Festiwal Wisły 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Wisły 2022

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby trzymają pochodnie na płynącym statku, w tle most

Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r. 

Festiwal Wisły jest festiwalem kulturowym, czerpiącym z tradycji, pokazującym piękno i charakter Królowej Rzek. Nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria - a wszystko pod hasłem “Spotkajmy się na Wiśle!”.  

W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę dla mieszkańców i gości naszego miasta. Pierwszego dnia festiwalowego zostały rozegrane emocjonujące 57. Długodystansowe Regaty, których meta znalazła się na wysokości Przystani Toruń. Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim załogom odbyło się w niedzielę o godz. 18:30. Pamiątkowe puchary i dyplomy uczestnikom zawodów wręczył zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Adam Zakrzewski

Fot. Adam Zakrzewski

Prosto z Przystani Toruń można było udać się na jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, targ tradycyjnych produktów czy poznać dawne rzemiosła i zawody na stoiskach edukacyjnych. Do tego wszystkiego przygotowano oprawę muzyczną – na toruńskiej scenie zagrali: Własny Port, Velesar, Mygrena i Pewnego Razu.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Natalia PrzytarskaFot. Natalia Przytarska

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia była na pewno plaża naprzeciwko Zamku Dybów. Dostać się na nią można było bezpłatnie tradycyjnymi łodziami. Na uczestników imprezy czekały tam liczne atrakcje, spotkania z ciekawymi ludźmi rzeki, zwiedzenie zamku, ognisko flisackie i koncert Jacka Beszczyńskiego.

Ukoronowaniem Festiwalu Wisły są parady, dlatego nie mogło ich zabraknąć na tegorocznej edycji. Godna uwagi była w szczególności ta odbywająca się na zakończenie imprezy, w poniedziałek o godz. 20:30. Zaprezentowane zostały wszystkie festiwalowe łodzie i statki w świetle rac, pochodni i świec dymnych.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Wojtek Szabelski

Fot. Wojtek Szabelski

Szczegółowy program Festiwalu Wisły - kilknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. Adam Zakrzewski - Festiwal Wisły (dzień pierwszy) Fot. Adam Zakrzewski - Wręczenie nagród 57. Długodystansowe Regaty


Fot. Wojtek Szabelski - Festiwal Wisły (dzień drugi)


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: łodzie flisacze na Bulwarze Filadelfijskim
  Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Wręczenie medalu "Thorunium" Annie Broniewicz przez prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • Kultura, Miasto
  Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Miasto
  W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...
 • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu realizuje bezpłatne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Pogoda sprzyja intensywnym pracom drogowym. Obecnie trwa między innymi budowa ulicy Beliny - Prażmowskiego.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 5 maja 2024 r. na boisku X Liceum Ogólnokształcącego.
 • 13 kwietnia o godz. 16.30 na Lodowisku Tor Tor odbędą się pokazy łyżwiarskie na zakończenie sezonu 2023/2024 zawodników MKS AXEL: sekcja par tanecznych i solo dance, sekcja solistów, dzieci z Akademii Łyżwiarskiej oraz sekcji amatorskiej.
 • Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.