Dotacja na wymianę ogrzewania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dotacja na wymianę ogrzewania

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 lipca 2022
Autor: Filip Tomasik
Zdjęcie: dymiący komin

Mieszkańcy Torunia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne. 

Najskuteczniejszym sposobem poprawy jakości powietrza na terenie Torunia są działania związane z likwidacją starych pieców węglowych.

Od 2018 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta Torunia nr 814/18 (zmieniona uchwałą RMT nr 400/20 z dn. 18 czerwca 2020 r. oraz 785/22 z dn. 27 stycznia 2022 r.) w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń.

Obecnie torunianie mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne, np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. 

Wnioski o dotację należy składać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12.

Pobierz wniosek 

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

Wysokość dotacji:

Co trzeba zrobić aby otrzymać gminne dofinansowanie?

PRZED rozpoczęciem inwestycji należy złożyć wniosek o dofinansowanie do Wydziału Środowiska i Ekologii UMT:

  • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie I wizji lokalnej
    • Podpisać umowę o dofinansowanie
    • Dokonać wymiany ogrzewania we własnym zakresie finansowym i rzeczowym
    • Dostarczyć do urzędu dokumenty niezbędne do rozliczenia umowy
    • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie II wizji lokalnej

Ważne !

W dniu 24 czerwca 2019 roku Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla naszego województwa, która wprowadza ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw,  w dniu 30 sierpnia 2021 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę zmieniającą.

Najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej to:

  • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
  • obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
  • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
  • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
  • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028
  • wymiana kotłów 5 klasy i ekoprojektowych oddanych do eksploatacji przed 1 stycznia 2022 r. (jeżeli jest dostęp do sieci gazowej lub ciepłowniczej)

Więcej informacji:

Treść uchwały antysmogowej:

http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2019/3743/

http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2021/4347/

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w Wydziale Środowiska i Ekologii Prezydent Miasta Torunia od 18.05.2021 r. działa punkt konsultacyjno-informacyjnego do obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W punkcie mieszkańcy Torunia mogą skorzystać z pomocy pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii w procesie składania wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” oraz uzyskać  niezbędne informacje na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie czy rozliczania przyznanych dotacji. Punkt czynny w siedzibie Wydziału Środowiska i Ekologii ul. Wały gen. Sikorskiego 12 w godzinach pracy Urzędu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.