Dzień Nauki Polskiej 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dzień Nauki Polskiej 2023

Miasto
Data publikacji: 19 lutego 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: grupa laureatów nagród z okazji Dnia Nauki Polskiej

W CKK Jordanki odbyła się gala z okazji czwartej edycji Dnia Nauki Polskiej, wpisująca się w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Ustawa o ustanowieniu tego święta została podpisana przez Prezydenta RP 3 lutego 2020 roku. Jej projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Nieprzypadkowo Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy, znanego z interdyscyplinarnego zainteresowania nauką. Celem tego święta jest wyrażenie uznania dla dokonań rodzimych naukowców.

- Dzień Nauki Polskiej to jest dzień, w którym gratulujemy i dziękujemy wszystkim naszym naukowcom bez wyjątku, z każdej polskiej uczelni, uniwersytetu, instytutu badawczo-naukowego. Gratulujemy osiągnięć, odkrywania prawdy każdego roku, rozwoju naszego kraju. Bez polskich naukowców nie byłoby rozwoju państwa polskiegomówił Przemysław Czarnek, minister Edukacji i Nauki podczas święta obchodzonego w CKK Jordanki 19 lutego 2023 r..

Za rok 2022 złożono 122 wnioski o przyznanie nagród, 105 wniosków skierowanych do oceny merytorycznej trzynastoosobowego zespołu pod kierunkiem prof. Pawła Gądka. W efekcie przyznano 66 nagród – zarówno na wniosek, jak i z inicjatywy własnej.

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: naukowej, wdrożeniowej, dydaktycznej, organizacji nauki, a także za całokształt dorobku naukowego.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".