Festiwal Wisły 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Festiwal Wisły 2022

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 14 sierpnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu osoby trzymają pochodnie na płynącym statku, w tle most

Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r. 

Festiwal Wisły jest festiwalem kulturowym, czerpiącym z tradycji, pokazującym piękno i charakter Królowej Rzek. Nawiązuje do istoty polskiego sukcesu gospodarczego w Złotym Wieku, gdy Wisła była największym traktem handlowym świata. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria - a wszystko pod hasłem “Spotkajmy się na Wiśle!”.  

W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwą gratkę dla mieszkańców i gości naszego miasta. Pierwszego dnia festiwalowego zostały rozegrane emocjonujące 57. Długodystansowe Regaty, których meta znalazła się na wysokości Przystani Toruń. Oficjalne wręczenie nagród zwycięskim załogom odbyło się w niedzielę o godz. 18:30. Pamiątkowe puchary i dyplomy uczestnikom zawodów wręczył zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Adam Zakrzewski

Fot. Adam Zakrzewski

Prosto z Przystani Toruń można było udać się na jarmark „Nadwiślańskie Smaki”, targ tradycyjnych produktów czy poznać dawne rzemiosła i zawody na stoiskach edukacyjnych. Do tego wszystkiego przygotowano oprawę muzyczną – na toruńskiej scenie zagrali: Własny Port, Velesar, Mygrena i Pewnego Razu.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Natalia PrzytarskaFot. Natalia Przytarska

Kolejnym punktem wartym odwiedzenia była na pewno plaża naprzeciwko Zamku Dybów. Dostać się na nią można było bezpłatnie tradycyjnymi łodziami. Na uczestników imprezy czekały tam liczne atrakcje, spotkania z ciekawymi ludźmi rzeki, zwiedzenie zamku, ognisko flisackie i koncert Jacka Beszczyńskiego.

Ukoronowaniem Festiwalu Wisły są parady, dlatego nie mogło ich zabraknąć na tegorocznej edycji. Godna uwagi była w szczególności ta odbywająca się na zakończenie imprezy, w poniedziałek o godz. 20:30. Zaprezentowane zostały wszystkie festiwalowe łodzie i statki w świetle rac, pochodni i świec dymnych.

Festiwal Wisły 2022, Fot. Wojtek Szabelski

Fot. Wojtek Szabelski

Szczegółowy program Festiwalu Wisły - kilknij tutaj, aby przejść do strony.

Fot. Adam Zakrzewski - Festiwal Wisły (dzień pierwszy) Fot. Adam Zakrzewski - Wręczenie nagród 57. Długodystansowe Regaty


Fot. Wojtek Szabelski - Festiwal Wisły (dzień drugi)


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".