Dworzec Główny na nowo | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dworzec Główny na nowo

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 09 listopada 2015
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Przyjazny dla podróżnego, nowoczesny i funkcjonalny – tak wygląda Dworzec Toruń Główny po rewitalizacji. W czwartek, 12 listopada 2015 r. oficjalne otwarcie.

Po rewitalizacji Dworzec Toruń Główny nabrał nowego, przyjaznego podróżnym oblicza. Odnowiono budynki i perony. Powstały azyle dla pasażerów, windy i hostel. Na podróżnych czekają też nowe poczekalnie i toalety oraz parking.

Inwestycję zrealizowało miasto, które w styczniu 2014 r. przejęło obiekt od kolei. Już w lutym 2014 r. roku ruszyły prace.

Już od wejścia na dworcowy hall widać duże zmiany. Kasy zostały  przesunięte w stronę byłej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej dawnych pomieszczeń restauracji. Dzięki temu powstało miejsce pod funkcje komercyjne. Na podłodze położono historyzującą posadzkę z płytek gresowych, a u góry podwieszane sufity. Ściany ozdobiono stylizowaną boazerią, a wyżej pomalowano jasnymi, ciepłymi kolorami.

Do hallu wiedzie przejście podziemne, które zostało poszerzone i przedłużone do ul. Podgórskiej. Jest to tunel komunikacji pieszej pomiędzy ulicą Podgórską i Kujawską, połączony z budynkiem głównym dworca i peronami. Z przejścia do hallu dworca prowadzą ruchome schody i winda . Na peron I i IV oraz od ul. Podgórskiej i Kujawskiej można się dostać windą, a  na ul. Kujawską ruchomymi schodami. Do ogromne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych lub z ciężkim bagażem.

Długość przejścia wynosi  ponad 100 metrów, a szerokość 5,5 metra. Konstrukcja przejścia jest żelbetowa, monolityczna, szczelna na wody gruntowe. Przejście podziemne dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano w nim posadzkowy system dotykowy dla niewidomych i niedowidzących.

Dawną okładzinę tunelu zachowano na niewielkiej powierzchni w ścianie szczytowej południowej jako świadka historii dworca. Wyjścia z tunelu nawiązują do istniejących schodów w okładzinie kamiennej z granitowych bloków. Okładzinę posadzki wykonano z płyt kamiennych granitowych promieniowanych, a sufity wykończono metalowymi panelami.

Aby ułatwić pasażerom dotarcie do dworca, zmodernizowano pętlę autobusową. Są na niej zadaszenia dla podróżnych wysiadających i wsiadających w postaci stalowych wiat z pokryciem  szklanym. Jest także zadaszony parking na 90 rowerów. Przed wejściem do tunelu powstał plac, na którym stoi podświetlony, zabytkowy  parowóz oraz ławki.

Tuż obok znajduje się parking na 110 miejsc, z czego 29 jest strzeżonych. Ponadto podpisano umowę na realizację kolejnych 61 miejsc parkingowych. Wszystkie wykonane są z kostki betonowej uszlachetnionej. Na dojeździe do dworca od ul. Dybowskiej powstało 14 miejsc parkingowych o nawierzchni z kostki granitowej rzędowej. Całość jest oświetlona.

Rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu BiT-City wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego nad realizacją wykonywanych robót budowlanych", który jest finansowany z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane wykonała firma Fijałkowski z Torunia. Koszt robót wynosi łącznie ponad 47 mln zł, z czego 59 proc. to środki unijne.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.