniejsze. Państwo reprezentują różne instytucje, przeróżne działalności i śmiem twierdzić, że każdy z Państwa jest Rzecznikiem Praw dziecka. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujęmówił Mikołaj Pawlak.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” otrzymali:

 1. Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi p.n. Oratorium im. bł. ks. Br. Markiewicza w Toruniu,
 2. Aniela i Piotr Wojciechowscy – Rodzinny Dom Dziecka w Stajenczynkach,
 3. Anna Grochal – pediatra i neurolog dziecięcy związana z Fundacją DAJ SZANSĘ;
 4. Helena i Krzysztof Rzewuscy prowadzący Dom Rodzinny
 5. Katarzyna Graczyk – rodzina zastępcza zawodowa,
 6. Gabriela Świeżawska – emerytowana pracowniczka Żłobka Miejskiego nr 2 w Toruniu;
 7. Aleksandra Ruszczak – Prezeska Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” Hospicjum „Nadzieja”,
 8. Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej "Inicjatywa i Twórczość"
 9. Klub Sportowy „Niedźwiedzie” Toruń

Do wyróżnionych listy gratulacyjne skierował także prezydent Michał Zaleski. - Gratuluję wyróżnienia przyznanego przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, którego uroczyste obchody zaznaczyliśmy w tym roku w Toruniu z wyjątkową życzliwością, skupioną na wszystkich osobach i instytucjach naszego miasta, które zabiegają o szczęśliwe lata dzieci i zapewnienie im należnej ochrony. Życzę, aby nadana Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” była prestiżowym znakiem inspiracji dla wszystkich osób, które w kolejnych latach będą o uśmiech, rozwój i pogodne dni toruńskich dzieci – to słowa od prezydent Michał Zaleski do wyróżnionych.

Prezydent Michał Zaleski wręczył także toruńskie odznaczenie Mikołajowi Pawlakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka. Otrzymał on Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika. - To najwyższe wyróżnienie, jakie nadajemy w tym czasie osobom szczególnie zasłużonym dla najważniejszych idei kopernikańskich. Dziś podkreślamy to, że ich częścią jest także ochrona praw dzieci, zapewniana na szczeblu krajowym przez dostojnego gościa Torunia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Galę w Arenie Toruń zakończył pełen energii i radości koncert zespołu Golec UOrkiestra. W jednym z utworów na scenie pojawił się sam Rzecznik Praw Dziecka, który zagrał na akordeonie.

Fot. Sławomir Kowalski
Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery
  Miasto
  Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • Toruń na 44. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy
  Kultura, Miasto
  Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Adam Szponka wręcza puchar drużynie dzieci w niebieskich koszulkach
  Miasto, Sport
  13 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim zgromadziły się rzesze młodych miłośników sportu – podsumowano rywalizację w Toruńskiej Olimpiadzie Przedszkoli i Szkół 2023/2024.
 • Biznes, Miasto
  W dniach 11-13 czerwca 2024 r. w Toruniu i całym regionie gościmy ponad 20 członków Klubu Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, reprezentujących kraje Europy i Azji.
 • Kultura, Miasto
  W dniach od 14 do 17 czerwca 2024 r. w związku z 28. edycją Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego Toruń będzie gościł oficjalną delegację miasta Getyngi.
 • W tym roku Prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego.
 • Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • 12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne”.
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu kolejny już rok prowadzi placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Działa ona w godzinach 11.30-17.30. Placówka realizuje program profilaktyczno-socjoterapeutyczny oraz organizuje zajęcia dla grupy 40 dzieci, zamieszkujących i uczących się na terenie Torunia. Celem realizacji zadania jest...
 • W finale Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Elana Toruń pokonała Zawiszę Bydgoszcz 1:0.