Do ładowania jeden krok | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Do ładowania jeden krok

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu szyba autobusu elektrycznego z napisem "100 percent electric bus test"

O tym czy i gdzie powstaną kolejne stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Toruniu, zadecyduje na najbliższej sesji 23 lipca 2020 r. Rada Miasta.

Obowiązek opracowania planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania został nałożony na samorządy mocą ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców oraz zarejestrowanych pojazdów, w Toruniu powstać ma ich aż 100.

Obecnie torunianie korzystać mogą z 6 punktów ładowania:

  1. przy ul. Sieradzkiej 14 – 2 punkty (22, 40kW)
  2. przy ul. Żółkiewskiego 15 – 2 punkty (22, 40 kW)
  3. przy ul. M. Skłodowskiej Curie 105 – 2 punkty (22 kW)

W budowie znajdują się kolejne 4 punkty - dwa przy ul. Lubickiej oraz dwa przy ul. Łódzkiej.

Do końca tego roku planowane jest stworzenie 31 ogólnodostępnych stacji z dwoma punktami ładowania 22 kW oraz 10 stacji z jednym punktem 50 kW i jednym 22 kW. Ich proponowaną lokalizację znaleźć można na specjalnie przygotowanej mapie. Przejdź do Mapy Google’a. Plan rozbudowy poddany został konsultacjom społecznym z mieszkańcami miasta. 

Za budowę stacji odpowiedzialna ma być Energa Operator SA.

- Gmina nie będzie realizowała budowy tych punktów, natomiast będzie udostępniała lokalizacje pod te stacje dla operatora systemu dystrybucyjnego. Ustanowi także nieodpłatną służebność przesyłu instalacji sieci, które będą doprowadzały do tych punktów energię elektrycznąprzybliżył podczas konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wdrażanie mobilności elektrycznej sprzyja środowisku oraz celom energetycznym. Ma wpływ na stopniowe uniezależnianie się od paliw kopalnych, których zapasy kurczą się coraz bardziej. Pomaga również w redukcji zanieczyszczeń i hałasu. Większa świadomość społeczna oraz dbałość o środowisko naturalne powodują, że coraz częściej zastanawiamy się nad wyborem samochodu elektrycznego. Należy spodziewać się, że w latach kolejnych udział tego środka transportu na naszych drogach znacznie wzrośnie. Dlatego warto zadbać o stworzenie odpowiednich warunków dla jego rozwoju oraz prawidłowego funkcjonowania również w przestrzeni Torunia.

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.