Dotacja na wymianę ogrzewania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Dotacja na wymianę ogrzewania

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 lipca 2022
Autor: Filip Tomasik
Zdjęcie: dymiący komin

Mieszkańcy Torunia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne. 

Najskuteczniejszym sposobem poprawy jakości powietrza na terenie Torunia są działania związane z likwidacją starych pieców węglowych.

Od 2018 roku obowiązuje uchwała Rady Miasta Torunia nr 814/18 (zmieniona uchwałą RMT nr 400/20 z dn. 18 czerwca 2020 r. oraz 785/22 z dn. 27 stycznia 2022 r.) w sprawie określenia zasad udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza, realizowanych na terenie Gminy Miasta Toruń.

Obecnie torunianie mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bezemisyjne, np. podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, instalowanie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. 

Wnioski o dotację należy składać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12.

Pobierz wniosek 

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: (56) 611 87 82 lub (56) 611 86 35 bądź pod adresem e-mail: wsie@um.torun.pl.

Wysokość dotacji:

Co trzeba zrobić aby otrzymać gminne dofinansowanie?

PRZED rozpoczęciem inwestycji należy złożyć wniosek o dofinansowanie do Wydziału Środowiska i Ekologii UMT:

 • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie I wizji lokalnej
  • Podpisać umowę o dofinansowanie
  • Dokonać wymiany ogrzewania we własnym zakresie finansowym i rzeczowym
  • Dostarczyć do urzędu dokumenty niezbędne do rozliczenia umowy
  • Umożliwić pracownikom UMT przeprowadzenie II wizji lokalnej

Ważne !

W dniu 24 czerwca 2019 roku Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową dla naszego województwa, która wprowadza ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw,  w dniu 30 sierpnia 2021 r. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął uchwałę zmieniającą.

Najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej to:

 • zakaz palenia węglem brunatnym oraz mułami i flotokoncentratami węglowymi (także ich pochodnymi), miałem węglowym najgorszej jakości i mokrą biomasą (np. niesezonowanym drewnem) – od 1 września 2019
 • obowiązek posiadania świadectwa jakości używanego paliwa stałego – od 1 września 2019
 • zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych – od 1 stycznia 2024
 • zakaz używania ogrzewaczy pomieszczeń (np. kominków) niemieszczących się w standardach emisji i efektywności energetycznej – od 1 stycznia 2024
 • zakaz eksploatacji kotłów grzewczych poniżej 5. klasy – od 1 stycznia 2028
 • wymiana kotłów 5 klasy i ekoprojektowych oddanych do eksploatacji przed 1 stycznia 2022 r. (jeżeli jest dostęp do sieci gazowej lub ciepłowniczej)

Więcej informacji:

Treść uchwały antysmogowej:

http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2019/3743/

http://www.edzienniki.bydgoszcz.uw.gov.pl/legalact/2021/4347/

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE

W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w Wydziale Środowiska i Ekologii Prezydent Miasta Torunia od 18.05.2021 r. działa punkt konsultacyjno-informacyjnego do obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W punkcie mieszkańcy Torunia mogą skorzystać z pomocy pracowników Wydziału Środowiska i Ekologii w procesie składania wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” oraz uzyskać  niezbędne informacje na temat programu, zasad ubiegania się o dofinansowanie czy rozliczania przyznanych dotacji. Punkt czynny w siedzibie Wydziału Środowiska i Ekologii ul. Wały gen. Sikorskiego 12 w godzinach pracy Urzędu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.