Edukacja w strefie zamieszkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Edukacja w strefie zamieszkania

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

13 lipca 2018 r. minie rok od wprowadzenia na toruńskiej starówce nowej organizacji ruchu - strefy zamieszkania.

Strefa zamieszkania na toruńskiej starówce  funkcjonuje od roku. Dzięki jej wprowadzeniu udało się uporządkować m.in. parkowanie na terenie Zespołu Staromiejskiego i poprawić bezpieczeństwo pieszych. -W ubiegłym roku również szeroko informowaliśmy użytkowników, przede wszystkim kierowców, jak strefa będzie funkcjonowała i jakie będą zasady parkowania. W naszej ocenie wprowadzenie strefy zamieszkania w miejscu, które jest swoistym „salonem miasta”, uporządkowała problem parkowania i ograniczyła wjazd samochodów. Zmiana ta na początku nie przez wszystkich użytkowników była przyjęta ze zrozumieniem, ale to się zmienia.  Strefa zamieszkania pozwoliła na ograniczenie ruchu przy wielu toruńskich zabytkach. Wprowadzając strefę nadaliśmy priorytet bezpieczeństwu – pieszy jest uprzywilejowany, a kierowcy są zdyscyplinowani i mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscachwyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Pomimo tych pozytywnych aspektów miasto nadal obserwuje, iż część kierowców pozostawiających pojazdy na toruńskie starówce nie stosuje się do zasad obowiązujących w strefie zamieszkania. - Nie chcemy, by Toruń był zaśmiecony samochodami. Wciąż są jednak tacy, którzy nie pamiętają bądź nie chcą stosować się do zasad, które obowiązują w strefie zamieszkania. Apelujemy, aby stosować się jasno wyznaczonych miejsc do parkowania, których obecnie jest 650. Widzimy, że ruch został usystematyzowany pod kątem dostaw – większość przedsiębiorców zna już panujące zasady i godziny, w których dostawy mogą się odbywać. Kurierzy również znają i respektują miejsca i godziny wyznaczone do parkowania. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które nie stosują się do zasad, o których przypominamy przy każdym wjeździe do strefy zamieszkania. Znaki te są znane nam również z osiedli mieszkaniowych – na starówce stosujmy się więc do tych samych zasad, które respektujemy na swoich osiedlach. – zaznacza komendant Straży Miejskiej w Toruniu Mirosław Bartulewicz.

Z uwagi na sezon turystyczny i dużą liczbę kierowców odwiedzających starówkę, miasto stawia na edukację i informację.Rozpoczynamy kolejną kampanię informacyjną dla mieszkańców, ale i turystów, którzy korzystają ze strefy zamieszkania na starówce. Chcemy przede wszystkim edukować – za pomocą ulotek oraz filmu wyjaśniającego zasady korzystania ze strefy. W materiałach przypominamy o zasadach, ale również parkingach w obrębie starówki, z których można korzystać, a których cena jest niższa niż parkowanie w strefie A, która obowiązuje na starówce – informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski.

Ulotki będą rozdawane wśród kierowców przez kontrolerów, będą one dostępne we wszystkich punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Ich dystrybucją wśród toruńskich przedsiębiorców zajmie się Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Będą one dostępne także w kasie MZD przy ul. Wały gen. Sikorskiego 21/23 i w biurach obsługi turystów. Z kolei przygotowany przez MZD film edukacyjny oprócz portali społecznościowych (Drogowy Torun, Mój Toruń) i miejskiego kanału YouTube, zostanie zamieszczony się na stronach miejskich i na stronie Ośrodka Informacji Turystycznej (visitTorun.com). W swoich kanałach informacyjnych wykorzysta go również Toruńska Agenda Kulturalna.   

Dodatkowe informacje:

 • Granice strefy są wyznaczone ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana i Warszawską.
 • W strefie zamieszkania:

-można parkować tylko w miejscach wyznaczonych

-pieszy ma zawsze i w każdym miejscu pierwszeństwo przed pojazdami kołowymi

-nie trzeba wyznaczać przejść dla pieszych

-obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h

Obecnie na terenie strefy zamieszkania jest 650 miejsc ogólnodostępnych do parkowania, z czego 79 przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.

realizacja: TV Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.