Europejska Noc Muzeów - wieczorne zwiedzanie i maraton podcastów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Europejska Noc Muzeów - wieczorne zwiedzanie i maraton podcastów

Data wydarzenia
-
muzealnicy nagrywają podcast pod chatą w Muzeum Etnograficznym, fot. Adam Zakrzewski
Opis wydarzenia: 

W Europejską Noc Muzeów 2021 Muzeum Etnograficzne działa hybrydowo: zaprasza na wieczorne zwiedzanie ekspozycji (od 18.00 do 21.00) oraz maraton podcastów online (od 21.00).

15 maja zobaczyć będzie można Park Etnograficzny w Toruniu, ekspozycję czasową „Ceramika Jana Limonta”, a także wystawę stałą „Tajemnice codzienności”. Ekspozycje tego dnia otwarte będą od 10.00 do 15:00, a także wieczorem: od 18.00 do 21.00. Podczas zwiedzania należy przestrzegać wszystkich aktualnie obowiązujących ograniczeń i procedur sanitarnych.

Z kolei o 21.00 rozpocznie się maraton podcastów online. W ramówce znajdą się opowieści o śnie i marzeniach sennych, recepty na bezsenność, a także tradycje związane ze snem wiecznym. Usłyszymy opowieści i mini-wykłady muzealników, ludowe pieśni, czytane fragmenty senników, dzienników i prozy, a także unikatowe nagrania dźwiękowe. Pod osłoną nocy wybierzemy się do parków etnograficznych, usłyszymy o tradycjach i zwyczajach, dziełach artystów nieprofesjonalnych, zajrzymy do pogrążonych we śnie zagród olenderskich. Początek od 21.00 na stronie www.etnomuzeum.pl oraz na muzealnym Facebooku i YouTube.

Ramówka:

21.00 – Od oniryczności w sztuce do senników ludowych
Dwie rozmowy. Pierwsza o onirycznych wątkach w sztuce, druga o wpływie snów na życie i potrzebie ich interpretacji, a pomiędzy nimi opowieść o sennikach ludowych. Będzie można usłyszeć również fragmenty zapisów snów pewnej pielęgniarki.
Goście: Aleksandra Jarysz, Piotr Dąbrowski, Justyna Słomska-Nowak, Hanna Łopatyńska
Prowadzenie: Olga Kwiatkowska

22.00 – Miejsca spania oraz przygotowania do snu na wsi
Dwa nocne spacery. Pierwszy to przechadzka po toruńskim Parku Etnograficznym śladami miejsc do spania. Sprawdzimy jak wyglądały proste chłopskie wyrka, rozsuwane łóżka bogatych gospodarzy i miejsca w których spali parobcy. Druga część to wyprawa do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Zajrzymy do sypialni osadników olenderskich żeby dowiedzieć się jak przebiegały przygotowania do snu mennonitów oraz ewangelików.
Goście: Jarosław Pawlikowski, Kinga Turska-Skowronek
Prowadzenie: Joanna Sójka

23.00 – Między bezsennością a zasypianiem „na amen”
Trzy rozmowy-opowieści. Pierwsza dotyczy tego, jakie metody walki z brakiem snu podpowiadały XVIII i XIX-wieczne poradniki. Druga wyjawia dawne wiejskie sposoby radzenia sobie z bezsennością i sprowadzania snu na dzieci. Ostatnia jest opisem tradycyjnych przygotowań do snu wiecznego. Nie zabraknie archiwalnych nagrań i odwołań do źródeł etnograficznych.
Goście: Grażyna Szelągowska, Agnieszka Kostrzewa
Prowadzenie: Marta Domachowska

24.00 – Nocna dźwiękowa przechadzka
Dwa nagrania terenowe. Ilustrują wieczorną audiosferę dwóch różnych miejsc – dzielnicy miasta oraz lasu. Posłuchamy tego, czego nie słychać na pierwszy „rzut ucha”.
Autor nagrań: Kamil Mataczyński


Trailer wydarzenia: https://youtu.be/di89TZHdve0
Więcej informacji: http://etnomuzeum.pl/maraton-podcastow-w-noc-muzeow/

Data: 
15.05.2021 18:00 — 23:45
Miejsce: 
Muzeum Etnograficzne, Wały gen. Sikorskiego 17, online
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.