Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gala Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Miasto
Data publikacji: 18 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci odznak honorowych przyznawanych przez Rzecznika Praw dziecka

Arena Toruń gościła setki dzieci podczas gali finałowej Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Gwiazdą wydarzenia był zespół Golec UOrkiestra.

18 listopada 2023 r. Arena Toruń wypełniła się śmiechem, gwarem i muzyką – tam odbywała się gala finałowa Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Wydarzenie poprzedziły warsztaty we foyer obiektu, prowadzone przez Teatr Baj Pomorski, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną i Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także warsztaty taneczne w hali bocznej, prowadzone przez popularną tancerkę i prezenterkę telewizyjną Idę Nowakowską.

Ida Nowakowska była także prowadzącą uroczystą galę. Jej punktem centralnym było wręczenie przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka, Odznak Honorowych „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” 9 osobom, organizacjom i instytucjom toruńskim działającym na rzecz dzieci. - Wyróżnienia te nadawane są tym, którzy w sposób szczególny, swoją działalnością i doświadczeniem, wiedzą i każdym dniem pokazują, że dzieci są najważniejsze. Państwo reprezentują różne instytucje, przeróżne działalności i śmiem twierdzić, że każdy z Państwa jest Rzecznikiem Praw dziecka. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujęmówił Mikołaj Pawlak.

Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” otrzymali:

 1. Stowarzyszenie Opieki Nad Dziećmi Opuszczonymi p.n. Oratorium im. bł. ks. Br. Markiewicza w Toruniu,
 2. Aniela i Piotr Wojciechowscy – Rodzinny Dom Dziecka w Stajenczynkach,
 3. Anna Grochal – pediatra i neurolog dziecięcy związana z Fundacją DAJ SZANSĘ;
 4. Helena i Krzysztof Rzewuscy prowadzący Dom Rodzinny
 5. Katarzyna Graczyk – rodzina zastępcza zawodowa,
 6. Gabriela Świeżawska – emerytowana pracowniczka Żłobka Miejskiego nr 2 w Toruniu;
 7. Aleksandra Ruszczak – Prezeska Fundacji Społeczno-Charytatywnej „Pomoc Rodzinie i Ziemi” Hospicjum „Nadzieja”,
 8. Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej "Inicjatywa i Twórczość"
 9. Klub Sportowy „Niedźwiedzie” Toruń

Do wyróżnionych listy gratulacyjne skierował także prezydent Michał Zaleski. - Gratuluję wyróżnienia przyznanego przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, którego uroczyste obchody zaznaczyliśmy w tym roku w Toruniu z wyjątkową życzliwością, skupioną na wszystkich osobach i instytucjach naszego miasta, które zabiegają o szczęśliwe lata dzieci i zapewnienie im należnej ochrony. Życzę, aby nadana Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka” była prestiżowym znakiem inspiracji dla wszystkich osób, które w kolejnych latach będą o uśmiech, rozwój i pogodne dni toruńskich dzieci – to słowa od prezydent Michał Zaleski do wyróżnionych.

Prezydent Michał Zaleski wręczył także toruńskie odznaczenie Mikołajowi Pawlakowi, Rzecznikowi Praw Dziecka. Otrzymał on Medal Pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika. - To najwyższe wyróżnienie, jakie nadajemy w tym czasie osobom szczególnie zasłużonym dla najważniejszych idei kopernikańskich. Dziś podkreślamy to, że ich częścią jest także ochrona praw dzieci, zapewniana na szczeblu krajowym przez dostojnego gościa Torunia – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Galę w Arenie Toruń zakończył pełen energii i radości koncert zespołu Golec UOrkiestra. W jednym z utworów na scenie pojawił się sam Rzecznik Praw Dziecka, który zagrał na akordeonie.

Fot. Sławomir Kowalski
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.