Edukacja w strefie zamieszkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Edukacja w strefie zamieszkania

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

13 lipca 2018 r. minie rok od wprowadzenia na toruńskiej starówce nowej organizacji ruchu - strefy zamieszkania.

Strefa zamieszkania na toruńskiej starówce  funkcjonuje od roku. Dzięki jej wprowadzeniu udało się uporządkować m.in. parkowanie na terenie Zespołu Staromiejskiego i poprawić bezpieczeństwo pieszych. -W ubiegłym roku również szeroko informowaliśmy użytkowników, przede wszystkim kierowców, jak strefa będzie funkcjonowała i jakie będą zasady parkowania. W naszej ocenie wprowadzenie strefy zamieszkania w miejscu, które jest swoistym „salonem miasta”, uporządkowała problem parkowania i ograniczyła wjazd samochodów. Zmiana ta na początku nie przez wszystkich użytkowników była przyjęta ze zrozumieniem, ale to się zmienia.  Strefa zamieszkania pozwoliła na ograniczenie ruchu przy wielu toruńskich zabytkach. Wprowadzając strefę nadaliśmy priorytet bezpieczeństwu – pieszy jest uprzywilejowany, a kierowcy są zdyscyplinowani i mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscachwyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Pomimo tych pozytywnych aspektów miasto nadal obserwuje, iż część kierowców pozostawiających pojazdy na toruńskie starówce nie stosuje się do zasad obowiązujących w strefie zamieszkania. - Nie chcemy, by Toruń był zaśmiecony samochodami. Wciąż są jednak tacy, którzy nie pamiętają bądź nie chcą stosować się do zasad, które obowiązują w strefie zamieszkania. Apelujemy, aby stosować się jasno wyznaczonych miejsc do parkowania, których obecnie jest 650. Widzimy, że ruch został usystematyzowany pod kątem dostaw – większość przedsiębiorców zna już panujące zasady i godziny, w których dostawy mogą się odbywać. Kurierzy również znają i respektują miejsca i godziny wyznaczone do parkowania. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które nie stosują się do zasad, o których przypominamy przy każdym wjeździe do strefy zamieszkania. Znaki te są znane nam również z osiedli mieszkaniowych – na starówce stosujmy się więc do tych samych zasad, które respektujemy na swoich osiedlach. – zaznacza komendant Straży Miejskiej w Toruniu Mirosław Bartulewicz.

Z uwagi na sezon turystyczny i dużą liczbę kierowców odwiedzających starówkę, miasto stawia na edukację i informację.Rozpoczynamy kolejną kampanię informacyjną dla mieszkańców, ale i turystów, którzy korzystają ze strefy zamieszkania na starówce. Chcemy przede wszystkim edukować – za pomocą ulotek oraz filmu wyjaśniającego zasady korzystania ze strefy. W materiałach przypominamy o zasadach, ale również parkingach w obrębie starówki, z których można korzystać, a których cena jest niższa niż parkowanie w strefie A, która obowiązuje na starówce – informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski.

Ulotki będą rozdawane wśród kierowców przez kontrolerów, będą one dostępne we wszystkich punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Ich dystrybucją wśród toruńskich przedsiębiorców zajmie się Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Będą one dostępne także w kasie MZD przy ul. Wały gen. Sikorskiego 21/23 i w biurach obsługi turystów. Z kolei przygotowany przez MZD film edukacyjny oprócz portali społecznościowych (Drogowy Torun, Mój Toruń) i miejskiego kanału YouTube, zostanie zamieszczony się na stronach miejskich i na stronie Ośrodka Informacji Turystycznej (visitTorun.com). W swoich kanałach informacyjnych wykorzysta go również Toruńska Agenda Kulturalna.   

Dodatkowe informacje:

  • Granice strefy są wyznaczone ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana i Warszawską.
  • W strefie zamieszkania:

-można parkować tylko w miejscach wyznaczonych

-pieszy ma zawsze i w każdym miejscu pierwszeństwo przed pojazdami kołowymi

-nie trzeba wyznaczać przejść dla pieszych

-obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h

Obecnie na terenie strefy zamieszkania jest 650 miejsc ogólnodostępnych do parkowania, z czego 79 przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.

realizacja: TV Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
    Eko, Miasto
    Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
  • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
    Miasto
    Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
  • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
    Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
    Miasto
    Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Działki na Jarze sprzedane
    Biznes, Miasto
    Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
  • Miasto, Sport
    Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
  • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
  • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
  • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
  • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
  • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
  • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
  • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".