Festiwal Wisły 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal Wisły 2022

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby trzymają pochodnie na płynącym statku, w tle most

Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r. 

Festiwal Wisły jest festiwalem kulturowym, czerpiącym z tradycji, pokazującym piękno i charakter Królowej Rzek. Nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria - a wszystko pod hasłem “Spotkajmy się na Wiśle!”.  

W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę dla mieszkańców i gości naszego miasta. Pierwszego dnia festiwalowego zostały rozegrane emocjonujące 57. Długodystansowe Regaty, których meta znalazła się na wysokości Przystani Toruń. Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim załogom odbyło się w niedzielę o godz. 18:30. Pamiątkowe puchary i dyplomy uczestnikom zawodów wręczył zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Adam Zakrzewski

Fot. Adam Zakrzewski

Prosto z Przystani Toruń można było udać się na jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, targ tradycyjnych produktów czy poznać dawne rzemiosła i zawody na stoiskach edukacyjnych. Do tego wszystkiego przygotowano oprawę muzyczną – na toruńskiej scenie zagrali: Własny Port, Velesar, Mygrena i Pewnego Razu.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Natalia PrzytarskaFot. Natalia Przytarska

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia była na pewno plaża naprzeciwko Zamku Dybów. Dostać się na nią można było bezpłatnie tradycyjnymi łodziami. Na uczestników imprezy czekały tam liczne atrakcje, spotkania z ciekawymi ludźmi rzeki, zwiedzenie zamku, ognisko flisackie i koncert Jacka Beszczyńskiego.

Ukoronowaniem Festiwalu Wisły są parady, dlatego nie mogło ich zabraknąć na tegorocznej edycji. Godna uwagi była w szczególności ta odbywająca się na zakończenie imprezy, w poniedziałek o godz. 20:30. Zaprezentowane zostały wszystkie festiwalowe łodzie i statki w świetle rac, pochodni i świec dymnych.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Wojtek Szabelski

Fot. Wojtek Szabelski

Szczegółowy program Festiwalu Wisły - kilknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. Adam Zakrzewski - Festiwal Wisły (dzień pierwszy) Fot. Adam Zakrzewski - Wręczenie nagród 57. Długodystansowe Regaty


Fot. Wojtek Szabelski - Festiwal Wisły (dzień drugi)


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.