Dies Natalis Copernici 2019 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dies Natalis Copernici 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W dniu 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu jak co roku odbyła się impreza okolicznościowa Dies Natalis Copernici. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „W stronę Marsa”.

Gościem wieczoru była dr Anna Łosiak - geolożka planetarna, która obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii. Związana jest z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej. Przedstawiła krótką prelekcję na temat spodziewanych rezultatów pracy misji Insight, w której wykorzystywane jest skonstruowane w Polsce urządzenie KRET. Lądownik Insight z powodzeniem zakotwiczył na Marsie 26 listopada 2018 r. i rozpoczął swoją pracę. Jest to niezwykle pionierskie zadanie, gdyż do chwili obecnej prace w płaszczu planety Mars nie były jeszcze prowadzone. KRET będzie odpowiedzialny za pobranie z głębokości ok. 5 m próbek gruntu marsjańskiego. Uzyskane wyniki mogą zrewolucjonizować naszą wiedzą o planecie Mars.

Z kolei studenci Politechniki Wrocławskiej, którzy zdobyli już laury w konkursie NASA i The Mars Society pod nazwą „Red Eagle” - International Student Engineering Contest to Design Mars Lander, zaprezentowali skonstruowany przez nich prototyp lądownika marsjańskiego Eagle. Lądownik „Eagle” został zaprojektowany tak, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń ładowni potencjalnej rakiety nośnej projektowanej przez NASA – „Space Launch System”.

Podniosłą częścią wieczoru było uhonorowanie prof. JanaTajchmana, nestora i mentora toruńskiego środowiska konserwatorskiego, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal wręczyła dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do gratulacji dla profesora Jana Tajchmana przyłączył się prezydent Michał Zaleski.

Uzupełnieniem wieczoru był koncert polskiego zespołu Xenony, który wpisuje się w kanon muzyki elektronicznej inspirowanej fantastyką naukową i podróżami międzygwiezdnymi.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.