Edukacja w strefie zamieszkania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Edukacja w strefie zamieszkania

Drogi, Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2018
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

13 lipca 2018 r. minie rok od wprowadzenia na toruńskiej starówce nowej organizacji ruchu - strefy zamieszkania.

Strefa zamieszkania na toruńskiej starówce  funkcjonuje od roku. Dzięki jej wprowadzeniu udało się uporządkować m.in. parkowanie na terenie Zespołu Staromiejskiego i poprawić bezpieczeństwo pieszych. -W ubiegłym roku również szeroko informowaliśmy użytkowników, przede wszystkim kierowców, jak strefa będzie funkcjonowała i jakie będą zasady parkowania. W naszej ocenie wprowadzenie strefy zamieszkania w miejscu, które jest swoistym „salonem miasta”, uporządkowała problem parkowania i ograniczyła wjazd samochodów. Zmiana ta na początku nie przez wszystkich użytkowników była przyjęta ze zrozumieniem, ale to się zmienia.  Strefa zamieszkania pozwoliła na ograniczenie ruchu przy wielu toruńskich zabytkach. Wprowadzając strefę nadaliśmy priorytet bezpieczeństwu – pieszy jest uprzywilejowany, a kierowcy są zdyscyplinowani i mogą parkować tylko w wyznaczonych miejscachwyjaśnia zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Pomimo tych pozytywnych aspektów miasto nadal obserwuje, iż część kierowców pozostawiających pojazdy na toruńskie starówce nie stosuje się do zasad obowiązujących w strefie zamieszkania. - Nie chcemy, by Toruń był zaśmiecony samochodami. Wciąż są jednak tacy, którzy nie pamiętają bądź nie chcą stosować się do zasad, które obowiązują w strefie zamieszkania. Apelujemy, aby stosować się jasno wyznaczonych miejsc do parkowania, których obecnie jest 650. Widzimy, że ruch został usystematyzowany pod kątem dostaw – większość przedsiębiorców zna już panujące zasady i godziny, w których dostawy mogą się odbywać. Kurierzy również znają i respektują miejsca i godziny wyznaczone do parkowania. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które nie stosują się do zasad, o których przypominamy przy każdym wjeździe do strefy zamieszkania. Znaki te są znane nam również z osiedli mieszkaniowych – na starówce stosujmy się więc do tych samych zasad, które respektujemy na swoich osiedlach. – zaznacza komendant Straży Miejskiej w Toruniu Mirosław Bartulewicz.

Z uwagi na sezon turystyczny i dużą liczbę kierowców odwiedzających starówkę, miasto stawia na edukację i informację.Rozpoczynamy kolejną kampanię informacyjną dla mieszkańców, ale i turystów, którzy korzystają ze strefy zamieszkania na starówce. Chcemy przede wszystkim edukować – za pomocą ulotek oraz filmu wyjaśniającego zasady korzystania ze strefy. W materiałach przypominamy o zasadach, ale również parkingach w obrębie starówki, z których można korzystać, a których cena jest niższa niż parkowanie w strefie A, która obowiązuje na starówce – informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski.

Ulotki będą rozdawane wśród kierowców przez kontrolerów, będą one dostępne we wszystkich punktach informacyjnych Urzędu Miasta. Ich dystrybucją wśród toruńskich przedsiębiorców zajmie się Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Będą one dostępne także w kasie MZD przy ul. Wały gen. Sikorskiego 21/23 i w biurach obsługi turystów. Z kolei przygotowany przez MZD film edukacyjny oprócz portali społecznościowych (Drogowy Torun, Mój Toruń) i miejskiego kanału YouTube, zostanie zamieszczony się na stronach miejskich i na stronie Ośrodka Informacji Turystycznej (visitTorun.com). W swoich kanałach informacyjnych wykorzysta go również Toruńska Agenda Kulturalna.   

Dodatkowe informacje:

 • Granice strefy są wyznaczone ulicami: Bulwar Filadelfijski, al. św. Jana Pawła II, Wały gen. Sikorskiego, Szumana i Warszawską.
 • W strefie zamieszkania:

-można parkować tylko w miejscach wyznaczonych

-pieszy ma zawsze i w każdym miejscu pierwszeństwo przed pojazdami kołowymi

-nie trzeba wyznaczać przejść dla pieszych

-obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h

Obecnie na terenie strefy zamieszkania jest 650 miejsc ogólnodostępnych do parkowania, z czego 79 przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych.

realizacja: TV Toruń

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Napis Klub Zdrowego Seniora. Dwie pary seniorów. Fioletowe tło.
  Miasto
  Stowarzyszenie LGD "Dla Miasta Torunia" rozpoczyna realizację projektu pt. "Klub zdrowego seniora!" - w ramach zadania publicznego związanego z działalnością na rzecz osób w wieku emerytalnym.
 • Grafika informująca o akcji Skrzynka Dobrych Słów
  Miasto, MZK
  Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.