Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego 2021

Miasto
Data publikacji: 27 września 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu na pierwszym planie biało-czerwone flagi, pomiędzy nimi widać żołnierzy pełniących wartę przy obelisku

Przy obelisku na pl. Św. Katarzyny w dniu 27 września 2021 roku uczczono Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.

Uroczystość patriotyczna odbyła się pod obeliskiem poświęconym komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, który znajduje się przy kościele garnizonowym na pl. Św. Katarzyny. Zebranych – toruńskich kombatantów, przedstawicieli jednostek samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież - powitał prezydent Michał Zaleski. – Trzeba pamiętać o ludziach, którzy potrafią powiedzieć „nie”, kiedy coś złego grozi im samym oraz ich krajowi. Tak było w 1939 roku, kiedy już 27 września, mówiąc stanowcze „nie” okupantom, utworzone zostało Polskie Państwo Podziemne. Do 1945 jego siły zbrojne były aktywne, cały czas w walce, potwierdzając w ten sposób, że Polki i Polacy chcą wolności mówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent zwrócił szczególną uwagę na obecność przy obelisku młodzieży, dzięki której pamięć o bohaterach tamtych czasów będzie trwać. - W pewnym momencie szkolnej edukacji sięgną oni po lekturę pt. „Kamienie na szaniec” i być może przyjdą wtedy również pod ten toruński obelisk. Dla nas i dla nich on zawsze pozostanie autentycznym, toruńskim i pomorskim kamieniem rzuconym na szaniec polskiej niepodległości – mówił prezydent.

Ustanowiony przez Sejm RP w 1998 r. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego upamiętnia powołanie 27 września 1939 r. w okupowanej Warszawie organizacji konspiracyjnej - Służby Zwycięstwu Polski.

- Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na tym, że było to jedyne tak zorganizowane państwo w Europie podczas okupacji. Miało polskie sądownictwo i szkolnictwo – wszystko działające w konspiracji, a przede wszystkim stworzona została Armia Krajowa - jedyna taka armia w Europie. Warto o tym mówić i to upamiętniać powiedziała Dorota Zawacka-Wakarecy, prezes Fundacji gen. Elżbiety Zawackiej. - Toruń jest jednym z niewielu miast, które od kilkunastu lat, za przyczyną gen. Elżbiety Zawackiej organizuje te uroczystości. Pierwsze odbywały się przy kamieniu poświęconym Armii Krajowej na pl. Rapackiego, a od 2008 roku, kiedy został odsłonięty pomnik Okręgu Pomorskiego ZWZ–AK, spotykamy się na pl. Św. Katarzyny.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.