Dwieście osób pracuje na budowie hali | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dwieście osób pracuje na budowie hali

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 08 lipca 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Budują drogi i parkingi, tynkują, kładą kanalizację – na budowie hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema w Toruniu ruch. Pracuje tu obecnie około 200 robotników. A będzie więcej.

Prace prowadzone są wielotorowo. W budynku pracownicy firmy Alstal kładą instalacje elektryczne, centralnego ogrzewania, wentylacyjne i przeciwpożarowe. Trwa też tynkowanie pomieszczeń, m.in. małej sali treningowej, a niedługo tynki będą kładzione na głównej arenie. W podziemiach robotnicy zakładają izolację przeciw wilgoci i wylewają posadzki.

Efekty widać tez na zewnątrz budynku, gdzie jest montowana szklana fasada. Przed budynkiem trwają prace przy kanalizacji wodociągowej, sanitarnej i deszczowej, powstają parkingi i drogi dojazdowe. Od strony jednostki wojskowej rośnie mur oporowy i ogrodzenie.   

Na letnie miesiące zaplanowano prace na dachu, gdzie zostanie pomalowana jego stalowa konstrukcja, położona instalacja elektryczna i zamontowany sufit. Inna ekipa będzie sukcesywnie wylewać posadzki i stawiać ścianki działowe. W czasie prac wykończeniowych na budowie będzie pracować nawet 500 osób.

Hala sportowo-widowiskowa będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu sportowego MOSiR. Można w niej będzie organizować  zawody sportowe - mecze gier zespołowych, imprezy lekkoatletyczne - oraz różnego rodzaju imprezy kulturalne. Obiekt będzie stanowił doskonałą bazą treningową dla związków sportowych oraz rodzimych klubów sportowych. Trybuny stałe pomieszczą 5192 widzów, po zastosowaniu trybun rozsuwanych ta ilość wzrośnie do  6248 miejsc. Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

 Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:

 • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m
 • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m
 • rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
 • rzutnię do pchnięcia kulą

Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej.  W hali przewidziano ponad 100 stanowisk komentatorskich dla mediów, nie zabraknie też loży dla VIP-ów.

W części hotelowej na dwóch poziomach znajdzie się łącznie 28 pokoi  z łazienkami, można w nich zakwaterować 56 osób - np. sportowców biorących udział w zawodach. W obiekcie znajdą się restauracje i bary, kręgielnia i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezyterapii) - dostępne dla wszystkich mieszkańców. Część pomieszczeń przewidzianych na cele komercyjne wykonawca odda w stanie developerskim, tak by przyszli najemcy mogli je urządzić zgodnie z własnymi potrzebami.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.