Gala Mecenasów Toruńskiego Sportu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gala Mecenasów Toruńskiego Sportu

Sport
Data publikacji: 03 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Widok z góry na Salę Wielką Dworu Artusa podczas gali

W Dworze Artusa przedstawiciele 76 toruńskich firm i osoby indywidualnie wspierające sport odebrały w piątkowy wieczór 3 marca 2023 r. tytuły i medale Mecenasów Toruńskiego Sportu za rok 2022.

Tytuły "Mecenasa Toruńskiego Sportu" przyznawane są od 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Torunia. Uroczysta gala, która towarzyszy ich wręczeniu, jest uhonorowaniem firm i osób fizycznych, których wsparcie finansowe i rzeczowe pozwala rozwijać karierę sportową toruńskim zawodnikom, a miastu organizować wiele prestiżowych imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. 

W tym roku uroczystość odbyła się już po raz dziewiąty. Do zaszczytnego miana Mecenasa Toruńskiego Sportu toruńskie kluby sportowe nominowały 76 firm i osób, które indywidualnie wspierają działalność sportową. Są to sponsorzy,  którzy w ubiegłym roku przekazali co najmniej 20 tys. zł na rzecz klubów młodzieżowych lub 50 tys. zł klubów prowadzących rozgrywki na najwyższym poziomie. Spośród wszystkich tegorocznych mecenasów 19 uhonorowanych zostało po raz pierwszy.

- Szefom i pracownikom wyróżnianych dziś firm oraz osobom fizycznym indywidualnie wspierającym toruński sport chcę przekazać serdeczne podziękowania, słowa poważania i wdzięczności za Państwa sportowy mecenatmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Sport daje olbrzymią satysfakcję! Nie tylko z powodu samych sukcesów, medali, pucharów i wyróżnień, ale przede wszystkim sportowej radości zawodniczki, zawodnika, drużyny, zespołu, które przenoszą się później do mecenaski i mecenasa sportu.

Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego oraz Marioli Soczyńskiej, dyrektorki miejskiego Wydziału Sportu Mecenasi Toruńskiego Sportu odebrali specjalne, okolicznościowe medale, zaprojektowane przez Monikę Bojarską. Na ich awersie widnieje herb miasta Torunia oraz piktogramy sportowe, a na rewersie - elementy nawiązujące do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Galę w Dworze Artusa uświetnił występ dwojga wokalistów – stypendystki ministra kultury i miasta Torunia Joanny Czajkowskiej oraz Kacpra Andrzejewskiego, absolwenta bydgoskiej Akademii Muzycznej, frontmana zespołu „21 Gram”, z towarzyszeniem Bartka Staszkiewicza na fortepianie.

Co roku życie sportowe Torunia przynosi wiele wspaniałych wyników i rekordów. W ubiegłym roku oklaskiwaliśmy europejskie, światowe i międzynarodowe, w tym olimpijskie, sukcesy toruńskich łyżwiarzy Natalii Kaliszek-Wąsik i Maksyma Spodyriewa oraz Katarzyny Kurakowej, sukcesy lekkoatlety Adriana Brzezińskiego, hokeisty Wojciecha Rutkowskiego, mistrzyni boksu Anety Rygielskiej, kolarki szosowej Doroty Przęzak, tenisistów stołowych Konrada Kulpy i Tomasza Kotowskiego, karacistki Patrycji Niewiadomskiej czy speedrowerzystów Fryderyki Wojciechowskiej i Jakuba Sawińskiego.

Dzięki nowoczesnym obiektom i wsparciu sponsorskiemu Toruń był w 2022 r. gospodarzem wielu prestiżowych imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym, jak m.in.: Halowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Copernicus Cup Toruń w cyklu IAAF Word Indor Tour, 66. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce, FIM Polish Speedway Grand Prix 2, 2022 FIM Speedway Grand Prix of Poland – Toruń, 39. Toruń  Maraton, XX Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, Gala Bokserska Polsat Boxing Promotion i Gala Bokserska Suzuki Boxing Night, czy 55. Toruński Rajd Samochodowy. Ponadto przyjęliśmy prawa organizatora w 2023 roku 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters w dniach 26 marca - 1 kwietnia 2023.

Z budżetu miasta na sport w ubiegłym roku (m.in. wsparcie klubów, stypendia i nagrody sportowe, inwestycje i remonty obiektów, profilaktykę poprzez aktywność sportową i inne) przenaczyliśmy około 43 mln zł. Wsparcie ze strony sponsorów karier zawodniczych i organizacji imprez to szacunkowo około 20 mln zł.

- Cały ten rozmach toruńskiego życia sportowego to potwierdzenie wartości i jakości miejscowego mecenatu sportowegopodsumował prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wszystkich Mecenasów Toruńskiego Sportu roku 2022 uprzejmie proszę: Zachowajcie na długo szlachetny rys swoich sponsorskich skłonności! Bycie mecenasem w tej sferze życia zawsze będzie budzić Państwa radość i dumę oraz uznanie i wdzięczność nas – mieszkanek i mieszkańców Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski Fotograf

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...