Dwieście osób pracuje na budowie hali | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dwieście osób pracuje na budowie hali

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 08 lipca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Budują drogi i parkingi, tynkują, kładą kanalizację – na budowie hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu ruch. Pracuje tu obecnie około 200 robotników. A będzie więcej.

Prace prowadzone są wielotorowo. W budynku pracownicy firmy Alstal kładą instalacje elektryczne, centralnego ogrzewania, wentylacyjne i przeciwpożarowe. Trwa też tynkowanie pomieszczeń, m.in. małej sali treningowej, a niedługo tynki będą kładzione na głównej arenie. W podziemiach robotnicy zakładają izolację przeciw wilgoci i wylewają posadzki.

Efekty widać tez na zewnątrz budynku, gdzie jest montowana szklana fasada. Przed budynkiem trwają prace przy kanalizacji wodociągowej, sanitarnej i deszczowej, powstają parkingi i drogi dojazdowe. Od strony jednostki wojskowej rośnie mur oporowy i ogrodzenie.   

Na letnie miesiące zaplanowano prace na dachu, gdzie zostanie pomalowana jego stalowa konstrukcja, położona instalacja elektryczna i zamontowany sufit. Inna ekipa będzie sukcesywnie wylewać posadzki i stawiać ścianki działowe. W czasie prac wykończeniowych na budowie będzie pracować nawet 500 osób.

Hala sportowo-widowiskowa będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu sportowego MOSiR. Można w niej będzie organizować  zawody sportowe - mecze gier zespołowych, imprezy lekkoatletyczne - oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. Obiekt będzie stanowił doskonałą bazą treningową dla związków sportowych oraz rodzimych klubów sportowych. Trybuny stałe pomieszczą 5192 widzów, po zastosowaniu trybun rozsuwanych ta ilość wzrośnie do  6248 miejsc. Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

 Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:

 • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m
 • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m
 • rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
 • rzutnię do pchnięcia kulą

Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej.  W hali przewidziano ponad 100 stanowisk komentatorskich dla mediów, nie zabraknie też loży dla VIP-ów.

W części hotelowej na dwóch poziomach znajdzie się łącznie 28 pokoi  z łazienkami, można w nich zakwaterować 56 osób - np. sportowców biorących udział w zawodach. W obiekcie znajdą się restauracje i bary, kręgielnia i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezyterapii) - dostępne dla wszystkich mieszkańców. Część pomieszczeń przewidzianych na cele komercyjne wykonawca odda w stanie developerskim, tak by przyszli najemcy mogli je urządzić zgodnie z własnymi potrzebami.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Miasto, Sport
  17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.