Dzieciom Szmalcówki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzieciom Szmalcówki

Kultura
Data publikacji: 08 grudnia 2009
Autor: admin_vobacom

8 tablic przy pomniku Dzieciom Polskim - Ofiarom Faszyzmu stanąło staraniem miasta na Cmentarzu Komunalnym nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej przy ul. Grudziądzkiej 139/141. Upamiętniają one ponad 300 dzieci, które zginęły lub zmarły w pobliskim obozie "Szmalcówka".

Szacuje się, że w przesiedleńczym obozie na terenie dawnej fabryki smalcu zginęło w czasie wojny około 700 osób, z tego w dokumentach potwierdzono 515 nazwisk. Aż  60 proc. tej liczby stanowią dzieci poniżej 18. roku życia. Ten fakt został szczególnie podkreślony na 8 granitowych tablicach, które stanęły obok pomnika Dzieciom Polskim - Ofiarom Faszyzmu. Po obu stronach alejki prowadzącej do pomnika stoją małe nagrobki, a w nich budzące wzruszenie dowody pamięci o zmarłych dzieciach: pluszowe misie, kwiatki, zabawki.

- Na tablicach obok nazwisk przeszło 300 dzieci nie ma dat urodzenia i śmierci, ale właśnie wiek: kilka miesięcy, dwa, trzy, pięć lat. To najbardziej wymownie oddaje tragedię czasów, w których całe, wielopokoleniowe rodziny trafiały do "Szmalcówki" - wyjaśnia Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UM.

 

8 granitowych tablic wykonał na zlecenie Wydziału Środowiska i Zieleni Zakład Kamieniarski Witolda Feiczaka. Koszt to 46.116 zł.

 
Z kart historii

Centralny Obóz Przesiedleńczy w Toruniu (Umwandererzentrallager Thorn) i obóz pracy wychowawczej w Toruniu (Arbeitserzienhungslager) - tzw. "Szmalcówka" przy ul. Grudziądzkiej nr 124/126 oraz filia przy ul. Bażyńskich nr 38/44, powstały jesienią 1940 r. jako element niemieckiej polityki przesiedleńczej. Jej celem było wysiedlanie Polaków z okupowanych terytoriów i wprowadzanie w ich miejsce obywateli niemieckich.

W połowie października 1940 r. Centrala Przesiedleńcza w Gdańsku wydała rozporządzenie dotyczące obozu zbiorczego i już wówczas rozpoczęły się prace przygotowawcze w Toruniu . 15 listopada 1940 r. powstały instrukcje dotyczące organizacji i wskazówek do pracy w obozie.  Toruński obiekt okupacyjne władze niemieckie zorganizowały na terenie przedwojennej (założonej w 1930 r.) fabryki smalcu i rafinerii olejów jadalnych "Standard" przy ul. Grudziądzkiej nr 124/126. Fabryka ta popularnie była nazywana "Szmalcówką" i to określenie stosowała później ludność polska na określenie tego obozu. Miejsce jego lokalizacji stanowiły wówczas peryferie miasta, a do obozu dochodziła linia kolejowa biegnąca wzdłuż ulicy Pod Dębową Górą.

Przez obóz przesiedleńczy w Toruniu przeszło od 10 tys. do 12 tys. Polaków. Jednorazowo liczba uwięzionych sięgała maksymalnie ponad 3,4 tys. osób. Do czasu zamknięcia granicy z Generalnym Gubernatorstwem dla dalszych przesiedleń, co formalnie nastąpiło 15 marca 1941 r., "Szmalcówka" była obozem przejściowym, w którym uwięzieni przebywali tylko okresowo, do czasu sformowania kolejnego transportu, z reguły liczącego około 800 osób. Od marca 1941 roku toruński obóz stał się obozem stałym, nastawionym na wykorzystanie uwięzionych do przymusowej pracy. Według szacunkowych obliczeń, w okresie od końca 1940 r. do pierwszej połowy 1941 r. przez obóz wysiedlono około 6500 osób.

Jedną z charakterystycznych cech "Szmalcówki", upodobniających ją do niemieckich obozów koncentracyjnych były bardzo trudne warunki zakwaterowania, sanitarne i żywieniowe. Znalazło to zresztą potwierdzenie w relacjach niektórych więźniów, którzy wcześniej byli także w Stutthofie. Hale fabryki zostały tylko prowizorycznie przystosowane do zamieszkania. Za posłanie dla większości więźniów służyła słoma rozrzucona na cementowych posadzkach czterech hal, mieszczących po ok. 300-400 więźniów każda. Z reguły słomy było zdecydowanie za mało. Bardzo szybko była ona wilgotna, śmierdząca i pełna insektów. Tylko jedno z fabrycznych pomieszczeń wyposażono w prycze, ale i w tej hali część osób musiała spać na podłodze. Latem w halach panował zaduch i upał, a zimą wilgoć, a wręcz pojawiał się lód na ścianach. Ogromnym problemem, pogłębiającym trudności sanitarne, była ciasnota. W niektórych okresach liczba uwięzionych sięgała nawet do blisko 3 osób na 1 metr kw. Generalnie wszystkich uwięzionych, bez względu na płeć przetrzymywano razem. Dopiero pod koniec 1942 r. wydzielono jedną halę dla dzieci do lat 12, które nie miały rodziców w obozie.

W obozie nie było też prawdziwych urządzeń sanitarnych dla więźniów. Długie drewniane koryto pełniło funkcję umywalni. Bardzo trudnym problemem było załatwianie potrzeb fizjologicznych. Nocami hale były zamykane i więźniowie musieli korzystać ze stojących w środku "kibli", które bardzo szybko były pełne i powodowały ogromny, przykry zaduch. Spanie utrudniał też płacz dzieci . W obozie był tylko jeden lekarz, co w związku z fatalnymi warunkami bytowymi, dużą liczbą osób starszych i dzieci było niewystarczające.

Ustalona lista imienna Polaków zmarłych w "Szmalcówce", w tym w jej filii przy ul. Bażyńskich wynosi 515 osób, wśród których 60% procent stanowiły dzieci. Przykładowo spośród 156 Polaków zmarłych z filii "Szmalcówki" przy ul. Bażyńskich było aż 69 dzieci do 15 lat , a 43 ofiary nie miały jeszcze 5 lat. Szacunkowe dane określają łączną liczbę zmarłych w "Szmalcówce" na około 700 osób, z czego dzieci, które w momencie śmierci nie ukończyły 18 lat, było 311 osób na 515 wszystkich ustalonych imiennie zmarłych.

Oprac. historyczne: Józef Czerwiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.