Dworzec Toruń Główny zaprasza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dworzec Toruń Główny zaprasza

Biznes, Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budynek dworca Toruń Główny

Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.

Dziennie na dworzec Toruń Główny przyjeżdża 150 pociągów osobowych, tj. 54 tys. rocznie i w skali roku przewija się tam 1,5 mln osób. Jednak dworzec ma szerszą ofertę, zarówno dla podróżnych, jak i mieszkańców czy przedsiębiorców.

Tuż za gmachem głównym dworca mieści się hostel, w budynku dawnej poczty, gdzie w czasie remontu funkcjonował dworzec tymczasowy. - Budynek jest atrakcyjny i odnowiony, a wnętrza bardzo nowoczesne. Hostel może pomieścić 60 osób, które znajdą nocleg w komfortowych pokojach dwu czy wieloosobowych, w zależności od potrzeb. Jeśli turyści przyjadą pociągiem, to nie znajdą lepszego miejsca – opowiada Adam Olender, zarządca Dworca Toruń Główny. - Ceny za noc oscylowały tu ostatnio w granicach 30-40 zł, a nasz hostel był jednym z najlepiej ocenianych na Trivago obiektem noclegowym w Toruniu. Opinie sięgały prawie 9 pkt i opisywany był jako znakomity – dodaje Adam Olender. Jak wspomina, hostel odegrał istotną rolę po wybuchu wojny w Ukrainie, ponieważ tam znajdowali schronienie uchodźcy. Z raportu wynika, że tylko w 2022 roku przez dworzec przewinęło się około 10 tys. imigrantów.

Aktualnie poszukiwany jest najemca hostelu – oferty można przesyłać do 29 września 2023 r.

>>> Szczegóły dot. przetargów, możliwości najmu i organizacji spotkań

Dworzec Toruń Główny już dawno przestał być tylko zwykłym dworcem – Robimy wszytko, na miarę możliwości finansowych, by był godną wizytówką miasta tłumaczy Filip Suchodół, specjalista w dziale Dworzec Kolejowy - Stawiamy na najnowsze technologie i wprowadzamy urządzenia ułatwiające podróżowanie, tak jak w innych krajach europejskich. Ostatnio wstawiliśmy w głównym holu nowoczesną drukarkę, umożliwiająca druk biletów przez telefon, ale na razie spotyka się z zainteresowaniem tylko zagranicznych gości. Zarządcy dworca prowadzą także różne akcje włączające mieszkańców, np. aby przynosili kwiaty, jeśli mają ich za dużo. Prośba spotkała się z szerokim odzewem, na dworcowym holu można zobaczyć piękne kwiaty. Natomiast po akcji zbierania książek do publicznego regału, który szybko i okazale pękał w szwach od nadmiaru woluminów, wszystkie błyskawicznie znalazły swojego czytelnika. Zarządcy chcą, by kwitło tu życie kulturalne, organizują wystawy, występy chórów, a nawet pokazy tańca.

W dworcowych pomieszczeniach funkcjonuje także Kolejowa Izba Tradycji - minimuzeum, które można zwiedzać zupełnie za darmo. To gratka nie tylko dla amatorów kolei, ale i całych rodzin. Dzieci mogą zobaczyć, jakie bilety kupowali ich rodzice, „przejechać się” starą I klasą, a nawet poprowadzić pociąg. Najważniejsze, że wszystkiego mogą dotknąć.

Lista dworcowych propozycji jest o wiele dłuższa – Jeśli pojawią się nowi najemcy, to wraz z nimi nowa oferta dla podróżnych i mieszkańców – mówi Adam Olender. - Dysponujemy powierzchniami biurowymi, idealnymi dla małych firm, startupów czy freelancerów. Dostępne są naprawdę za niewielkie pieniądze. Można u nas zorganizować spotkania biznesowe, wykłady czy spotkania dla mieszkańców, którzy do dyspozycji mają nowoczesną i dobrze wyposażoną salę konferencyjną z zapleczem. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy.

Fot. Dworzec Toruń Główny

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.