Gala Mecenasów Toruńskiego Sportu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gala Mecenasów Toruńskiego Sportu

Sport
Data publikacji: 03 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Widok z góry na Salę Wielką Dworu Artusa podczas gali

W Dworze Artusa przedstawiciele 76 toruńskich firm i osoby indywidualnie wspierające sport odebrały w piątkowy wieczór 3 marca 2023 r. tytuły i medale Mecenasów Toruńskiego Sportu za rok 2022.

Tytuły "Mecenasa Toruńskiego Sportu" przyznawane są od 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Torunia. Uroczysta gala, która towarzyszy ich wręczeniu, jest uhonorowaniem firm i osób fizycznych, których wsparcie finansowe i rzeczowe pozwala rozwijać karierę sportową toruńskim zawodnikom, a miastu organizować wiele prestiżowych imprez sportowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. 

W tym roku uroczystość odbyła się już po raz dziewiąty. Do zaszczytnego miana Mecenasa Toruńskiego Sportu toruńskie kluby sportowe nominowały 76 firm i osób, które indywidualnie wspierają działalność sportową. Są to sponsorzy,  którzy w ubiegłym roku przekazali co najmniej 20 tys. zł na rzecz klubów młodzieżowych lub 50 tys. zł klubów prowadzących rozgrywki na najwyższym poziomie. Spośród wszystkich tegorocznych mecenasów 19 uhonorowanych zostało po raz pierwszy.

- Szefom i pracownikom wyróżnianych dziś firm oraz osobom fizycznym indywidualnie wspierającym toruński sport chcę przekazać serdeczne podziękowania, słowa poważania i wdzięczności za Państwa sportowy mecenatmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Sport daje olbrzymią satysfakcję! Nie tylko z powodu samych sukcesów, medali, pucharów i wyróżnień, ale przede wszystkim sportowej radości zawodniczki, zawodnika, drużyny, zespołu, które przenoszą się później do mecenaski i mecenasa sportu.

Z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego oraz Marioli Soczyńskiej, dyrektorki miejskiego Wydziału Sportu Mecenasi Toruńskiego Sportu odebrali specjalne, okolicznościowe medale, zaprojektowane przez Monikę Bojarską. Na ich awersie widnieje herb miasta Torunia oraz piktogramy sportowe, a na rewersie - elementy nawiązujące do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Galę w Dworze Artusa uświetnił występ dwojga wokalistów – stypendystki ministra kultury i miasta Torunia Joanny Czajkowskiej oraz Kacpra Andrzejewskiego, absolwenta bydgoskiej Akademii Muzycznej, frontmana zespołu „21 Gram”, z towarzyszeniem Bartka Staszkiewicza na fortepianie.

Co roku życie sportowe Torunia przynosi wiele wspaniałych wyników i rekordów. W ubiegłym roku oklaskiwaliśmy europejskie, światowe i międzynarodowe, w tym olimpijskie, sukcesy toruńskich łyżwiarzy Natalii Kaliszek-Wąsik i Maksyma Spodyriewa oraz Katarzyny Kurakowej, sukcesy lekkoatlety Adriana Brzezińskiego, hokeisty Wojciecha Rutkowskiego, mistrzyni boksu Anety Rygielskiej, kolarki szosowej Doroty Przęzak, tenisistów stołowych Konrada Kulpy i Tomasza Kotowskiego, karacistki Patrycji Niewiadomskiej czy speedrowerzystów Fryderyki Wojciechowskiej i Jakuba Sawińskiego.

Dzięki nowoczesnym obiektom i wsparciu sponsorskiemu Toruń był w 2022 r. gospodarzem wielu prestiżowych imprez sportowych o zasięgu międzynarodowym i krajowym, jak m.in.: Halowy Mityng Lekkoatletyczny Orlen Copernicus Cup Toruń w cyklu IAAF Word Indor Tour, 66. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce, FIM Polish Speedway Grand Prix 2, 2022 FIM Speedway Grand Prix of Poland – Toruń, 39. Toruń  Maraton, XX Festiwal Biegów Świętych Mikołajów, Gala Bokserska Polsat Boxing Promotion i Gala Bokserska Suzuki Boxing Night, czy 55. Toruński Rajd Samochodowy. Ponadto przyjęliśmy prawa organizatora w 2023 roku 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters w dniach 26 marca - 1 kwietnia 2023.

Z budżetu miasta na sport w ubiegłym roku (m.in. wsparcie klubów, stypendia i nagrody sportowe, inwestycje i remonty obiektów, profilaktykę poprzez aktywność sportową i inne) przenaczyliśmy około 43 mln zł. Wsparcie ze strony sponsorów karier zawodniczych i organizacji imprez to szacunkowo około 20 mln zł.

- Cały ten rozmach toruńskiego życia sportowego to potwierdzenie wartości i jakości miejscowego mecenatu sportowegopodsumował prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wszystkich Mecenasów Toruńskiego Sportu roku 2022 uprzejmie proszę: Zachowajcie na długo szlachetny rys swoich sponsorskich skłonności! Bycie mecenasem w tej sferze życia zawsze będzie budzić Państwa radość i dumę oraz uznanie i wdzięczność nas – mieszkanek i mieszkańców Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski Fotograf

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.